سیمرغ‌داران سال‌های گذشته در جشنواره امسال چه فیلمی دارند

جشنواره فجر ۱۴۰۰ امسال نیز مانند هر سال از دوازدهم تا بیست و دوم بهمن ماه برگزار خواهد شد. با یک نگاه و بررسی کلی به آثار راه‌یافته به بخش مسابقه، سودای سیمرغ، می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که جشنواره‌ی امسال نسبت به سال‌های گذشته، بیشتر میزبان کارگردان‌های فیلم اولی و بازیگران تازه وارد به سینماست. این مسئله از سویی می‌تواند ریزش مخاطبین را در پی داشته باشد از سوی دیگر می‌تواند چهره‌هایی جدید و تازه نفس را به سینمای ایران معرفی کند و عرصه را برای به نمایش گذاشتن هنر خود فراهم سازد. اما در مجموع می‌توان گفت حضور  هنرمندان و ستارگانِ با تجربه‌ در کنار چهره‌های تازه، گرمابخش جشنواره خواهد بود. باید منتظر ماند و دید که سیمرغ بلورین امسال بر شانه‌ی بازیگران و چهره‌های شناخته‌شده خواهد نشست یا چهره‌ای جدید مخاطبین را غافلگیر کرده و سیمرغ بلورین بازیگری را از آن خود می‌کند.

در ادامه نگاهی داریم به بازیگرانی که پیشتر موفق به کسب سیمرغ بلورین این جشنواره شده‌اند و امسال نیز با یک یا دو فیلم در جشنواره چهلم فیلم فجر حضور بهم خواهند رسانید.

 

طناز طباطبایی

طباطبایی پس از چند دوره نامزدی در جشنواره فجر سرانجام اولین سیمرغش را برای بازی در نقش مکمل فیلم «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت دریافت کرد.

او امسال با ایفای نقش اصلی فیلم «بی رویا» به کارگردانی آرین وزیردفتری که فیلمی در ژانر معمایی است، به جشنواره فجر می‌آید.

 

امین حیایی

امین حیایی که فعالیت خود را در سال ۱۳۷۰ با فیلم دو همسفر در سینما آغاز کرد و تا کنون دو بار موفق به دریافت سیمرغ بلورین شده است. او برای بازی در فیلم «شب» به کارگردانی رسول صدر عاملی در سال ۱۳۸۶ موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد شد. او در سال ۱۳۹۶ نیز برای بازی در فیلم «شعله ور» حمید نعمت الله دیپلم افتخار نقش اول مرد را کسب نمود.

امین حیایی امسال با فیلم «برف آخر» به کارگردانی امیرحسین عسگری در جشنواره ی فیلم فجر حضور دارد. همچنین او در فیلم «۲۸۸۸» به کارگردانی کیوان علیمحمدی و علی اکبر حیدری نیز حضور کوتاهی دارد.

 

 مریلا زارعی

مریلا زارعی با فیلم «سلام سینما» به کارگردانی محسن مخملباف در سال ۱۳۷۳ وارد سینما شد. او تا کنون دو بار برای فیلم‌های «زیر سقف دودی» (۱۳۹۵) به کارگردانی پوران درخشنده و فیلم «شیار۱۴۳» (۱۳۹۲) به کارگردانی نرگس آبیار موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن نقش اول شده است. همچنین با بازی در فیلم «سربازهای جمعه» مسعود کیمیایی در سال ۱۳۸۲ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از جشنواره فجر دریافت نمود.

مریلا زارعی امسال نیز در چهلمین جشنواره فیلم فجر با فیلم «صورت فلکی»، به کارگردانی حسین دارابی با بازی در کنار بهروز شعیبی، حضور دارد.

 

نیکی کریمی

نیکی کریمی یکی از اولین بازیگر زن چهره و سوپراستارهای سینمای ایران بعد از انقلاب بود که با بازی در فیلم «عروس» به کارگردانی بهروز افخمی در سال ۱۳۶۹ به چهره‌ای شناخته شده بدل شد. او در بیست و یکمین دوره جشنواره‌ی فیلم فجر برای بازی در دو فیلم «دیوانه‌ای از قفس پرید» احمدرضا معتمدی و  فیلم «واکنش پنجم» به کارگردانی تهمینه میلانی برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

وی همچنین دو بار برنده‌ی دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنواره‌ی فیلم فجر برای بازی در فیلم‌های «دو زن» اثر تهمینه میلانی و فیلم‌های «مرگ ماهی» روح‌الله حجازی و «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» وحید جلیلوند شده است.

او در جشنواره‌ی امسال با فیلم «دسته دختران» منیر قیدی در جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت.

 

پریناز ایزدیار

پریناز ایزدیار با سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» علیرضا افخمی  شناخته شد. او سابقه‌ی چندین دوره نامزدی سیمرغ بهترین بازیگری را در کارنامه‌ی هنری خود دارد. ایزدیار برای بازی در فیلم «ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش اصلی شده است.

او امسال با فیلم «ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس در جشنواره حضور دارد. این فیلم یک اثر عاشقانه است و طبق شنیده‌ها  باید منتظر بازی‌های متفاوت و جذابی از بازیگران اصلی فیلم باشیم.

 

 سارا بهرامی

سارا بهرامی در سال ۱۳۹۲ با مجموعه‌ی تلویزیونی «پروانه» معرفی شد و با بازی در فیلم «ایتالیا ایتالیا» شناخته شد. سارا بهرامی در سال ۱۳۹۶ با بازی در فیلم «دارکوب» بهروز شعیبی خوش درخشید و جایزه‌ی و موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر شد.

او امسال در جشنواره چهلم فجر، با دو فیلم «علفزار» به کارگردانی کاظم دانشی و فیلم «خائن کشی» مسعود کیمیایی در جشنواره حضور خواهد داشت.

 

ویشکا آسایش

ویشکا آسایش با بازی در سریال «امام علی» به کارگردانی داوود میرباقری پا به عرصه‌ی تصویر گذاشت و شناخته شد. او در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم « ورود آقایان ممنوع» به کارگردانی «رامبد جوان» توانست سیمرغ بلورین نقش اول زن را از آن خود کند.

آسایش در این دوره جشنواره‌ی فجر با فیلم «نگهبان شب» به کارگردانی رضا میرکریمی حضور خواهد داشت.

 

هوتن شکیبا

او برای بازی تحسین برانگیزش در فیلم «شبی که ماه کامل شد» موفق به دریافت سیمرغ شد. شکیبا امسال با فیلم «ملاقات خصوصی» ساخته امید شمس به جشنواره می‌آید. فیلم عاشقانه‌ای که می‌تواند فرصتی برای درخشش دوباره‌ی زوج اصلی داستان باشد.

 

امیر آقایی

امیر آقایی با فیلم «ارتفاع پست» حاتمی‌کیا به عرصه‌ی سینما ورود یافت. او تنها سیمرغش را برای بازی در نقش مکمل «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت دریافت کرد.

او امسال با دو فیلم «بی مادر» ساخته مرتضی فاطمی و «خائن کشی» به کارگردانی مسعود کیمیایی در جشنواره حضور دارد. هر دو فیلم درام‌های اجتماعی هستند و امیر آقای نقش‌های اصلی را بر عهده دارد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.