بررسی دو شخصیت زن قدرتمند نمایش خانگی | از «زخم کاری» تا «یاغی»

کاراکترهای اصلی و قدرتمند در فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی اغلب مرد هستند و کم‌تر فیلم ایرانی را مشاهده می‌کنید که در آن یک زن شخصیت تاثیرگذار باشد. اما در دو سال گذشته در دو سریال «زخم کاری» و «یاغی» از شبکه‌ی نمایش خانگی پخش شدند که در آنها شخصیت اصلی و قدرتمند زن‌ها بودند. در ادامه به بررسی کاراکتر سمیرا با بازی رعنا آزادی‌ور در «زخم کاری» و طلا با بازی طناز طباطبایی در یاغی می‌پردازیم.

 

  زخم کاری | سمیراسمیرا

سریال «زخم کاری» به نویسندگی و کارگردانی محمدحسین مهدویان و محصول سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ است که از شبکه‌ی نمایش خانگی پخش می‌شد. این سریال اقتباسی از رمان «بیست زخم کاری» نوشته‌ی محمود حسینی‌زاد است. «زخم کاری» داستان مردی به نام مالک مالکی را با بازی جواد عزتی روایت می‌کند که مدیر شرکت بزرگ ریزآبادی است. در نهایت مالک با تحریک‌های سمیرا (همسرش) علیه حاج عمو  (ریزآبادی بزرگ) او را به قتل می‌رساند…

سمیرا در این سریال براساس یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین کاراکترهای ادبیات نمایشی، لیدی مکبث نوشته شده است. کاراکتری که ویژگی اصلی آن جاه‌طلبی و کینه‌توزی است و برای رسیدن به منافع خود دست به هرکاری می‌زند. او خواسته‌هایش را به همسرش تحمیل می‌کند و به راحتی می‌تواند او را مطابق میل خود به انجام هرکاری وا دارد. نقشی که ایفای آن می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد و به نقطه عطفی در کارنامه‌یبازیگر تبدیل شود. رعنا آزادی‌ور با استفاده‌ درست از این موقعیت، سمیرا را به کاراکتری ماندگار تبدیل می‌کند.

سمیرا در همه حال اقتدار خود را به رخ همگان می‌کشد؛ او چه در مواقعی که دچار خشمی شدید نسبت به مالک می‌شود و این خشم را با حرکات تند و داد و فریاد بروز می‌دهد و چه در مواقعی که با آرامش و خونسردی همسرش را وادار به قتل می‌کند، تحکم و سلطه‌گری خود را نشان می‌دهد. آزادی‌ور در به تصویر کشیدن هر دو وجه این کاراکتر درخشان عمل کرده و با جزئیاتی همچون خنده‌های هیستریک و نگاه‌های سرد و نافذ، سمیرا به‌عنوان شخصیتی غیرقابل پیش‌بینی و ترسناک به مخاطب می‌شناساند. علاوه‌بر رعنا آزادی‌ور، جواد عزتی، هانیه توسلی، مه‌لقا باقری و … در این سریال ایفای نقش کرده‌اند.

  یاغی | طلاطلا

«یاغی» سریالی به کارگردانی محمد کارت و نویسندگی پدرام پورامیری و حسین دوماری و محصول ۱۴۰۰ است. این سریال هم‌اکنون از شبکه‌ی نمایش خانگی در حال پخش است. «یاغی» داستان پسری به نام جاوید گنجی را روایت می‌کند که پس از آشنایی با بهمن کاظمی و خانواده‌اش مسیر زندگی‌اش تغییر می‌کند…

طلا مطلا در سریال «یاغی» زنی مستقل و قدرتمند است که تلاش کرده در زندگی به کسی جز خود متکی نباشد. نوع پوشش و نحوه‌ی بیان او مخاطب را با زنی مغرور روبه‌رو می‌کند که گویی هیچ‌چیزی نمی‌تواند اعتماد به نفسش را از او بگیرد. این ویژگی را از نحوه‌ی برخورد با همسرش به‌خوبی می‌توان متوجه شد؛ طلا خود را در موضعی بالاتر از بهمن می‌بیند و معتقد است که در شکل‌گیری شخصیت و پیشرفت او نقش تاثیرگذاری داشته است.

طناز طباطبایی با یک بازی روان و کنترل شده به خوبی توانسته جنبه‌های مختلف کاراکتر طلا همچون هوش ذاتی و سرسختی او را نشان دهد و تماشاگر را با خود همراه کند. او در کمال پختگی و جسارت، زنی با صلابت را به تصویر می‌کشد که نمی‌خواهد شکست را قبول کند و اکنون به دنبال انتقام است. قدم گذاشتن در مسیری که می‌تواند روند قصه را به‌طور کامل تغییر دهد و سرنوشت متفاوتی را برای کاراکترها رقم بزند. علاوه‌بر طناز طباطبایی، علی شادمان، پارسا پیروزفر، مهدی حسینی‌نیا نیز در این سریال ایفای نقش کرده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.