۷ فیلم عاشقانه برتر تاریخ سینما

وقتی صحبت از فیلم‌های برتر عاشقانه می‌شود باید اعتراف کرد که تعداد فیلم‌های ماندگار و عاشقانه‌ی سینما که عواطف مخاطبان را نشانه می گیرند و ذهن و روح او را درگیر رابطه‌ی شخصیت‌های فیلم می‌کنند، کم نیست. از همین روی انتخاب تعدادی محدود از فیلم عاشقانه‌ی برتر تاریخ سینما کار چندان ساده‌ای نیست. با این وجود برای نوشتن این مقاله می‌بایست از بین تمامی آثار عاشقانه‌، تنها پنج فیلم را گلچین کنیم و در موردشان مختصری بنویسیم. تلاش نگارنده بر آن بود که در انتخاب این پنج فیلم تنوع حفظ شود و علاوه بر فیلم‌ها جدید و روز، آثار سینمای کلاسیک، انیمیشن و سینمای جهان را نیز مورد توجه قرار دهیم.

 

قبل از طلوع

قبل از طلوع Before Sunrise 

کارگردان: ریچارد لینکلکتر

سال ساخت:۱۹۹۵

قبل از طلوع اولین فسمت از سه‌گانه‌ی درخشان و رمانتیک است که توسط ریچارد لینکلکتر Richard Linklater ساخته شده است. داستان دخنر و پسر جوانی است با بازی ژولی دلپی Julie Delpy  در نقش یک دانشجوی فرانسوی و اتان هواک Ethan Hawke در نقش پسرجوانی سرگردان که از آمریکا به اروپا سفر کرده است تا بلکه معنا و هدف زندگیش را بیابد. آن دو در قطاری با یکدیگر آشنا می‌شوند و پس از یک مکالمه‌ای دوست‌داشتنی، تصمیم می گیرند یک روز با همدیگر در وین  بگذرانند و با هم صحبت کنند.

فیلم در ظاهر داستان یک خطی و بسیار ساده‌ای دارد اما دیالوگ‌های مابین این زوج به همراه تصاویری از شهر وین بیننده را تا آخر مجذوب فیلم می‌کند. در پایان حباب رویایی که اطراف زوج ساخته شده است با برخورد سنگی از واقعیت ترک برمیدارد و می‌شکند و هر یک به سویی می‌روند اما لحظات و خاطرات شیرین باقی مانده از این روز در ذهن آنان و مخاطب تا به ابد باقی می‌ماند به نحوی که بلافاصله پس از دیدن قسمت اول به سراغ قسمت دوم و سوم این سه‌گانه می‌رود.

 

امیلیامیلی  Amelie

کارگردان: ژان پیر ژانه

سال ساخت:۲۰۰۱

فیلم امیلی از آن دست فیلم‌های عاشقانه‌ای است که با اقبال عمومی همراه شد و توانست به یکی از آثار محبوب سینما تبدیل شود . این فیلم در سال ۲۰۰۱ توسط ژان پیر ژانه Jean-Pierre Jeunet  فیلم‌ساز فرانسوی ساخته شد.

فیلم داستان ساده‌ای دارد، در مورد دختری است به نام امیلی پولن با بازی اودره توتو  Audrey Tautou که به تنهایی زندگی می‌کند و در کافه‌ای کوچک در پاریس کار می‌کند. دختری که در تلاش است به همه کمک کند و همه را راضی نگه دارد و خود را فراموش می‌کند. در این میان است که او به جوانی علاقه‌مند می‌شود اما برای او بیان و ابراز آن آسان نیست.

فیلم امیلی را می‌توان جزو آثار شاخص سینمای کمدی رمانتیک قرار داد که حس خوب و سرزندگی را به مخاطب می‌بخشد. در این میان نباید از موسیقی خوب و تاثیرگذار فیلم اثر یان تیرسن  غافل ماند که نقش عمده‌ای در ماندگاری این فیلم داشته است.

 

درخشش ابدی یک ذهن درخشان درخشش ابدی یک ذهن درخشان Eternal Sunshine of the Spotless Mind 

کارگردان: میشل گوندری

سال ساخت: ۲۰۰۴

فیلم درخشش ابدی یک ذهن درخشان، به نوعی قاعده‌ی مرسوم فیلم‌های عاشقانه و رمانتیک را زیر پا گذاشته است و سکانس اول فیلم درست از جائی آغاز می‌شود که رابطه‌ی زوج اصلی فیلم با یکدیگر تمام شده است و آنها در دوران پس از جدایی به سر می‌برند. جوئل با بازی خوب جیم کری Jim Carrey ، درمانده و دل شکسته در جستجوی راه حلی است تا بتواند خاطرات کلمنتاین معشوق سابقش با بازی فوق‌العاده کیت وینسلت Kate Winslet را تماما از ذهنش بزداید. نتیجه‌ی این سفر به درون ذهنش و خاطرات گذشته‌اش با کلمنتاین، رسیدن به مسئله‌ای تلخ‌تر است.

با وجود آنکه این فیلم یک عاشقانه‌ی کمدی نیست، اما لحظات عاشقانه‌ و غم‌انگیز فیلم به درستی پرداخت شده است، به نحوی که مخاطب را کاملا در تک تک لحظات آن دو درگیر می‌شود. این فیلم پس از روشن شدن چراغ‌ها سالن سینما در ذهن مخاطب ادامه پیدا می‌کند و سوالاتی که پیش روی او می‌گذارد؛ آیا آن دو نفر می‌توانند با جای خالی کسی که اساسا نمی‌دانند وجود دارند کنار بیایند؟ و سوالات بنیادی تری از قبیل آیا اساسا عشق ارزش درد کشیدن را دارد؟

 

کازابلانکاکازابلانکا Casablanca

کارگردان: مایکل کورتیر

سال ساخت: ۱۹۴۲

نمی‌توان از سینمای عاشقانه نوشته اما از فیلم به یادماندنی مایکل کورتیر Michael Curtiz و بازی‌های درخشان همفری بوگارت Humphrey Bogart در نقش ریک  و اینگرید برگمن  Ingrid Bergman  در نقش ایزا صحبت نکرد. کمتر زوجی را به خاطر داریم که مانند این دو نفر این چنین در تاریخ سینما ماندگار و جاودان شده باشند.

این فیلم بلاشک یکی از عاشقانه‌ترین فیلم‌های سینمایی تاریخ سینماست که محدود به زمان خاصی نمی‌شود، و داستان عاشقانه‌ی ریک و ایزا همیشه تازه و بدیع است. داستان فیلم در میانه‌ی جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد، جائیکه جنگ باعث جدایی میان عشاق می‌شود و سال‌ها بعد آن دو یکدیگر را به صورت اتفاقی در هتلی در کازابلانکا می‌بینند. کازابلانکا فیلم کلیشه شکنی است، و پایانی را رقم میزند که عموما فیلم‌های عاشقانه و رمانتیک جرئت انجام آن را نداند، و آن اینکه این فیلم با یک پایان خوش معمول و رایج در سینما تمام نمی‌شود.

 

زمانی که هری سالی را دیدزمانی‌که هری سالی را دید  When Harry Met Sally

کارگردان: راب راینر

سال ساخت: ۱۹۸۹

زمانی که هری سالی را دید دیگر فیلم این لیست است که جزو آثار سینمای کمدی رمانتیک قرار می‌گیرد.  داستان فیلم ریشه در واقعیت دارد و برگرفته از تجربه‌ی کارگردان فیلم راب راینر Rob Reiner است. یکی از نقاط قوت این فیلم دیالوگ‌های آن است که به گفته‌ی نورا ارفون نویسنده‌ی فیلمنامه، این دیالوگ‌ها براساس مکالمات و گفتگوهای روزمره‌ی افراد نگاشته شده است. همین نکته به باورپذیر شدن اثر کمک کرده است.

داستان فیلم زمانی که هری… همانگونه که از اسم فیلم مشخص است در مورد دو شخصیت به نام سالی و هری است و به تحلیل روابط آن دو در طی چندین سال می‌پردازد. مسئله یا در اصل سوالی که این فیلم پیش می‌کشد این است که « آیا زنان و مردان می‌توانند تنها به عنوان دو دوست در کنار یکدیگر باقی بمانند؟»

 

در حال و هوای عشق در حال و هوای عشق  In the Mood for Love 

کارگردان: وونگ کار وای

سال ساخت:۲۰۰۰

در حال و هوای عشق ساخته‌ی وونگ کار وای Wong Kar-wai فیلمساز سرشناس هنگ کنگی است. داستان فیلم در مورد زن و مردی است با بازی مگی چونگ Maggie Cheung و تونی لونگ Tony Leung که  کشف می‌کنند همسرانشان با یکدیگر به سفر رفته و به آنها خیانت کرده‌اند و هر دو اینک دل شکسته‌اند اما به یکدیگر قول داده‌اند راهی را هم همسرانشان رفته‌اند آنان نروند. عشق مابین آن دو چیزی از جنس نگاه است. این دو زوج که در همسایگی یکدیگر در یک ساختمان زندگی می‌کنند، در تلاش هستند سایر افراد آن خانه پی به راز این دو نفر نبرند. این اثر با بهره‌مندی از استعاره‌های تصویری و دیالوگ‌های محدود به شیوایی و زیبایی  رابطه‌ی عاشقانه‌ی این زوج را تصویر می‌کشد.

فیلم در حال و هوای عشق، با وجود داستان غیرمعمول و حتی شاید بتوان گفت سودازده‌ای که دارد به جزئت می‌توان گفت یکی از بهترین داستان‌های عاشقانه و یکی از بهترین آثار سینماست.

 

دفترچهدفترچه The Notebook 

کارگردان:  نیک کاساوتیس

سال ساخت:۲۰۰۴

این فیلم عاشقانه بر اساس کتابی عامه پسند به همین نام اثر نیکولاس اسپارک Nicholas Sparks ساخته شده است، بر اساس داستان نیکولاس اسپارک عشق همیشه راه خود را باز می‌یابد. فیلم علاوه بر اقتباس از کتاب اسپارک از فرمول فیلم‌های عاشقانه‌ی گیشه‌پسند و موفق پیروی کرده است. یک عاشقانه‌ی کمی تند و تیز با حال و هوای نوجوانانه. داستان فیلم درباره‌ی نوآح با بازی راشل مک آدامز Rachel McAdams  و رایان گسولین Ryan Gosling در نقش زوجی عاشق است، که مادر نوآح مانعی سفت و سخت بر سر راه عشق آنان می‌شود. در این میان با آغاز جنگ جهانی دوم و اعزام سربازان و پرستاران به جنگ، اتفاقات جدیدی رخ می‌دهد.

با همه‌ی این اوصاف باید فیلم دفترچه را جزو آثار عاشقانه‌ی موفق سینما محسوب کرد که توانست نظر مخاطبین و  بسیاری از دوستداران داستان‌های عاشقانه را به خود جلب کند و به فیلم محبوب آنها تبدیل شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.