بهترین آثار تام هیدلستون | یکی از قدرنادیده‌ها

نویسنده: امیرحسین صادقی ماشک

در ۹ فوریه ۱۹۸۱ پسری در لندن انگلستان زاده شد که والدینش نام او را تامس ویلیام هیدلستون گذاشتند. این پسر تحصیلات خود را در آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک گذراند. هیدلستون فعالیت‌های خود در زمینه‌ی بازیگری را با تئاترهای محلی لندن آغاز کرد و سپس با کسب جوایز مختلف در زمینه‌ی تئاتر مانند جایزه‌ی الیویه و ایونینگ استاندارد به شهرت فراوانی دست یافت. نخستین تجربه‌ی سینمایی هیدلستون در سال ۲۰۰۷ با فیلم «ناسازگار» به وقوع پیوست. البته پیش‌تر هیدلستون طی دوران تحصیل خود تجربه‌ی بازی در نقش‌های کوتاه را مقابل دوربین سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی متفاوت را داشته است.

درست است که هیدلستون به‌دنبال بازی در نقش یکی از شخصیت‌های منفی ‌دنیای مارول، لوکی به شهرت جهانی رسیده است اما او در بخش اعظم عمر هنری خود، مشغول کار کردن در تئاتر بوده است. در واقع از او می‌توان به‌عنوان یکی از بازیگرانی که اهمیت فراوانی به هنر و در مسیر آن بودن می‌دهد، یاد کرد. شاید خیلی نام هیدلستون را به‌جز در رابطه با دنیای مارول نشنیده باشید اما او ‌یکی از موثرترین و مهم‌ترین بازیگران معاصر بریتانیا است.

 

 مدیر شب | جوایز تلویزیونی سر می‌رسندمدیران-شب

کارگردان: سوزان بیر

سوزان بیر در سال ۲۰۱۶، سریالی شش قسمتی را برای دو شبکه‌ی ای‌ام‌سی و بی‌بی‌سی‌وان تولید کرد که در آن داستانی درام و جاسوسی درباره‌ی قاچاق اسلحه را روایت می‌کرد. هیدلستون که در این فیلم مامور می‌شود تا در حلقه‌ی درونی یک قاچاقچی بزرگ‌ مواد مخدر نفوذ کند، نقش‌آفرینی‌ای متفاوت از خود به نمایش گذاشته است. هیدلستون برای بازی در این سریال، نامزد جایزه‌ی امی شد و توانست جایزه‌ی بفتای تلویزیونی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و گلدن‌گلوب بهترین بازیگر نقش اصلی سریال درام تلویزیونی را به دست آورد.

«مدیر شب» براساس رمان پرفروشی به همین نام از ژان لو کره ساخته شده است. فیلمنامه‌ی آن را دیوید فار نوشته است و نام خود هیدلستون در بین تهیه‌کنندگان اجرایی سریال به چشم می‌خورد. نخستین قسمت این سریال در ۲۱ فوریه‌ی ۲۰۱۶ پخش شد و ۱۰.۱۸ میلیون نفر بیننده داشت. قسمت آخر این سریال هم در ۲۷ مارس ۲۰۱۶ منتشر شد که توانست ۹.۹۰ میلیون نفر مخاطب جذب نماید. علاوه‌بر هیدلستون، هیو لری، اولیویا کلمن، تام هلندر و الیزابت دبیکی هم در این سریال نقش‌آفرینی می‌کنند.

 

  لوکی | خدای حقهلوکی

کارگردان: کیت هرون

وقایع سریال «لوکی» از نظر زمانی پس از وقایع فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» محصول سال ۲۰۱۹ به وقوع می‌پیوندد که در آن نسخه‌ی جایگزین «لوکی»، یک زمان‌بندی جدید را ایجاد کرده است. هیدلستون که پیش‌تر نقش لوکی ‌را در فیلم‌های «ثور» ۲۰۱۱، «انتقا‌م‌جویان» ۲۰۱۲، «ثور: دنیای تاریک» ۲۰۱۳ و«ثور: رگناروک ۲۰۱۷» ایفا کرده بود، آ‌نقدر توانسته بود نظر مخاطبان را جلب کند که تهیه‌کنندگان دنیای مارول تصمیم گرفتند، سریالی فقط برای او بسازند.

این سریال برای پخش در شبکه‌ی‌ دیزنی‌پلاس ساخته شد و در آن علاوه‌بر تام هیدلستون، گوگوامبتارا، وونمی‌ موساکو و اوون ویلسون هم در این سریال ایفای نقش می‌کنند. نخستین قسمت «لوکی» در ۹ ژوئن ۲۰۲۱ منتشر شد و قسمت ششم آن (آخرین قسمت نخستین فصل این سریال) در ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۱ منتشر شد.

این سریال بخشی از فاز چهارم دنیای مارول است و فصل دوم آن هم قرار است که ساخته شود. فصل نخست «لوکی» توانست نظر منتقدان و مخاطبان را به خود جلب کند. سازنده‌ی این سریال مایکل والدرون و کارگردان آن کیت هرون است، همچنین موسیقی متن این سریال را ناتالی هولت ساخته است. نام تام هیدلستون در بین نام‌های مطرح دیگر دنیای مارول مانند کوین فایگی، لوئیز دی‌اسپوزیتو، ویکتوریا الونسو، کیت هرون و مایکل والدرون، دربین تهیه‌کنندگان اجرایی دیده می‌شود.

 

  نیمه‌شب در پاریس | فیتزجرالد بودن نیمه-شب-در-پاریس

کارگردان: وودی آلن

«نیمه‌شب در پاریس» چهل‌و‌پنجمین فیلم‌ وودی آلن به‌عنوان کارگردان است که در آن جیل با بازی اوون ویلسون به همراه همسر، پدر و مادرزنش به پاریس می‌رود و به‌شدت تحت‌تاثیر این شهر قرار می‌گیرد و پس از مدتی به‌طرز عجیبی به گذشته‌ی این شهر سفر می‌کند. آلن رگه‌هایی از وجودگرایی و خاطره‌بازی را درون این فیلم ‌خود تزریق کرده است.

این فیلم توانست اسکار بهترین فیلمنامه‌ی غیراقتباسی را از هشتادوچهارمین دوره‌ی جوایز اسکار به دست آورد. فیلمبرداری این فیلم بر عهده‌ی داریوش خنجی و موسیقی آن را استفان ورمبل ساخته است. این فیلم با بودجه‌ی ۱۷ میلیون دلاری توانست در گیشه به فروش ۱۵۱.۱ میلیون دلاری دست پیدا کند. نخستین اکران این فیلم در ۱۱ مه ۲۰۱۱ در جشنواره‌ی کن بود.

علاوه‌بر هیدلستون که در این فیلم نقش نویسنده‌ی معروف آمریکایی خالق رمان «گتسبی بزرگ» نوشته‌ی اسکات فیتزجرالد را ایفا کرده است. همچنین کوری استول در نقش ارنست همینگوی، ادرین برودی در نقش سالوادور دالی و مارسیال دی فونزو بو در نقش پابلو پیکاسو در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.

 

 تنها عاشقان زنده ماندند | همکاری با جیم جارموشتنها-عاشقان-زنده-می-مانند

کارگردان: جیم جارموش

جیم جارموش در سال ۲۰۱۳ با دوازدهمین فیلم سینمایی خود وارد جشنواره‌ی کن شد و با آن توانست نامزد نخل طلای این جشنواره شود. جیم جارموش در این فیلم داستانی عجیب و غریب از دو خون‌آشام را روایت می‌کند که عاشق یک‌دیگرند. آدام با بازی تام هیدلستون، خون‌آشام‌ و موسیقی‌دان گوشه‌گیری است که به موسیقی‌دان‌های زیادی کمک کرده است و حالا دیگر امیدی به آدم‌ها ندارد و از آنها به‌عنوان زامبی یاد می‌کند.

او که از زندگی ناامید شده است، می‌خواهد به زندگی‌اش پایان دهد که همسرش ایو با بازی تیلدا سوئینتن جلوی او را می‌گیرد. هیدلستون در این فیلم توانسته است نقشی متفاوت را مقابل دوربین یکی از ساختارشکن‌ترین کارگردان‌های سینمای معاصر ببرد. او در این فیلم به‌خوبی یک تضاد کم‌نظیر بین شخصیتی نامیرابودن و در عین‌حال میل به خودکشی را در شخصیت خود گنجانده است.

این فیلم ۱۲۳ دقیقه طول دارد و فیلمبرداری این فیلم را یوریک لو سو انجام داده و تدوین‌گر آن آفونسو‌گونسالوس بوده است. علاوه‌بر تام هیدلستون و تیلدا سوئینتن، بازیگران دیگری مانند میا واشیکوفسکا، جان هرت و جفری رایت هم در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.

 

 قله‌ای به رنگ خون | ژانر فانتزی، ژانر محبوب هیدلستونقله-ای-به-رنگ-خون

کارگردان: گیرمو دل‌تورو

هیدلستون در هفدهمین تجربه‌ی سینمایی خود مقابل دوربین گیرمو دل‌تورو رفته است. این فیلم داستانی عاشقانه و وحشتناک را روایت می‌کند که در آن هیدلستون در نقش همان شخصیتی که همیشه دوست دارد (یک آدم مرموز و غیرقابل پیش‌بینی)، ایفای نقش می‌کند. داستان فیلم در قصری قدیمی در منطقه‌ای کوهستانی و در شمال انگلستان، پایان قرن نوزدهم به‌وقوع می‌پیوندد. در این فیلم ادیت کوشینگ با بازی میاواشیکوفشکا عاشق سر‌توماس‌شارپ با بازی تام هیدلستون می‌شود.

بااین‌حال وقتی داستان پیش‌تر می‌رود، زن درمی‌یابد که رازی در این خانه پنهان است که تنها همسرش و خواهر او که جسیکا چستین نقش آن را ایفا می‌کند، از آن باخبرند و همسر او، آن مردی که به نظر می‌رسد، نیست. این فیلم در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵ در آمریکا منتشر شد و توانست نظر مخاطبان و منتقدان را جلب نماید. این فیلم با بودجه‌ی ۵۵ میلیون دلاری ساخته شد و به فروش ۷۴.۷ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

 

 من نور را دیدم | متفاوت‌تر از همیشهمن-نور-را-دیدم

کارگردان: مارک آبراهام

هیدلستون این‌بار از نقش‌های فانتزی فاصله گرفته است و در فیلمی زندگینامه‌ای از مارک آبراهام نقش هنک ویلیامز، یکی از نمادهای موسیقی کانتری را ایفا کرده است. فیلمنامه‌ی این فیلم را خود مارک آبراهام براساس کتاب هنک ویلیامز: زندگینامه اثر کالین اسکات، جرج مرریت و ویلیام مک‌ایوان نوشته است. این فیلم نخستین‌بار در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ در جشنواره‌ی فیلم تورنتو به اکران درآمد و سپس در ۲۵ مارس ۲۰۱۶ اکران عمومی شد.

داستان این فیلم حول مرگ ناگهانی هنک ویلیامز در ۲۹ سالگی و ازدواج‌ پرتلاطم او به‌دنبال مشکلات اعتیاد به الکل و خیانت‌های ویلیامز می‌گردد. انتخاب هیدلستون انگلیسی برای بازی در نقش یک خواننده‌ی آمریکایی در سبکی که مخصوص آمریکایی‌ها است، باعث به وجود آمدن نقدهای منفی فراوانی شد اما هیدلستون تمام تلاش خود را کرده است تا بهترین نقش‌آفرینی ممکن را انجام دهد. فیلم با بودجه‌ی ۱۳ میلیون دلاری نتوانست در گیشه به موفقیت دست پیدا کند و تنها به فروش ۱.۸ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

 

 برج | همه‌چیز باهمبرج

کارگردان: بن ویتلی

فیلمنامه‌ی برج توسط امی پرش براساس رمانی به همین نام از جی. جی. بالارد نوشته شده و بن ویتلی آن را کارگردانی کرده است. هیدلستون در این فیلم، نقش دکتر رابرت لینگ را مقابل دوربین می‌برد. جرمی ایرونز، سینا میلر، لوک ایوانز و الیزابت ماس از دیگر بازیگران این فیلم هستند. برج ششمین فیلم بن ‌ویتلی، کارگردان بریتانیایی است که همیشه در آثارش به‌دنبال تشریح جوامع کوچکی است که دچار بحران می‌شوند.

هیدلستون برای این فیلم نامزد جایزه‌ی بفتا شد. فیلم با بودجه‌ی ۶.۱ میلیون دلاری ساخته شد و بازهم مانند بسیاری دیگر از آثار غیرابرقهرمانی هیدلستون در گیشه به موفقیت نرسید و تنها ۴.۱ میلیون دلار فروخت. موسیقی این فیلم را کیت منسل ساخته و تصویربرداری آن برعهده‌ی لاری رز بوده است.

هیدلستون در این فیلم ۱۱۹ دقیقه‌ای ترکیبی از ترس و ترسناک بودن، قدرتمند و ضعیف‌بودن و عاشق و معشوق بودن را در کنار هم جای داده است و یکی از بهترین آثار کارنامه‌ی نه‌چندان طویل خود را خلق کرده است. کارنامه‌ی هیدلستون هنوز به نیمه‌ی خود هم نزدیک نشده است و باتوجه به انتخاب‌هایی که او تا به امروز داشته است، به نظر می‌آید قرار است با کارگردان‌های بزرگ هم‌عصر خود، همکاری نماید و کارنامه‌ای درخشان از خودش به‌جا بگذارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.