برترین فیلم‌ های ۲۰۲۲ تابه‌حال | از بتمن متفاوت تا روایت تاریخی وایکینگ‌ها

تقریبا یک‌سوم ۲۰۲۲ گذشته است و هنوز سینما نتوانسته آثار خیلی چشم‌گیری به مخاطبان خود ارائه دهد. حتی فیلم‌های پرمخاطبی که توانسته‌اند، رکوردهای فروش سال را به نام خودشان ثبت کنند هم نتوانسته‌اند نظر منتقدان زیادی را به خود جلب نمایند. البته باید قبول کرد که سینما پس از یک رکود طولانی که برای مدت‌ها جان او را گرفته بود، دوباره توان تازه‌ای پیدا کرده است و باید به او فرصت داد تا دوباره روی پای خود بایستد. در ادامه به بعضی از برترین فیلم های ۲۰۲۲ که تابه‌حال منتشر شده‌اند، می‌پردازیم.

 

 بتمنبتمن-2022

کارگردان: مت ریوز

از زمانی‌که رابرت پتینسون در ماه می ۲۰۱۹ برای بازی در نقش بتمن انتخاب شد، طرفداران بتمن به دو دسته تقسیم شدند. وقتی خود فیلم منتشر شد هم واکنش‌ها نسبت به آن متفاوت بود. عده‌ای آن را خیانتکار به سایر فیلم‌های بتمن خواندند و به عقیده‌ی برخی دیگر، یکی از بهترین بتمن‌های تاریخ سینما متولد شده بود.

«بتمن» مت ریوز در تلاش بوده تا همه چیز را واقعی‌تر و روانشناختانه‌تر کند. «بتمن» داستان بتمن را روایت می‌کند که مانند یک کارآگاه برای حل یک پرونده‌ی قتل زنجیره‌ای، به‌دنبال سرنخ می‌گردد. همان‌طورکه پیش‌بینی می‌شد، «بتمن» در گیشه به فروش مطلوبی دست یافت و تاکنون با بودجه‌ی ۲۰۰ میلیون دلاری، توانسته است به فروش ۷۷۰ میلیون دلاری دست پیدا کند. فیلمنامه‌ی «بتمن» را مت ریوز و پیتر کریگ نوشته‌اند و فیلم‌برداری آن را گرگ فریزر برعهده داشته است. زوئی کراویتز، پل دینو، جفری رایت، جان تورتورو و کالین فارل از دیگر ستارگان این فیلم هستند.

 

 جانوران شگفت‌انگیز: راز دامبلدورجانوران-شگفت-انگیز

کارگردان: دیوید ییتس

پس از «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آنها» و «جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌وال»، نوبت «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» بود تا سه‌گانه‌ی جانوران شگفت‌انگیز را کامل کند. ادی ردمند، جود لاو و ازرا میلر از ستارگان این فیلم هستند. فیلمنامه‌ی فیلم‌ها را جی.‌کی.رولینگ و استیو کلاوز براساس داستان کتاب‌های جی.کی.رولینگ نوشته‌اند. این فیلم توانست در گیشه‌‌ به فروش خوبی دست پیدا کند. دیوید ییتس که بعد از ساختن چهار قسمت از فیلم‌های «هری پاتر»، یکی از اساتید فیلم‌سازی در ژانر فانتزی محسوب می‌شود؛ چراکه هر سه قسمت این سه‌گانه را خودش کارگردانی کرده است و از این جهت، تسلط بیشتری بر داستان و شخصیت‌ها دارد و با موفقیت می‌تواند نظر مخاطبان و منتقدان را جلب نماید.

 

 سونیک خارپشت ۲سونیک-خارپشت-۲

کارگردان: جف فاولر

«سونیک خارپشت ۲» از آن‌جایی که خبر تولیدشدنش تقریبا دو سال است که در رسانه‌ها جابه‌جا می‌شود و طرفداران آن اکثرا خوره‌های اینترنت و نوستالژی‌هایشان هستند، تبدیل به فیلم مهمی شد. «سونیک خارپشت ۲» تقریبا تمام عوامل مهم قسمت قبلی را به‌جز فیلم‌بردار و تدوین‌گر با خود همراه کرده است. این فیلم توانست کیفیت پیشین خود را دوباره تکرار کند و هواداران خود را راضی نگه دارد. این فیلم قرار است قسمت سومی هم داشته باشد و استودیو ادعا کرده باوجود خداحافظی جیم کری از بازیگری، مخاطبان باز هم او را در نقش دکتر اگمن بر پرده‌ی سینماها خواهند دید. قسمت اول این سری فیلم‌ها با بودجه‌ی ۸۵ میلیون دلاری به فروش ۳۱۹.۸ میلیون دلاری و قسمت دوم با بودجه‌ی ۹۰ میلیون دلاری به فروش ۳۸۵.۴ میلیون دلاری دست یافتند.

 

 قرمز شدنقرمز-شدن

کارگردان: دومی شی

حالا دیگر دنیای انیمیشن‌های سینمایی به قدری پیشرفت کرده است که دیگر نمی‌توان بدون اشاره کردن به چند نمونه از آنها، لیستی از بهترین‌ها ترتیب داد. «قرمز شدن» را یکی از بهترین شرکت‌های انیمیشن‌سازی، یعنی پیکسار ساخته است. برای کسانی‌که نمی‌دانند لیستی از انیمیشن‌هایی که پیکسار ساخته‌ است، حاضر کرده‌ایم؛ شرکت هیولاها، در جستجوی نمو، داستان اسباب بازی، ماشین‌ها، راتاتوئی، وال.ائی، بالا، درون بیرون، کوکو، روح و تقریبا تمام سایر انیمیشن‌های تاریخ سینما.

این فیلم در ۱۱ مارس ۲۰۲۲ (۱۰ اسفند ۱۴۰۰) در دسترس عموم قرار گرفت و تا به امروز فروش موفقی نداشته است و با این‌حال منتقدان و نمراتی که مخاطبانی که فیلم را دیده‌اند، به آن داده‌اند، بسیار مثبت است. «قرمزشدن» با بودجه‌ی ۱۷۵ میلیون دلاری، به فروش ۱۸.۱ میلیون دلاری رسیده‌ است.

 همه‌چیز، همه‌جا، به یک‌بارههمه‌چیز،-همه‌جا،-به-یک‌باره

کارگردان: دانیل کوان و دانیل شاینرت

این فیلم دقیقا مانند عنوانش است؛ شما در این فیلم، همه‌چیز و همه‌جا را به یک‌باره دارید. در این فیلم کمدی درام که دانیل کوان و دانیل شاینرت آن را ساخته‌اند، انیمشن در کنار سینما قرار گرفته است و تمام ژانرها دست‌به‌دست هم داده‌اند و زمان و مکان سیال است. این زوج هنری که پیش از این هم با ساخت فیلم مرد ارتشی سوئیسی توانسته بودند خودشان را به‌عنوان افرادی صاحب‌سبک در سینما معرفی نمایند، در تلاش دوم‌شان هم توانستند نظر منتقدان را به خود جلب کنند.

کوان پس از تماشای انیمیشن مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی در سال ۲۰۱۸ گفت: «این کمی ناراحت‌کننده است زیرا ما فکر می‌کردیم همه را با آن چیزی که در حال کار کردن بر روی آن هستیم، شکست خواهیم داد.» میشل یئو، استفانی هسو و جاناتان کی کوان از ستارگان اصلی این فیلم هستند.

 

 دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگیدکتر-استرنج-در-چندجهانی-دیوانگی

کارگردان: سم ریمی

حالا دیگر نمی‌شود فیلم‌بین باشید و اسم دنیای انتقام‌جویان و فیلم‌های مارول به گوشتان نخورده باشد. اگر منصف باشیم این فیلم‌های کمیک‌بوکی توانستندبا آزمون و خطا به سطح مناسبی از کیفیت سینمایی در بعضی فیلم‌ها دست پیدا کنند. «دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی» دومین قسمت فیلم دکتر استرنج است که در سال ۲۰۱۶ اکران شد. بندیکت کامبربچ در این سری فیلم‌ها نقش دکتر استرنج را ایفا می‌کند و الیزابت اولسن به‌دنبال حضور پررنگ شخصیت واندا در این فیلم، حضور موثری در فیلم دارد. این فیلم تا به امروز با فروش ۸۷۳.۴ میلیون دلار، پرفروش‌ترین فیلم ۲۰۲۲ است. کارگردان این قسمت نیز مانند قسمت قبلی، برعهده‌ی اسکات دریکسون بوده و فیلم‌برداری آن را جان منیسون، فیلم‌بردار آثاری چون گلادیاتور، قلمرو بهشتی و لوگان انجام داده است.

 

 کیمیکیمی

کارگردان: استیون سودربرگ

«کیمی» سی‌ویکمین تجربه‌ی کارگردانی استیون سودربرگ است و او در آن داستان کارمندی را تعریف می‌کند که طی همه‌گیری کرونا، پی به یک جنایت خشونت‌انگیز می‌برد و پس از ناتوانی در مقابل دیوان‌سالاری، تصمیم می‌گیرد خودش پیگیر ماجرا شود. زوئی کراویتز، ریتا ویلسون و امیلی کورودا از بازیگران اصلی این فیلم هستند. موسیقی آن را کلیف مارتینز ساخته و فیلم‌برداری و تدوین آن برعهده‌ی خود سودربرگ بوده؛ سودربرگی‌ که همیشه همه‌ی کارها را خودش انجام می‌داده است. این فیلم در سالن‌های سینما اکران نشد و نخستین‌بار در ۱۰ فوریه ۲۰۲۲ (۲۱ بهمن ۱۴۰۰) از شبکه‌ی اچ‌بی‌او مکس پخش گردید.

 

 مرد شمالیمرد-شمالی

کارگردان: رابرت اگرز

رابرت اگرز نامی است که تقریبا تمام منتقدها در رابطه با ماندگارشدنش در آینده‌ای نه‌چندان دور مشترک‌القول هستند. «مرد شمالی» سومین تجربه‌ی کارگردانی اگرز پس از «جادوگر» و «فانوس» دریایی است. اگرز کارگردانی صاحب‌سبک با علاقه‌ی فراوان به داستان‌های تاریخی است. او در «مرد شمالی» داستان یک وایکینگ و تلاش‌های او برای گرفتن انتقام خون پدر و بازپس‌گیری حق پادشاهی را روایت می‌کند. شنیده‌ها حاکی از آن است که اگرز طی ساخت فیلم به دنبال تاکید فراوانش بر دقت تاریخی، فشار زیادی به عوامل خود آورده است و آنها در مصاحبه‌های خود روند تولید این فیلم را به جهنم تشبیه کرده‌اند. «مرد شمالی» در ۲۲ آوریل ۲۰۲۲ (۲ اردیبهشت ۱۴۰۱) در آمریکا اکران شد و توانست نظر بسیار مثبت منتقدان فراوانی را به دست آورد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.