معرفی برترین سینماهای اصفهان

اصفهان شهری تاریخی و گردشگری در مرکز ایران است. سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد و همچنین صد‌وشصت‌و‌پنجمین شهر پرجمعیت جهان و نهمین شهر پرجمعیت باختر آسیا به‌شمار می‌رود. اصفهان نیز چهاردهمین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است و در بین سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۷۲۲ میلادی به‌ویژه در سده‌ی شانزدهم میلادی به هنگام پادشاهی صفویان پایتخت ایران شد و رونق فراوانی گرفت. بناهای تاریخی متعددی در شهر وجود دارد که شماری از آنها به‌عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. اصفهان به داشتن معماری زیبای ایرانی، پل‌های سرپوشیده، مسجدها و مناره‌های منحصربه‌فردش نام‌آور است. این امر سبب شده تا در فرهنگ عامه، اصفهان نصف جهان لقب بگیرد. در ادامه سینماهای اصفهان را باهم بررسی می‌کنیم.

قابل ذکر است که کجموعه عواملی که در بالا به آن اشاره شد، نشان می‌دهد که  اصفهان علاوه‌بر اینکه به دلیل تاریخی بودن مقصد گردشگری میلیون‌ها توریست ایرانی و خارجی است، مردمی با فرهنگ و هنر دوست را در دل خود جا داده است. مردمی که با استقبال از فیلم‌های در حال اکران، سینماهای شهر اصفهان را در لیست پرفروش‌ترین سینمای ایران قرار داده‌اند. شهر اصفهان هر ساله میزبان و برگزارکننده‌ی چندین جشنواره‌ی سینمایی و هنری ازجمله «جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان» است.

در این مطلب به معرفی برترین سینماهای اصفهان می‌پردازیم.

 

 پردیس سینمایی سیتی سنتر اصفهان

پردیس سینمایی سیتی سنتر اصفهان

تاریخچه

پردیس سینمایی سیتی‌سنتر اصفهان تحت‌عنوان مرکز همایش‌ها و سینماهای اصفهان سیتی‌سنتر یکی از زیرمجموعه‌های آن اصفهان است. از ابتدای طراحی مرکز خرید سیتی‌سنتر اصفهان بخشی تحت‌عنوان مرکز همایش و سالن‌های سینما برای آن در نظر گرفته شده بود. اما تکمیل سالن‌ها و افتتاح آنها در مراحل اولیه‌ی ساخت سیتی‌سنتر اصفهان مورد توجه نگرفت، به‌گونه‌ای که از زمان افتتاح سیتی‌سنتر در سال ۱۳۹۱ تا سال‌ها طبقات فوقانی این مجموعه که به سالن‌های سینما اختصاص داشت بدون استفاده و مسدود بود. سرانجام بعد از چندبار تعویق در افتتاح، در روز اول تیر ۱۳۹۷ پنج سالن از این مجموعه سینمایی در اختیار اکران عمومی فیلم‌های سینمای‌ ایران قرار گرفت و به این ترتیب پردیس سینمایی سیتی سنتر اصفهان رسماً افتتاح شد.

امکانات

سالن‌های پردیس سینمایی سیتی سنتر اصفهان از ویدئو پروژکتورهای لیزری، صندلی‌های ارگونومیک، کفپوش آنتی‌باکتریال و صدای دالبی بهره‌مند هستند. برای این مجموعه از جدیدترین و بهترین تجهیزات روز سینمایی دنیا مثل تجهیزات کنسرت هال بهره گرفته ‌شده ‌است و نوع طراحی سالن‌ها هم به‌گونه‌ای است که بتواند بهترین زاویه‌دید را برای مخاطبان به وجود آورد. همچنین سیستم صوتی سینماها به شکلی طراحی و پیاده‌سازی شده که مخاطبان در هر قسمت از سالن، میزان مشابهی از صدا را دریافت کنند.

گنجایش سالن‌ها

سالن ۱ : ۲۶۵ نفر
سالن ۲ : ۳۳۳ نفر
سالن ۳ : ۸۴ نفر
سالن ۴ : ۹۸ نفر
سالن ۵ : ۷۰ نفر
سالن ۶: ۱۰۷۵ نفر
سالن ۷: ۲۰ نفر
سالن ۸: ۳۶ نفر

مکان

نشانی دقیق: ایران، اصفهان، بزرگراه شهید دستجردی، روبه‌روی ورودی اصلی سپاهان شهر.

 

 پردیس سینمایی ساحل

پردیس ساحل اصفهان

تاریخچه

سینما ساحل اصفهان در سال ۱۳۵۴ در ضلع شمالی سی‌و‌سه‌پل و ضلع شمال غربی میدان انقلاب ( ۲۴ اسفند سابق) افتتاح شد. در طول دوران برای مدتی در دهه‌ی هفتاد شمسی نام این سینما به «سینما آفریقا» تغییر پیدا کرده بود. عملیات بازسازی سینما ساحل اصفهان از آبان‌ماه ۱۳۹۶ شروع و در آذرماه ۱۳۹۷ به پایان رسید. با اتمام این عملیات بازسازی سینما ساحل اصفهان که فقط یک سالن سینما داشت به پردیس سینمایی ساحل اصفهان تبدیل شد که دارای ۹ سالن سینما مجموعا با گنجایش حدود هزارنفر است. پردیس سینمایی ساحل اصفهان از روز سه‌شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷ فعالیت خود را پس از گذشت حدود یک سال تعطیلی به علت بازسازی از سر گرفت.

امکانات

پردیس سینمایی ساحل هم‌اکنون ۹ سالن نمایش فیلم دارد که یکی از آنها روباز است. سالن‌هایِ پردیس سینمایی ساحل مجهز به آخرین استانداردهای روز دنیا هستند که همگی مجهز به سیستم آپارات دیجیتال ۳۵میلی‌متری و Full HD و صدای دالبی‌ساراند هستند. پردیس سینمایی اصفهان بخش‌های جانبی مثل کتابخانه، کافی شاپ، کافه کتاب متفاوت دارد. امکاناتی مانند پارکینگ، آسانسور و سرویس بهداشتی برای معلولین در این مجموعه ساخته شده است. از جمله امکانات دیگر پردیس سینمایی ساحل اصفهان می‌توان از وجود مهد کودک داخل این مجموعه نام برد.

گنجایش سالن‌ها

سالن ۱ – بهمن : ۱۴۵ نفر
سالن ۲ – حافظ : ۴۲ نفر
سالن ۳ – خواجو : ۲۱ نفر
سالن ۴ – رنگین‌کمان : ۱۵ نفر
سالن ۵ – زنده‌رود : ۱۱۶ نفر
سالن ۶ – سکانس : سالن روباز : ۱۰۰ نفر
سالن ۷ – عالی قاپو : ۳۸ نفر
سالن ۸ – نصف‌جهان : ۵۲۸ نفر
سالن ۹ – هشت‌بهشت : ۲۰ نفر

مکان

نشانی دقیق: اصفهان، میدان انقلاب اسلامی.

 

  پردیس سینمایی چهارباغ

پردیس سینمایی چهارباغ

تاریخچه

پردیس سینمایی چهارباغ که ابتدا با نام سینما خانواده با یک سالن با ظرفیت ۴۶۰ نفر در سال ۱۳۵۰ ساخته شده بود در سال ۱۳۹۵ پس از پنج ماه بازسازی تبدیل به پردیس سینمایی با چهار سالن شد و در ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ به بهره‌برداری رسید.

امکانات

پردیس سینمایی چهارباغ دارای ۴ سالن است و با ظرفیت ۷۱۶ صندلی مشغول فعالیت است. در تمامی این سالن‌ها کیفیت صوت و تصویر مطابق با استانداردهای جهانی است. سیستم پخش دیجیتال، رزرو آنلاین بلیت، سیستم پخش پروژکتورهای ال‌ای‌دی و سیستم صوتی دالبی سروند هستند.

گنجایش سال‌ها

سالن نقش جهان : ۴۱۱ نفر
سالن چهلستون : ۱۱۹ نفر
سالن چهارسوق : ۱۱۷ نفر
سالن شیخ بهایی : ۶۹ نفر

مکان

آدرس دقیق: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی.

 

 پردیس سینمایی سپاهان

سینما سپاهان

تاریخچه

پردیس سینمایی سپاهان در سال ۱۳۴۰ توسط آقای صدری (پسرعموی ارحام صدر، کمدین و بازیگر معروف و محبوب اصفهانی) احداث گردیده است. پس از انقلاب در سال ۱۳۶۹ مجدداً بازگشایی شد و در سال ۱۳۹۵ سالن دوم و سوم این سینما افتتاح گردید.

امکانات

سینمای سپاهان یکی از قدیمی‌ترین سینماهای شهر اصفهان است و به دلیل چند کاربره بودن این سالن نمایش، گروه‌های موسیقی هم در این سالن کنسرت اجرا می‌کنند.

گنجایش سالن‌ها

سالن اصلی : ۷۰۰ نفر
سالن ۲ : ۴۰ نفر
سالن ۳ : ۸۸ نفر

مکان

نشانی دقیق: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، کوچه سپاهان
مترو: ایستگاه امام حسین.

  سینما فلسطین

سینما فلسطین اصفهان

تاریخچه

سینما فلسطین یکی از سینماهای مطرح اصفهان پیش از انقلاب بود. بعد از انقلاب اما سال‌ها طول کشید تا در سال ۱۳۹۴ بازسازی شده و در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ بازگشایی شود.

امکانات

سینما فلسطین مجهز به آخرین استانداردهای روز دنیا در زمینه صوت و تصویر است.
سینما فلسطین یک سالن با گنجایش ۵۰۶ صندلی دارد.

مکان

نشانی دقیق: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، بین دروازه دولت و خیابان شیخ بهایی.

 

  سینما بهمن

سینما بهمن اصفهان

تاریخچه

سینما بهمن خوراسگان در شرق این شهر و در منطقه‌ی ۱۵ شهرداری واقع شده ‌است. این منطقه درگذشته با نام شهر خوراسگان، به‌عنوان شهری مستقل از شهر اصفهان و از توابع آن به حساب می‌آمد. مردم منطقه هنوز برای اشاره به آن از نام خوراسگان استفاده می‌کنند. به همین دلیل به سینما بهمن خوراسگان معروف شده است. افتتاح سینما بهمن خوراسگان در ۶ آذرماه ۱۳۹۷ اتفاق افتاد و از آن زمان به بعد با اکران فیلم‌های روز سینمای ایران در حال ارائه خدمت به شهروندان است.

امکانات

سینما بهمن مجهز به آخرین استانداردهای روز دنیا در زمینه صوت و تصویر است.
سینما بهمن خوراسگان یک سالن با ظرفیت ۳۲۰ صندلی دارد.

مکان

نشانی دقیق: اصفهان، خیابان جی شرقی، خیابان شریعتی.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.