بهترین انیمه‌ های سینمایی و سریالی | نقاشی خیال و اکشن

نویسنده: مهدی ولی‌زاده کیوی

 انیمه یکی از محصولات فرهنگ غنی ژاپنی است که در کنار بی‌شمار محصولات دیگر سرزمین آفتاب تاباندر تمامی دنیا طرفدارانی سینه‌چاک پیدا کرده و به یک جریان سرگرمی با طیف وسیعی از نوع، مخاطب، رده سنی و حتی گرایش‌ جنسی تبدیل شده است. در باب انیمه باید این نکته را متذکر شد که صرف استفاده از تکنیک پویانمایی در این نوع از محتوا، فقط مخاطبان کودک و نوجوان را شامل نمی‌شود و تقریبا بیش از نیمی از انیمه‌های معروف برای مخاطب بزرگسال ساخته می‌شود. خاستگاه انیمه، مانگاها، رمان‌های جیبی و گاهی بازی‌های ویدیوی هستند که بعد از تبدیل شدن به انیمیشن در قالب سریال یا فیلم در معرض تماشای مخاطبین قرار می‌گیرند.

 

بهترین انیمه های سینمایی 

انیمه دنیای بزرگی را شامل می‌شود که در این مقاله به تعاریف و توضیحات انواع آن نمی‌پردازیم و صرفا با ارائه لیستی با ده عنوان دریچه‌ای برای ورود به این دنیا پیش چشم شما می‌گشاییم. در لیست حاضر  سعی شده عناوین مختلفی از ژانرهای محبوب انیمه را معرفی کنیم و صد البته که این لیست می‌توانست با عناوین دیگری هم فهرست شود.

 

Ghost-in-the-shell-1995 Ghost in the shell 1995 | روح درون پوسته

 • کارگردان: مامورو اوشی

 • IMDB: 7.9

روح درون پوسته یک شاهکار به تمام معناست؛ شاهکاری که مبنا و معیار یک اثر دیستوپیایی ثقیل و سنگین با محوریت تکنولوژی است. فیلم فراتر از یک محصول سرگرمی، دغدغه‌های فیلسوفانه و هستی‌شناسانه موجودیت آدمی را در قالب صحنه‌های اکشن گیرا و دکوپاژی کم‌نظیر از ترکیب روایت سیال و نمود و جلوه هنری به مخاطب ارائه می‌دهد. سکانس آغازین فیلم و همینطور نبرد نهایی با تانک تصاویری آیکونیک از دنیای انیمه هستند وحتی در نسخه لایو اکشن ۲۰۱۵ با بازی اسکارلت جوهانسون در نقش سرگرد موتوکو بازسازی شده‌اند. ماجرای فیلم درآینده‌ای اتفاق می‌افتد که انسان‌ها از طریق یک ایمپلنت به اینترنت به صورت دائمی وصل هستند و همه‌چیز در کنترل شبکه جهانی است اما یک هوش مصنوعی به طریقی سیستم را دور زده و تمایلاتی انسانی پیدا می‌کند. فیلم نمونه‌ی انیمیشنی بلیدرانر است با همان پیچیدگی‌های فیلمنامه‌ای و موسیقی که در ذهنتان ماندگار خواهد شد و سوالی که هنوز جوابی برای آن وجود ندارد؛ ماشین کی و در چه مرحله‌ای انسان می‌شود؟

 

Grave-of-the-fireflies-1988 (2)Grave of the fireflies 1988 | مدفن کرم‌های شب‌تاب

 • کارگردان : ایسائو تاکاهاتا

 • IMDB: 8.5

جنگ چیز کثیفی است چه در سمت پیروز باشید چه در سمت مغلوب، تبعات انسانی جنگ فقط مربوط به میدان جنگ نیست و شهروندان عادی درگیر کثافت جنگ می‌شوند. مدفن کرم‌های شب‌تاب مرثیه‌ای انسانی است که نباید به‌عنوان یک انیمیشن برای بچه‌ها نمایش داده شود. فیلم حتی برای افراد بالغ با روحیات حساس هم توصیه نمی‌شود. داستان برادر و خواهری که در اواخر جنگ جهانی و پیش از تسلیم ژاپن، با بمباران کوبه و مرگ مادر یتیم شده‌اند (پدر خانواده افسر نیروی دریایی است و او نیز کشته‌ شده است) و ناگزیر باید برای بقا، با دنیایی بی‌رحم و شفقت رودرو شوند.

ترکیب رنگ و طراحی هنرمندانه در اثر نهایی برای تلطیف کردن بار احساسی فیلم کمکی به مخاطب نمی‌کند و چه بسا ترکیب تراژدی با انیمیشن حتی باعث برجسته شدن هدف نهایی کارگردان برای ساخت فیلمی ضدجنگ باشد. مدفن کرم‌های شب‌تاب داستان افرادی است که بخشی از آمار و تلفات جانبی جنگ هستند اما اینجا با پوست و استخوان و با شدیدترین طیف احساسی در قامت دو کودک یتیم به‌عنوان نفر و نفسی بشرمند، نه عددی در خیل آمار تعریف می‌شوند.

 

Princess-Mononoke-1997 (2)Princess Mononoke 1997 | شاهزاده مونونوکه

 • کارگردان : هایائو میازاکی

 • IMDB: 8.4

لیست برترین‌های انیمه بدون حضور کاری از هایائو میازاکی بی‌معنی است. کارگردان فقید سینمای ژاپن با مجموعه آثارش تعریف جدیدی از انیمه ارائه داد. قلعه متحرک هاول، سفر چیهیرو (در ایران با نام قلعه اشباح)‌ و همسایه من توتورو عناوین بیشتر شناخته شده این ذهن خلاق و استاد چیره‌دست هستند. اما شاهزاده مونونوکه سرراست‌ترین فیلم میازاکی برای بیان مفاهیم مورد علاقه‌اش است. داستان فیلم مانند هر فیلم دیگری از میازاکی بر اصل احترام به طبیعت و تقبیه نیت عموما شر بشر برای جنگ با مام طبیعت است و در شاهزاده مونونکه این تقابل در قامت حرص یک جنگ سالار محلی (بانو ایبوشی) با روح جنگل نمود پیدا می‌کند. آشیتاکا و سِن به مثابه آدم و حوا در پایان، بازماندگان این جنگ ازلی هستند.

مناظر پس‌زمینه از بهترین نمونه‌های انیمیشن هالیوودی هم دقیق‌تر و طبیعی‌تر طراحی شده‌اند و صحنه‌های عظیم و خونین جنگ تا آخر مخاطب را همراه شخصیتهای اصلی و انگیزه‌های آنها نگه می‌دارند. روح جنگل، اشباح، تقابل دنیای جدید (تکنولوژی)‌ و دنیای قدیم (شوگانها و سامورایی‌هاشان) و بهره‌کشی امپراطور از طبیعت نقد میازاکی به ژاپن بعد از جنگ است که همه و همه در نهایت به اثری زیبا و ماندگار در دنیای انیمه تبدیل شده است.

 

perfect-bluePerfect blue 1997 | آبی بی‌نقص

 • کارگردان : ساتوشی کُن

 • IMDB: 8.0

نام پشت انیمه‌های معروفی چون بازیگر هزاره، پاپریکا، پدرخوانده‌های توکیو ساتوشی کن است. عنصر تکرار شونده در کارنامه‌ی این کارگردان ترکیب رویا و واقعیت در روایت و رفت‌و‌آمد شخصیت‌ها بین این دو مفهوم است. آبی بی‌نقص یا آبی تمام‌عیار اولین اثر کارگردان درگذشته به سال ۲۰۱۰ است. داستان فیلم در مورد خواننده‌ای نوجوان به نام میما است که می‌خواهد موفقیت خوانندگی را در حرفه‌ی بازیگری نیز تکرار کند اما مخالفت‌هایی جدی از سوی یکی از هوادران افراطی‌اش با این موضوع سبب‌ساز واکنش‌هایی خشن و در نهایت سلسله قتل‌هایی می‌شود و در این بین، میما نیز درگیر بین واقعیت زندگی روزمره و تنش‌های روحی با رگه‌هایی قوی از توهم و خیال می‌شود.

خلق تصویر ملموس فضای ذهنی و مریض میما مخاطب را با شخصیت به صورت تمام و کمال درگیر می‌کند و فیلم را به یک اثر تحسین شده در زیر ژانر Mystery-thriller انیمه تبدیل می‌کند. آبی بی‌نقص از روی کتابی به همین نام ساخته شده است. تاثیر این فیلم و کلا سبک کُن در فیلم سازهایی مانند آرونوفسکی که با الهام از همین فیلم قوی سیاه را ساخت یکی از تاثیرات عمیق انیمه در صنعت فیلمسازی است.

 

Akira-1988Akira 1988 | آکیرا

 • کارگردان: کاتسوهیرو اتومو

 • IMDB: 8.0

حدود نیم قرن بعد از بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی، کاتسوهیرو اتومو آکیرا را براساس مانگایی به همین نام که خودش نوشته بود ساخت. آکیرا در اواخر دهه هشتاد و همزمان با رشد چشمگیر ژاپن و حباب اقتصادی دهه‌‌ی نود در دنیای نئونی تکنولوژیک پیشروی ژاپن ساخت. داستان فیلم در آینده‌ای نزدیک و بعد از جنگ جهانی سوم اتفاق می‌افتد. توکیو یک مگاسیتی عظیم است (جمعیت حال حاضر توکیو بیش از ۱۳ میلیون نفر) و گروه‌های خلافکار در شهر جولان می‌دهند. گروهی موتورسوار به رهبری کاندا و دوستی به نام تتسو جزو این گروه‌ها هستند.

جنگ جهانی سوم به‌خاطر چند کودک و قوی‌ترین آنها (آکیرا) با قدرت‌های ماورالطبیعه اتفاق افتاده است و این کودکان اکنون تحت محافظت شدید هستند طی یک تصادف، سرنوشت تتسو و کاندا با این کودکان به هم گره می‌خورد. نئوتوکیو ترسیم شده در آکیرا تصویری استعاری از ژاپن بعد از جنگ است. ملتی شکست خورده که با تمرکز بر تکنولوژی، بسیاری از آرمان‌های دوران پیش‌از جنگ را در بینامتن فیلم در نقد جامعه ژاپن و نسل بعد از جنگ تشریح می‌کند. آکیرا نمادی‌‌ترین انیمه ژاپنی و آغازگر بسیاری از مفاهیم این سبک است. موتور، لباس، شخصیت‌پردازی و حتی نوع روایت در یک محتوای سایبرپانک میراث آکیرا برای محصولات بعد از خود  که طیف وسیعی از بازی، سریال یا فیلم را در برمی‌گیرد بود.

 

Pom-Poko-1994Pom Poko 1994 | پوم پوکو

 • کارگردان : ایسائو تاکاهاتا

 • IMDB: 7.3

جان‌بخشی و انسان‌نمایی به شخصیت‌های حیوان سابقه‌ای طولانی در دنیای کارتون دارد. شخصیت‌های پوم‌پوکو اما یک فرق اساسی با نمونه‌های دیزنی (رابین هود، راز جنگل  و….) و کارتون‌های زمان کودکی ما (پسر شجاع، دهکده حیوانات و…)  دارد. برای ورود به دنیای فیلم یا باید ژاپنی باشید یا حداقل این را بدانید که در آیین‌های فولکلور ژاپن خدایگانی وجود دارند که تبدیل شدن به هر چیزی از انسان تا تخته سنگ بخشی از هویت آنهاست. راکون‌های ژاپنی قرن‌هاست که زندگی عادی خود، قوانین خود و تعاملات خود را دارند. تا اینکه با گسترش محدوده‌ی شهر و برای حفاظت از درختان باید با آدم‌ها مبارزه کنند.

ردپای میازاکی در این اثر تاکاهاتا کاملا مشخص است چراکه علاوه‌بر تهیه‌کنندگی میازاکی و استودیو گیبلی، مفاهیم آثار میازاکی در این فیلم کاملا مشهود است. پوم‌پوکو نسخه لطیف‌تر شاهزاده مونونوکه است و بار روایت بر دوش کمدی و همان تبدیل شدن‌هاست که موقعیت‌های خوبی برای طنزی دیوانه‌وار را فراهم می‌کند. تقابل سنت و مدرن شدن و نقد گسترش افسارگسیخته شهر پیامی است که کودکان و بزرگسالان هر دو جنبه‌هایی از آن را درک می‌کنند هرچند خشونت برخی صحنه‌ها ممکن است برای کودکان توصیه نشود.

 

2009-Redline ۲۰۰۹ Redline | خط قرمز

 • کارگردان: تاکشی کیوکه

 • IMDB: 7.5

ردلاین داستان راننده‌ی مسابقه‌ای به نام جی‌پی است که در ابتدای فیلم و سکانس‌های آغازین مسابقه، خلاف قرار گذاشته شده به جای دوم شدن سعی می‌کند اول شود و ماشینش منفجر می‌شود و در ادامه برای قهرمانی در کنار یک داستان فرعی با ته‌مایه‌های سیاسی و مافیایی و روایتی نوآورگونه به مسابقات باز می‌گردد. ردلاین بیش از آنکه وامدار طراحی‌های متداول انیمه باشد به پاپ‌آرت‌های دهه‌ی هشتاد و نود مدیون است. گرافیک پر از رنگ‌های چشم‌نواز و اغراق شده، طرح‌های کشیده غلو شده که سکانس را پر می‌کنند و موسیقی تکنو در کنار طراحی کارکترهای خلاقانه و نوآوری‌های بدیع در اکسسوار و وسایط نقلیه ردلاین را به یک تجربه بصری منحصربه‌فرد تبدیل می‌کند. فیلم مشخصا برای مردان جوان بسیار وسوسه‌کننده است. ترکیب اکشن و موسیقی پر سر و صدا در کنار شخصیت‌های مونث محجوب! مجموعه‌ای را پدید آورده‌اند که سکون در کلیت فیلم جایی ندارد و کل فیلم مانند یک مسابقه پر از حرکت سریع است.

 

Ninja-Scroll-1993Ninja Scroll 1993 | طومار نینجا

 • کارگردان: یوشیاکی کاواجیری

 • IMDB: 7.8

لیست بهترین‌های انیمه بدون یک عنوان نینجا یا سامورایی لیست درستی به نظر نمی‌رسد. نینجا اسکرول در صف اول برخورد مخاطب غربی با فیلم‌های انیمه بود. خشونت گرافیکی لبریز از از خون، صحنه‌های اروتیک، آدمکشهایی با اشکال و سلاح‌های عجیب و داستانی نیم‌بند که در همچین معجونی فقط به‌عنوان پیوند‌دهنده سکانس‌های اکشن کارایی دارد. یک رونین در دوره ادو و حکومت شوگان‌ها درگیر مبارزه با گروهی به نام هشت شیطان می‌شود که همگی در مبارزه استاد هستند و ویژگی منحصر‌به‌فردی دارند و داستان دوئل با این هشت شیطان کل روایت فیلم را شامل می‌شود.

فیلم به مانند تولیدات دهه هفتاد سینمای هنگ کنگ که هنرهای رزمی را به دنیا معرفی کرد عمل می‌کند و با تکیه بر اغراق‌های گروتسک و صحنه‌های خونین یک اکشن ناب برای دوستداران فیلم‌های هنرهای رزمی فراهم می‌آورد. تفاوت عمده فیلم با سریالهایی مانند میتی‌کومان که برای مخاطب ایرانی آشناست فریم ریت بالا و همینطور طراحی چشم‌نواز نماهای پس‌زمینه است تا خاطره مرور فیلم هر چه بهتر و بیشتر در ذهن مخاطب نقش ببندد.

 

Your-name-2016Your name 2016 | نام تو

 • کارگردان: ماکوتو شیناکی

 • IMDB: 8.4

نام تو با معرفی دو شخصیت نوجوان خود شروع می‌شود دختری به نام میتسوها که در روستایی زندگی می‌کند و تاکی پسری دبیرستانی از توکیو است. این دو رابطه‌ای منحصربه‌فرد دارند که به مرور در طول فیلم به عمق آن پی می‌بریم. بدن آنها عوض می‌شود و هر یک در موقعیتی ناآشنا با کالبدی که روحی دیگر در آن حلول کرده مواجه می‌شوند. این جابه‌جایی‌ها در روزهای دیگر هم اتفاق می‌افتد تا در پایان تمام این جابه‌جایی‌ها معنی پیدا می‌کند. نیمه‌ی اول نام تو فانتزی دبیرستانی است. لحظات لطیف کمدی مثل جابه‌جایی بدن دخترانه و پسرانه و کشف بدن جنس مخالف. رابطه‌ای که هر لحظه با درون دیگری بودن به شروع عشقی آتشین ختم می‌شود. با شروع نیمه دوم و اضافه شدن مضامین عرفانی به فیلم‌ سوالاتی در ناخودآگاه مخاطب با چالش‌هایی مانند بلوغ، نحوه‌ی ارتباط با جنس مخالف، ماهیت رویاها و آنچه که مفهوم مبهم «هویت» است مطرح می‌شود. نام تو دومین انیمه پرفروش تاریخ ژاپن است و برای لیستی که پر از خشونت و نا امیدی است یک جای تنفس لذت‌بخش است.

 

پسر-و-دیوThe Boy and the Beast 2015 | پسر و دیو

 • کارگردان: مامورو هوسودا

 • IMDB: 7.6

رن به تازگی مادرش را ازدست داده است و نمی‌خواهد با  پدر یا هیچ‌کدام از قسم‌های قانونی‌اش زندگی کند. او بعد از فرار از خانه و ماجراهایی از توکیو معاصر وارد قلمرو پادشاهی جانوران با شکل و شمایلی شبیه دوران ادو می‌شود. رن در آنجا با کوماتتسو که هیبتی خرس‌سان دارد و استادی تنبل است آشنا می‌شود و به شاگردی او در می‌آید و…. داستان تعلیم دیدن شاگردی با استعداد که با تکیه بر تلاش و توسط استادی نامتعارف به مدارج بالا می‌رسد جزء کهن الگوهای داستانی مخصوصا در شرق دور است.

در پسر و دیو این روایت آشنا با جهان‌های موازی در هم آمیخته می‌شود تا کارگردان ملات‌های احساسی خود را در که بررسی مفهوم وفاداری، پیوندهای خانوادگی، تعصب و افسردگی است را در شکلی خیال گونه گسترش دهد. پسر و دیو مانند هر انیمه دیگری دنیایی می‌سازد که مخاطب با دل‌دادن به دنیا و همراهی با ساز و کار آن با فیلم همذات‌پنداری کرده و رفت و برگشت بین دنیاها و داستان‌های فرعی مانند ملاقات رن با دختر دانشجو را دنبال می‌کند. فیلم از سوی دیگر با خلق اکشنی گیرا بر پایه‌ی هنرهای رزمی تعادلی مناسب بین مفاهیم قالبا سنگین و سرگرمی تماشای انیمه را به مخاطب عرضه می‌کند.

 

بهترین سریال های انیمه | کیمیاگران دوبعدی

داستان‌های انیمه از پلات‌های یک خطی شروع و تا داستان‌هایی با پیچیدگی، عمق و روایت‌هایی پیچ‌ در پیچ طولانی که توضیح آنها به یک کتاب چند صد صفحه‌ای احتیاج دارد را در بر می‌گیرد. دسته‌بندی انیمه‌ها که از روی مانگاهایی عمدتا با همان نام و سبک هنری الهام گرفته از آن‌ها، طیف وسیعی را شامل می‌شوند که نسبت به جهان‌شناسی مانگای اولیه، داستان، مخاطب، رده سنی و … دسته‌بندی می‌شوند. در لیست حاضر هم از انیمه ‌های سریالی تنها با یک فصل پخش و هم انیمه‌های طولانی‌تری که برخی کماکان ادامه دارند نام برده شده است.

به هر روی انیمه ورطه‌ای است که مخالفانی بسیار جدی و طرفدارانی سینه‌چاک دارد یا شما انیمه دوست هستید یا به بهانه کودکانه بودن! اغراق‌های احساسی، نوع داستان‌گویی یا سبک بصری یا محتوای نامناسب با انیمه ارتباط برقرار نمی‌کنید. اما اگر انیمه را تا به حال امتحان نکرده‌اید یکبار یکی از اسامی لیست پایین را ببینید یا معتادش می‌شوید و به جامعه انیمه‌باز، تعلق می‌گیرید یاخارج از دنیای انیمه باقی مانده و ی۰کی از بزرگ‌ترین لذت‌های جهان را از دست می‌دهید.

 

One-PiecOne Piec | وان پیس

 • پدیدآورنده: ایچیرو اودا

 • IMDB: 8.9

 • اولین پخش ۱۹۹۷- تا به امروز / بیش از ۱۰۵۰ قسمت

بیایید برای شروع لیست با طولانی‌ترین انیمه در حال پخش دنیا آغاز کنیم. وان پیس که از روی مانگایی به همین نام و از سال ۱۹۹۷ تا به حال ساخته شده است یکی از نام‌هایی است که اگر به سراغش رفته باشید معتادش خواهید شد. داستان وان پیس درباره‌ی ماجراهای یک گروه دزد دریایی به فرماندهی «مانکی دی. لوفی» است که به‌دنبال بزرگ‌ترین گنج دنیا، «وان پیس» می‌گردند. شروع داستان با لوفی است که بعد از خوردن میوه شیطانی و تبدیل شدن به مرد پلاستیکی تنها به دل دریا می‌زند و رؤیای این را دارد که پادشاه دزدان دریایی شود و در این مسیر دوستان و دشمنان بسیاری پیدا می‌کند. نوع روایت در هزار و یک شب را بخاطر بیاورید.

داستانی از دل داستانی دیگر شروع و همین‌طور شخصیت‌ها، مکان‌ها و رویدادها به حجم اولیه اضافه می‌شوند. مشخصه اصلی مانگا و انیمه وان‌پیس، داستان‌سرایی است که بعد از گذشت تقریبا ۲۵ سال هنوز جذابیت خود را حفظ کرده و شخصیت‌‌هایی را معرفی می‌کند که در دنیای سرگرمی مشابهی برایشان وجود ندارد. مبارزات و صحنه‌های اکشن انیمه وان‌ پیس بسیار سرگرم‌کننده هستند و با تکیه بر طنزی بانمک و لحظه‌های احساسی مخاطب خاصی را هدف نگرفته‌اند، اما هر سنی را شیفته خود کرده‌اند. عشاق وان پیس اعتقاد دارند دنیای انیمه شکل تغییر یافته دنیای روزانه اطراف ماست. برای اثبات این شکل اغراق‌آمیز باید بیش از ۱۰۰۰ قسمت را تماشا کنید.

 

Full-Metal-Alchemist-BrotherhoodFull Metal Alchemist: Brotherhood | کیمیاگر تمام‌فلزی: برادری

 • پدیدآورنده: هیرومو آراکاوا

 • IMDB: 9.1

 • سال پخش ۲۰۰۹-۲۰۱۲ / ۶۴ قسمت

مانگا کیمیاگر دو بار تبدیل به انیمه شده است و یک فیلم سینمایی دارد. اقتباس اول به‌خاطر عدم وفاداری به مانگا به مذاق طرفداران خوش نیامد و مجموعه موفقیت چندانی جلب نکرد. اما اقتباس دوم که توسط یاسوهیرو ایری در سال ۲۰۰۹ تولید شد، یک موفقیت بزرگ بود. کیمیاگر تمام‌فلزی؛ برادری یکی از موثرترین و الهام‌بخش‌ترین انیمه‌های تاریخ است. روایت داستان دو برادر که تلاش می‌کنند با استفاده از دانشی ممنوع، در دنیایی با عناصر انقلاب صنعتی، مادر از دست‌رفته‌ی خود را به زندگی برگردانند ولی شکست می‌خورند و هریک عضوی از تن مادی‌شان را از دست می‌دهند.

برادر بزرگ‌تر دستش را و برادر کوچک‌تر تمام بدنش را، حالا برادر بزرگتر عزم خود را جزم می‌کند تا در سفری اودیسه‌وار همچون قهرمان کلاسیک هومر راهی برای درمان خود و برادرش و نجات سرنوشتشان پیدا کند.برادری یک فانتزی تماشایی و دیدنی، پر از ایده‌‌های خیال‌انگیز و تخیلی بی‌همتا است. جهان‌بینی ارائه شده در سریال که بر محوریت رها کردن و بدست آوردن و درنهایت تعادل است مجموعه‌ای را فراهم کرده که یکی از فلسفی‌ترین نگاه‌ها به خانواده، روح جستجوگر بشر و ذات مبارزه جویانه آدمی را پیش چشم مخاطب می‌گذارد.

 

Cowboy-BebopCowboy Bebop | کابوی بیباپ

 • پدیدآورنده: هاجیمه یاتاته

 • IMDB: 6.7

 • سال پخش ۱۹۹۸ / ۲۶ قسمت

ترکیب وسترن، نوآر، علمی-تخیلی در آینده‌ای تقریبا نزدیک که کره زمین از بین رفته و مریخ به نوعی غرب وحشی بین سیاره‌ای است. این یک تم ضد و نقیض اما جذاب برای بستر داستانی است که رفته رفته پچیده‌تر و عمیق‌تر می‌شود.  در این دنیای پساآخرالزمانی جایزه‌بگیرهایی با عنوان کابوی وظیفه ردیابی، شکار و اجرای عدالت را بر عهده دارند. قهرمان خوش استایل انیمه با نام اسپایک که انگار مستقیما از سریال Miami Vice گرته‌برداری شده به همراه گروه جذابش و البته سفینه بیباپ بخش اصلی ماجرا را روایت می‌کنند.

سریال با معرفی سر فرصت شخصیت‌ها و وارسی گذشته هر یک به همراه داستان‌های پلیسی و اکشن، جذابیت فوق‌العاده‌ای را به همراه می‌آورد. کابوی بیباپ مثل هر اثر موفق دیگری لایه‌های فلسفی خودش را دارد تا در کنار موسیقی متاثر از سبک‌های بلوز و جز و داستانی که در نهایت با پایان‌بندی ویژه جمع و جور می‌شود به بخشی از خاطرات خوش دوست‌داران انیمه تبدیل شود.

 

BerserkBerserk | برزرک

 • پدیدآورنده: کنتارو میورا

 • IMDB: 8.7

 • سال پخش ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۸ / ۲۵ قسمت

هیچ حادثه‌ی دیگری در دنیای انیمه در سال ۲۰۲۱ با  مرگ کنتارو میورا برابری نمی‌کند. خالق مانگای برزرک پیش از مشخص شدن سرنوشت گاتس از دنیا رفت، تا دوستداران انیمه در حسرت پایان موردنظر خالق اثر بمانند. داستان برزرک در میان اروپای قرون وسطا و حکومت فئودال‌های جنگ‌سالار می‌گذرد. گاتس کودکی یتیم که از همان بچگی مزدور بودن و جنگ برای امرار معاش را به سختی و خشونتی عریان یاد می‌گیرد با گروهی موسوم به شاهین به رهبری گریفیث سفید آشنا می‌شود که در هیچ جنگی شکست نخورده‌اند. اما اختلاف دیدگاه درباره قدرت و مسلک به ذات متفاوت، گاتس و گریفیث در نهایت به حوادثی تاریک و جهنمی گره می‌خورد.

دنیای بی‌رحم انیمه در سری اول و همین‌طور سه‌گانه سینمایی مانگا، به طرز جنون‌آمیزی عجیب و پرالتهاب است. وفور عناصر مذهبی و پرسشهایی عمیق و پیچیده که ذات بشری، قدرت، مفهوم خیر و شر، عشق …. را هدف قرار داده‌اند برزرک را به اثری قابل‌تامل برای دیدن تبدیل می‌کند. گاتس و شمشیر استثنایی‌اش (The Dragon Slayer)  یکی از عجیب‌ترین روابط انسان و سلاح را دارند و خشونت به شدت گروتسک و پر از خون مانگا در کنار فضای به شدت تیره و تار جهنمی، به خصوص در سه ‌گانه سینمایی برای خیلی‌ها بیش از حد خواهد بود.

 

death-noteDeath Note | دفترچه مرگ

 • پدیدآورنده: تسوگومی اوبا (نویسنده) و تاکه‌شی اوباتا (طراح)

 • IMDB: 9.0

 • سال پخش ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ / ۳۷ قسمت

فرض کنید دفترچه‌ای دارید که اگر اسم شخصی را در آن بنویسید او خواهد مرد. ایده‌ای جذاب برای شخصی که رویای ساختن دنیایی بدون جنایتکاران را دارد؛ داستان دفترچه مرگ این است. پسری نوجوان و باهوش به اسم یاگامی لایت دفترچه‌ای را پیدا می‌کند و می‌خواهد ایده ابتدایی را به واقعیت تبدیل کند اما پلیس با ‌کمک یک کارآگاه ناشناس به اسم ال سعی می‌کند این اتفاق را مدیریت کند. دفترچه مرگ یکی از معروف‌ترین انیمه‌ها حتی برای غیر انیمه‌بازهاست. شخصیتی که با نیتی خیر ولو به وسیله ابزاری با ماهیت فراانسانی و شرارت‌بار سعی در اصلاح دنیا دارد اما همه‌چیز آن‌طور که به نظر ساده می‌رسد، نیست.

محور اصلی داستان حول مفهوم عدالت می‌گردد و اینکه آستانه‌ی مجازات مطلوب هر جرم کجاست؟ لایت بعد از چند قسمت خود را در قامت خدا می‌بیند و از آنجاست که انیمه لایق تمام ستایش‌های طرفدارانش است. دفترچه مرگ یک تریلر روانشناختی است که لحظاتی طنازانه ظریف را در خود دارد. شخصیت‌پردازی و نحوه‌ی داستان‌گویی در دفترچه مرگ اثر را به یکی از مورد توجه‌ترین انیمه‌های تاریخ تبدیل می‌کند.

 

Neon-Genesis-EvangelionNeon Genesis Evangelion | نئون جنسیس اونگلیون

 • پدیدآورنده: هیدئاکی آنو

 • IMDB: 8.5

 • سال پخش ۱۹۹۷-۱۹۹۸ / ۲۶ قسمت

نئون جنسیس از معروف‌ترین انیمه‌های سبک مکاست. انیمه‌های مکا در تعریف ساده به انیمه‌هایی با شخصیت‌های اصلی ربات گفته می‌شوند که می‌توانند اندازه‌های متفاوتی از یک آسمانخراش یا رباتی در حد اندازه‌ انسان معمولی باشند. در دنیای انیمه نئون جنسیس، کره زمین به شکلی که می‌شناسیم وجود ندارد و با حمله موجودات فراطبیعی بیگانه با کد “انجل” زمین و اتمسفرش دستخوش تغییرات بزرگی شده است. شرکتی اسرارآمیز (Nerv) که همین مرموز بودن منشا آن، یکی از ملات‌های داستانی انیمه است با ساخت ربات‌هایی که مشخص نیست از کجا و چگونه ساخته شده‌اند با بیگانگان فضایی مبارزه می‌کند.

اما خلبانان این ربات‌ها، کودکان و نوجوانانی با روحیاتی خاص هستند. شینجی، قهرمان داستان، یکی از این کودکان است که در شهر زیرزمینی توکیو ۳ زندگی می‌کند. مسائل روان‌شناختی لایه‌ی زیرین و جذاب این انیمه است. فشارهای روحی و روانی هدایت ربات‌ها در کنار المان‌های مذهبی، باستانی و عرفانی به عمیق‌تر شدن این لایه کمک فراوانی کرده است. در سطح اکشن و همان‌طورکه از یک انیمه فاخر سبک مکا انتظار داریم مبارزات در بالاترین استاندارد هستند و ضرباهنگ صحنه‌های اکشن نفس مخاطب را می‌گیرد.

 

!!Haikyu!!Haikyu | هایکیو

 • پدیدآورنده : هاروئیچی فوروداته

 • IMDB: 8.7

 • سال پخش   ۲۰۱۴- ۲۰۲۰ / ۶۴ قسمت

معروف‌ترین انیمه سبک ورزشی برای مخاطب ایرانی فوتبالیست‌ها یا با نام اصلی کاپیتان سوباسا است. تمرکز انیمه‌های سبک ورزشی روی یک قهرمان یا یک تیم و روایت شکست‌ها و پیروزی‌های آنهاست. هایکیو داستان پسری نسبتا قد کوتاه به نام هیناتا شویو است که با دیدن مسابقه والیبال از تلویزیون عاشق والیبال شده و عضو تیم والیبال دبیرستان می‌شود. نقطه‌ضعف هیناتا یعنی قد کوتاهش مانع تلاش و پشتکار او نمی‌شود و در ورزشی که به طور طبیعی باید درآن موفق نشود پا پس نمی‌کشد و با استفاده از پرش‌های بلند و انگیزه‌ای که هیچ‌وقت متوقف نمی‌شود استعدادهای نهفته خود را آشکار می‌کند و همه را به تحسین وا می‌دارد.

داستان پر تکرار امید و از شکست، پل پیروزی ساختن با ترکیب شخصیت‌پردازی اثر گذار که علاوه‌بر نشان دادن قهرمانان انیمه با رقبا همذات‌پنداری کرده و انگیزه‌های آنها و شکست‌ها و تحقیر شدن‌هایشان را نشان می‌دهد در کنار موسیقی پر جذبه و صد البته تصویرکشیدن احساسی لحظات مهم بازی هایکیو را به یکی از موفق‌ترین انیمه‌های ورزشی تبدیل کرده است. گزینه‌ای مناسب برای دیدن و لذت بردن از دنیای انیمه‌های متفاوت.

 

MonsterMonster  | هیولا

 • پدیدآورنده: نائوکی اوراساوا 

 • IMDB: 8.7

 • سال پخش ۲۰۰۴- ۲۰۰۵ / ۷۴ قسمت

مانستر به‌هیچ عنوان برای مخاطب کودک مناسب نیست.  فضاسازی‌های تیره و تاریک با داستان‌هایی با مضامین سنگین که تا چند روز ذهن مخاطب را درگیر می‌کند و سوال‌هایی پرچالش را بازگو می‌کند. روایت هیولا با جراح جوان مغز و اعصاب به نام دکتر تنما در در شهر دوسلدورف کلید می‌خورد. او دکتری کاربلد است که در مسیر مشهور شدن قرار دارد و همه تحسینش می‌کنند. اما با سلسله‌ای از تصمیمات برپایه منطق “ارزش نابرابر جان آدم‌ها” درمان شهردار را به پسری که سرش هدف گلوله قرار گرفته ترجیح می‌دهد و این شروع سقوط یا به تعبیری پیچش مهم زندگی‌اش است. ‌داستان ابعاد گسترده‌ای را شامل می‌شود و به درامی پلیسی و ترس‌های روان‌شناختی تبدیل می‌شود که در طول سریال با معرفی شخصیت‌های بسیار، درام اصلی را پیش می‌برند.

مانستر به سبب فضای رئال از تمهیدات بصری معمول در انیمه‌ها استفاده نمی‌کند به همین خاطر شاید به مذاق انیمه‌بین‌های حرفه‌ای‌تر خوش نیاید. از طرفی این موضوع برگ برنده نیز محسوب می‌شود. تنزل درام و چینش روایت به پاسخ سریع در مورد نیت‌های خوب یا بد کارکاکترها در مانستر جایی برای بروز ندارد و مخاطب تجربه‌ای بسیار نزدیک از آلام و دردهای شخصیت‌ها که شامل صحنه‌های خشن، خشونت فیزیکی و حتی شکنجه است را در طول سریال و مشابه زندگی واقعی لمس می‌کند. پایان‌بندی سریال از سطح استاندارد انیمه‌ها بالاتر است و همچنان که سریال به انتهای خود نزدیک می‌شود سوال‌هایی به اندازه وجدان بشری رهایتان نخواهد کرد.

 

Vinland-SagaVinland Saga | حماسه وینلند

 • پدیدآورنده: ماکوتو یوکیمورا

 • IMDB: 8.8

 • سال پخش ۲۰۱۹ / ۲۴ قسمت

یک انیمه‌ی بزرگسالانه دیگر که بخاطر خشونت افسار گسیخته و صحنه‌های خونینش شاید برای هر سلیقه‌ای مناسب نیست. جنگجویان وایکینگ و سبک زندگی مبتنی برغارت، حمله و نبردهای دهشتناک این قوم همواره دستمایه روایت‌هایی تاثیرگذار بوده است. تورفین شش ساله همراه با پدرش تورس که وایکینگ جنگجویی قدرتمند است و برای گریز از جنگ در ایسلند و همراه با صلح زندگی می‌کند با هجوم دسته‌ای وایکینگ برای بازگرداندن تورس به جنگ، زندگی تورفین دستخوش تغییری بزرگ می‌شود و او برای انتقام به مسیری سخت وارد می‌شود.

داستان مبتنی بر روایت‌های تاریخی و جنگ سال‌های آغازین هزاره اول میلادی، بین دانمارک و انگلیس امروزی رخ می‌دهد. داستان همراهی با شخصیت‌های اصلی و تحولات پیچیده روحی آنها در لابلای مضامینی مثل جاه‌طلبی، قدرت، شجاعت و وفاداری در عصری خونین، حماسه وینلند را به لحاظ درونمایه سنگین کرده است. صحنه‌های نبرد بسیار گیرا با دوربینی سیال که مابین مبارزان می‌رقصد وجه بصری و شخصیت‌هایی با انگیزه‌های قوی که تقریبا همه از جنگ متنفرند ولی ناگزیر به جنگ هستند یسبک بصری چشم‌نوازی را پیش روی مخاطب قرار می‌دهد.

 

The-Attack-on-TitansThe Attack on Titans | حمله به تایتان

 • پدیدآورنده: هاجیمه ایساساما

 • IMDB: 4.7

 • سال پخش ۲۰۱۳ تا به امروز / ۸۷ قسمت

معروف‌ترین و شاید به تعبیری مهم‌ترین انیمه تاریخ. حمله به تایتان یکی از جهان‌گیرترین آثار سرگرمی‌ است که ژاپن عرضه کرده است. سال‌هاست که نسل بشر برای حفاظت از دست غول‌ها درون سه دیوار بزرگ ۵۰ متری زندگی می‌کند. منشا غول‌ها، زمان پیدایش آنها و طرز ساخت دیوارها مشخص نیست. بعد از ۱۰۰ سال، با ظهور ناگهانی تایتانی غول‌آسا و یک غول زرهی نسل بشر در یک روز یک چهارم جمعیت و یک سوم قلمروش را از دست می‌دهد.

ارن یگر قهرمان سریال، خانواده‌اش را در این حمله از دست می‌دهد و برای انتقام به ارتش پیوسته و سعی در انتقام‌گیری از غول‌ّ‌ها دارد. سوالات بسیاری که در فصل‌های اول، دوم ذهن‌ مخاطب را درگیر می‌کرد با شروع فصل سوم شاید به پاسخ‌هایی برسد اما حجم ابهامات با شروع فصل سوم بیشتر و هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده است. دنیایی که حمله به تایتان در آن رخ می‌دهد ما به ازای واقعیتی ملموس از سرنوشت بشر و سرشت جنگ‌طلب و شهوت قدرت اوست. خونهای بیشمار برای هدفهای جاه‌طلبانه حاکمان و پادشاهان در کنار سرکشی به تاریک‌ترین گوشه‌های روح بشر و پرسش‌هایی فلسفی از چیستی و آخرت، حمله به تایتان را به اثری سترگ تبدیل کرده است.

برداشت‌های مبتنی بر اسطوره‌شناسی ملت ژاپن و خیزش نهایی سرزمین آفتاب از پس تمام حقارت‌هایی که بعد از جنگ دوم جهانی برملتش گذشته اثر را به استانداردی بالاتر از انیمه رسانده و حتی داعیه‌های سیاسی جدی را مطرح می‌کند. باید منتظر شد و دید سرگذشت ارن یگر، میکاسا، آرمین و سایر قهرمانان چه می‌شود و آیا بعد از تمام دردها و رنج‌های سخت و طاقت‌فرسای دیدن سریالی خونین، در پس ظلمات غار، نوری وجود خواهد داشت؟

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. حنا می گوید

  چه قشنگ بود.مرسی

 2. حنا می گوید

  خیلی قشنگ بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.