برترین فیلم های سینمایی مارول | از «نگهبانان کهکشان» تا «انتقام‌جویان: آخر بازی»

نویسنده: دانیال نوروزی

جهان سینمایی مارول در حال حاضر بزرگ‌ترین فرانچایز سینمایی تاریخ است که توانسته در عمر ۱۴ ساله‌ی خود، ۲۸ اثر را به پرده‌ی سینما ببرد و از ۵/۵ میلیارد دلار بودجه‌ای که برای توسعه‌ی آن هزینه شده، ۲۶/۵ میلیارد دلار درآمد کسب کند. همین اعداد و ارقام در کنار اثرگذاری فرهنگی و گستردگی بی‌حد و حصر آثار تلویزیونی این جهان سینمایی، MCU را به یکی از مهم‌ترین جریانات سینمایی این‌روزهای دنیا تبدیل کرده است. اما در بین این ۲۸ فیلم سینمایی، کدام بهترین هستند؟ ما در این مقاله سعی کردیم تا برترین فیلم های سینمایی مارول جهان را لیست کنیم.

 

 انتقام‌جویان: آخر بازی (۲۰۱۹)آخر-بازی

«انتقام‌جویان: آخر بازی» را می‌توان بزرگ‌ترین گردهمایی ابرقهرمانان و خارق‌العاده‌ترین رویارویی آنها با خطرناک‌ترین دشمن دوران خود، یعنی تانوس قلمداد کرد. اما تفاوت اساسی این مقابله با سایر فیلم‌های هم‌سبک در این است که «آخربازی» از دل ناامیدی، شکست و در هم خرد شدن ابرقهرمانان محبوبمان در فیلم «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» سرچشمه می‌گیرد.

آنقدر داستان و هویت واقعی فیلم «آخر بازی» عجیب و باورنکردنی بود که در فاصله زمانی یک ساله‌ی اکران این فیلم بعد از «جنگ بی‌نهایت» انبوهی از شایعات و تئوری‌ها در مورد داستان و سرنوشت شخصیت‌ها در آن شکل گرفت و همین هم باعث شد تا این فیلم در زمان اکران به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما تبدیل شود.

«انتقام‌جویان: آخر بازی» را می‌توان بزرگترین محفل ابرقهرمانی تاریخ دانست که در دل خود ماجراهایی عجیب و حیرت‌انگیز دارد. فیلم اوج هنرنمایی بازیگرانی همچون رابرت داونی جونیور در نقش مرد آهنی و کریس ایوانز در قامت کاپیتان آمریکا است که همراه با سایر ابرقهرمانان در تلاش برای انتقام‌جویی و بازگرداندن وضعیت جهان به روزهای خوش، پس از شکست در مقابل تانوس با بازی بی‌نظیر جاش برولین هستند.

پرخرج‌ترین ساخته‌ی استودیو مارول میزبان قوی‌ترین جلوه‌های ویژه، بزرگترین نبردها و بی‌شمار ستاره و بازیگر شناخته شده است که همه و همه به‌واسطه‌ی کارگردانی کم‌نظیر «برادران روسو» به نقطه‌ی اوجی برای جهان سینمایی مارول تبدیل شده است.

 

 انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت (۲۰۱۸)جنگ-بی-نهایت

بزرگ‌ترین دستاورد فیلم «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» نه ابرقهرمانان آن بلکه شرور داستان است. تانوس، ملقب به تایتان دیوانه با بازی جاش برولین، ستاره‌ی بی‌چون‌و‌چرای این فیلم عظیم و پرخرج است. ما در این فیلم نه با یک شخصیت شرور دیوانه و کله‌شق به مانند سایر آثار ابرقهرمانی، بلکه با کاراکتری رو‌به‌رو هستیم که حتی با اهداف‌اش هم می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم. اهدافی که اگرچه به قیمت جان میلیاردها میلیارد موجود زنده در سراسر گیتی تمام می‌شود اما در پس آن تعادل و عدالت را خواهیم یافت.

فیلم «انتفام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» را می‌توان کلاس درسی باارزش برای سایر فیلم‌های ابرقهرمانی دانست که اسیر کلیشه‌های معمول هستند. ما در «جنگ بی‌نهایت» نبردهای بزرگ می‌بینیم و ابرقهرمانانی که جان خود را در راه انسانیت فدا می‌کنند. اما در سوی‌دیگر هدفی والا را در چنگال موجودی می‌بینیم که با مشقت، سختی و از خودگذشتگی بی‌حد‌و‌حصر، چیزی جز عدالت و تعادل را در سراسر جهان نمی‌خواهد. چیزی که تانوس، شرور بزرگ MCU را از دیگر دشمنان و کاراکترهای منفی جدا می‌کند، عدم‌میل او به فرمان‌روایی جهانی یا نابودی همه‌چیز است. مسئله‌ای که به بهترین شکل ممکن در این فیلم به نمایش گذاشته می‌شود و آن را به ستاره‌ای در جهان سینمایی مارول تبدیل می‌کند.

 

 کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (۲۰۱۶)کاپیتان-آمریکا-2016

قسمت سوم فیلم‌های کاپیتان آمریکا در جهان سینمایی مارول دیگر مختص به شخصیت استیو راجرز نبود، بلکه میزبان انبوهی از شخصیت‌ها و نام‌هایی است که این بار نه در کنار هم بلکه در مقابل یک‌دیگر قرار می‌گیرند.

خط داستانی «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» حتی در کتاب‌های کمیک مارول هم بسیار معروف و محبوب است. دلیل اصلی این محبوبیت، شکستن کلیشه‌ی اتحاد و رویارویی ابرقهرمانان محبوب در مقابل یک‌دیگر است. داستان فیلم «جنگ داخلی» هم با کمی تغییرات به همین شکل و به زیبایی هرچه تمام‌تر نمایش داده می‌شود.

داستان فیلم، طعنه و دهن‌کجی بزرگی به کلیشه‌های ابرقهرمانی است. جایی‌که به وضوح نشان داده می‌شود چراکه حتی اعمال خوب و نجات‌بخش ابرقهرمان‌ها، باز هم به ضرر انسان‌ها و به قیمت کشته‌شدن مردم بی‌گناه تمام می‌شود. بازشدن پای فضایی‌ها به زمین، حمله به بیشتر نقاط دنیا، نبردهای بزرگ ابرقهرمانان با شرورهایی که حاصل آن حتی نابودی شهرها می‌شود، مسئله‌ای است که دولت‌های دنیا را وادار به دخالت کرده و با ارائه‌‌ی طرحی به ابرقهرمانان، خواستار کنترل و نظارت روی آنها هستند.

«قرارداد سوکوویا» معاهده‌ای است که باعث می‌‌شود ابرقهرمانان به‌طورکامل زیرنظر هیئتی مشترک از دولت‌های دنیا به فعالیت خود ادامه دهند تا به این وسیله از آسیب‌های اجتناب‌ناپذیر یا تک‌روی‌های ابرقهرمانان جلوگیری کنند. همین قضیه سبب می‌شود تا دو دستگی بزرگی اتفاق بیوفتد و کاپیتان آمریکا در یک‌سو و مردآهنی از سوی دیگر، آتش این اختلاف را حتی تا نبرد گروهی بزرگی شعله‌ور کنند.

البته‌که در میان این نبرد، ما یک شرور مخفی و باهوش به نام بارون زیمو را با بازی جذاب دانیل برول آلمانی داریم که نقش محوری در اتفاقات فیلم دارد. حضور انبوهی از ابرقهرمانان مانند پلنگ سیاه، بیوه سیاه، مرد مورچه‌ای و حتی مرد عنکبوتی در این فیلم، لحظاتی اونجرزگونه و کم‌نظیر را رقم می‌زند.

 

 مردآهنی (۲۰۰۸)مرد-آهنی

اولین فیلم و نقطه‌ی آغاز فیلم های سینمایی مارول، «مرد آهنی» است. جایی‌که رابرت داونی جونیور با هنرنمایی بی‌نظیر خود در کنار کارگردانی درست جان فاورو اولین نبض‌های MCU را به جریان در آوردند. این فیلم در کنار جایگاه بسیار مهمی که در ساخت زیربنای جهان سینمایی مارول دارد، مملو از هیجان و لحظات ابرقهرمانی دل‌نشین است. جلوه‌های ویژه‌ی «مرد آهنی» که محصول سال ۲۰۰۸ است، آنقدر خوب کار شده‌اند که هنوز رنگ نباخته و اکشن‌های درگیرکننده‌‌ی آن همچنان مخاطب را به وجد می‌آورد.

«مرد آهنی» داستان مردی به نام تونی استارک است که جدا از ثروت بسیار زیاد و شرکتی میلیارد دلاری در زمینه‌ی ساخت سلاح، دانش و نبوغی بی‌حد و حصر دارد که او را به یکی از کارکشته‌ترین‌ها در جهان سینمایی مارول تبدیل کرده است. تونی استارک را می‌توان تا حد زیادی بروس وین و بتمن مارول در نظر بگیریم، با این تفاوت که برخلاف بتمن، مرد آهنی ترسی از نمایش هویت اصلی خود ندارد. او بسیار اهل خوش‌گذرانی است و شخصیتی کله شق و خودخواه دارد اما با‌این‌حال روند تکامل کاراکتر او، درام و شیمی‌اش با سایر افراد و تقابل‌اش با دشمنان آنقدر ملموس و جذاب است که خیلی‌زود او را به یک شخصیت محبوب و دوست‌داشتنی برای مخاطبان تبدیل می‌کند.

 

 کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (۲۰۱۴) کاپیتان-آمریکا-2014

«کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» را می‌توان ماموریت غیرممکن‌ترین فیلم MCU دانست. فیلم به‌طرز جذابی توانسته قصه‌های ابرقهرمانی را در چاشنی خوش‌طعم اکشن‌ها و درام‌های جیمز باندی و تام کروزی مخلوط کند و نتیجه‌ی آن اثری ماندگار شود.

قسمت دوم فیلم‌های «کاپیتان آمریکا»، اولین سکان‌داری «برادران روسو» بود. این اولین‌باری بود که فیلم و داستانی از جهان سینمایی مارول تا این‌حد درگیر مسائل سیاسی و زیرساختی می‌شود و تزریق تم جاسوسی، اکشن‌ها و درگیری‌های تن‌به‌تن و نزدیک، «سرباز زمستان» را به فیلمی خاص حتی برای کسانی‌که هیچ شناختی از MCU ندارند، تبدیل کرد.

نقطه‌قوت بزرگ «سرباز زمستان» دشمنان و شرورهای آن است. شخصیت سرباز زمستان، ارتباط او با کاپیتان آمریکا و درگیری‌هایی که هرکدامشان نفس را در سینه حبس می‌کند، جزء بهترین اتفاقات و لحظات فیلم‌های ابرقهرمانی محسوب می‌شود. در سمت‌دیگر استیو راجرز پس از حضور در فیلم اول خود و قسمت نخست «اونجرز»، به بلوغی کامل‌تر رسید و شاید این فیلم، اولین جایی بود که توانستیم بازی دراماتیک‌تر و کامل‌تری از کریس ایوانز در قامت کاپیتان آمریکا حتی پس از قسمت اول فیلم «اونجرز» شاهد باشیم.

 

 

 انتقام‌جویان (۲۰۱۲)انتقامجویان-2012

این فیلم را می‌توان سکوی پرتاب بزرگ و نقطه‌‌موفقیت اولیه‌ی جهان سینمایی مارول دانست. مارول و دیزنی پس از ساخت ۵ فیلم تک‌شخصیت‌محور اما مرتبط در جهانی یک‌پارچه، تصمیم گرفتند تا همه‌ی آنها را گرد هم بیاورد و در یک فیلم به نمایش بگذارد. نتیجه‌ی کار یکی از پرخرج‌ترین، موفق‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما شد که معادلات ژانر ابرقهرمانی را برای همیشه تغییر داد.

«مرد آهنی»، «کاپیتان آمریکا»، «بیوه سیاه»، «هاوک‌آی»، «تور و هالک» در کنار شخصیت‌هایی مانند نیک فیوری، ماریا هیل و فیل کولسون به مقابله با تهدیدی بزرگ به نام لوکی، برادر ناتنی تور می‌روند که داستان این گردهمایی و در نهایت نبردی که قلب نیویورک را به لرزه در می‌آورد، فیلم «اونجرز» را به یکی از دیدنی‌ترین ساخته‌های سینمایی هالیوود تبدیل می‌کند.

«انتقام‌جویان» شاید اولین جایی بود که همه پی به قدرت فرمول سری و اعجاب‌انگیز جهان سینمایی مارول بردند. فرمولی که پس از اجرای موفقیت‌آمیزش موردتقلید سایر کمپانی‌های فیلم‌سازی قرار گرفت اما هیچ‌کدام نتوانستند حتی کمی به موفقیت مارول در گردآوری ابرقهرمانان و فرانچایزسازی منسجم و صحیح نزدیک شود و از این حیث، مارول با اختلافی فاحش بی‌رقیب ماند. یگانگی که می‌توان چشمه‌های اولیه‌اش را در فیلم باکیفیت و خارق‌العاده‌ی انتقام‌جویان شاهد بود.

 

 نگهبانان کهکشان (۲۰۱۴)نگهبان-کهکشان-ها

«نگهبانان کهکشان» غافلگیرکننده‌ترین موفقیت و انفجاری از طنز و کیفیت در دل فیلم های سینمایی مارول در جهان است. شخصیت‌هایی که تا قبل از ساخت فیلم بسیار ناشناس بودند و فقط برای طرفداران سرسخت کتاب‌های کمیک محبوبیت داشتند، وقتی پای‌شان به MCU باز شد به ستون‌های اصلی این جهان سینمایی تبدیل شدند.

فیلم «نگهبانان کهکشان» پایه‌گذار قصه‌گویی کیهانی در ابعادی بزرگ و بلاک‌باستر برای سبک و سیاق سینمای ابرقهرمانی است. جایی‌که شخصیت استارلرد با بازی جذاب کریس پرت همراه با انبوهی از کاراکترهای منحصربه‌فرد پا به روایتی توام با طنز، جدیت، احساس و هیجان می‌گذارند و از طرفی تا حد زیادی سعی می‌کند تا قصه‌ای مستقل از سایر فیلم‌های MCU را بازگو کند.

«نگهبانان کهکشان» را می‌توان هدیه‌ای زیبا و چشم‌نواز به مخاطبان فیلم‌های کیهانی مانند «جنگ ستارگان» و پیشتازان فضا دانست که حالا با چاشنی ابرقهرمانی، جلوه‌های بصری خیره‌کننده و لحظه‌به‌لحظه اتفاقاتی که گویی به صورت بداهه رخ می‌دهند، معجونی از بهترین‌های سینمای علمی- تخیلی را ساخته و پرداخته می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.