مروری بر ده انیمیشن ایرانی | از «آخرین داستان» تا «لوپتو»

انیمیشن‌ها در سراسر دنیا در حال پیشرفت هستند و همواره مخاطبان خاص خود را دارند. حوزه‌ی انیمیشن در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی در سراسر دنیا داشته و مورد توجه مخاطبان زیادی قرار گرفته است؛ انیمیشن‌های ایرانی نیز از این امر مستثنا نیستند. انیمیشن‌هایی مانند «فیلشاه» و «پسر دلفینی» علاوه‌بر تولید موفق، فروش بالایی را نیز تجربه کردند، از این رو قصد داریم تا در ادامه به معرفی ده انیمیشن ایرانی می‌پردازیم.

 

آخرین داستانآخرین داستان

 • کارگردان: اشکان رهگذر

 • فروش: ۰۰۰, ۵۵۵, ۴۸۸ تومان

نخستین انیمیشن بلند سینمای ایران است که توسط اشکان رهگذر نویسندگی و کارگردانی شده است. تولید این انیمیشن از سال ۸۷ تا ۹۶ به طول انجامید و داستان آن روایت‌گر فرمانروایی ضحاک بر ایران است. این انیمیشن جوایز زیادی را از جمله نخستین سیمرغ بلورین بهترین انیمیشن سینمای ایران از سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر و تندیس طلایی بهترین فیلم بلند در بخش بین‌الملل از یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران را از آن خود کرد. همچنین «آخرین داستان» نخستین نماینده‌ی سینمای ایران در اسکار به حساب می‌آید. البته قابل ذکر است که این انیمیشن علی‌رغم جوایز زیاد و موفقیت‌هایی که کسب کرد؛ آن‌طور که باید فروش خوبی را در سینمای ایران تجربه نکرد. پرویز پرستویی، لیلا حاتمی، حامد بهداد، باران کوثری، اکبر زنجان‌پور و … از صداپیشگان این انیمیشن هستند.

 

فهرست مقدسفهرست مقدس

 • کارگردان: محمدامین همدانی

 • فروش: ۰۰۰, ۰۶۶, ۳۱۷ تومان

«فهرست مقدس» انیمیشنی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمدامین همدانی و محصول سال ۱۳۹۴ است. این انیمیشن داستانی تاریخی دارد و حوادث صدسال قبل از ظهور اسلام را در شهر نجران توسط هاران به تصویر می‌کشد. «فهرست مقدس» جوایز داخلی و خارجی زیادی را همچون  بهترین انیمیشن ایران در سی‌و‌چهارمین دوره‌ی جشنواره فجر، بهترین انیمیشن اسپانیا در جشنواره مادرید در سال ۲۰۱۶، بهترین انیمیشن ایران در جشنواره مقاومت سال ۱۳۹۵، بهترین انیمیشن ایالات متحده آمریکا از نگاه مجموعه هالیوود موویینگ پیکچرز در سال ۲۰۱۶  از آن خود کرده است. چنگیز جلیلوند، خسرو خسروشاهی، بهرام زند، نصرالله مدقالچی و اکبر منانی از صداپیشگان این انیمیشن‌ به شمار می‌آیند.

 

شاهزاده رومشاهزاده روم

 • کارگردان: هادی محمدیان

 • فروش: ۰۰۰, ۰۰۰, ۰۰۰, ۵ تومان

«شاهزاده روم» به نویسندگی و کارگردانی هادی محمدیان و محصول سال ۱۳۹۳ است. این انیمیشن داستان دختری به نام ملیکا را روایت می‌کند که از نوادگان حضرت عیسی (ع) و قیصر روم است و در نهایت او  همسر امام حسن عسگری می‌شود. «شاهزاده روم» در زمان اکرانش فروش خوبی را در گیشه تجربه کرد و مخاطبین زیادی را با خود همراه کرد. این انیمیشن با فروش ۵ میلیارد تومنی، سومین فیلم پرفروش سینمایی در سال ۱۳۹۴ شد. «شاهزاده روم» با کسب موفقیت داخلی در فروش و جذب مخاطب سبب شد تا در سینماهای کشورهای دیگر همچون  لبنان، در عراق، عربستان، کویت، ساحل عاج، بحرین، امارات متحده عربی، فرانسه و انگلستان اکران شود. مریم شیرزاد، ناصر طهماسب، منوچهر والی‌زاده، اکبر منانی، حسین عرفانی و جواد پزشکیان از صداپیشگان اصلی این فیلم هستند.

 

فیلشاهفیلشاه

 • کارگردان: هادی محمدیان

 • فروش: ۰۰۰, ۰۰۰, ۰۰۰, ۷

«فیلشاه» انیمیشنی به کارگردانی هادی محمدیان و تهیه‌کنندگی حامد جعفری است و در سال ۱۳۹۶ در سینماهای ایران اکران شد. رئیس گله‌‌ی فیل‌ها در یکی از جنگل‌های آفریقا صاحب فرزندی می‌شود که قرار است جانشین رئیس گله بشود اما برخلاف انتظار او بسیار دست‌وپا چلفتی است و … این انیمیشن در سی‌و‌ششمین جشنواره‌ی فجر حضور داشت و موفق شد در هجدهمین جشن حافظ تندیس بهترین دستاورد فنی و هنری را از آن خود کند. همچنین برگزیده‌ی تندیس ققنوس بهترین فیلم از هفتمین جایزه‌ی سینمایی ققنوس شد. همچنین این انیمیشن به چند زبان دنیا دوبله شد و در کشورهای زیادی همچون انگلیس، فرانسه، روسیه و … اکران شد. قابل ذکر است که «فیلشاه» با فروش ۷ میلیارد تومانی، رکوردار پرفروش‌ترین انیمیشن ایرانی در آن زمان بود.

 

بنیامینبنیامین

کارگردان: محمدحسین عنایتی

فروش: ۰۰۰, ۷۷۷, ۲۲۰, ۵ تومان

«بنیامین» انیمیشنی به نویسندگی و کارگردانی محمدحسین عنایتی و محصول سال ۱۳۹۷ است. این انیمیشن داستان پسربچه‌ای به نام بنیامین را روایت می‌کند که در دروه‌ی فراعنه مصر زندگی می‌کند که برای نجات جان مادرش با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شود. «بنیامین» بهترین انیمیشن سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان شد. همچنین جایزه‌ی اصلی جشنواره کووتو تانزانیا را از آن خود کرد. «بنیامین» با فروش حدود ۵ میلیارد و دویست میلیون تومانی به یکی از پرمخاطب‌ترین انیمیشن‌های سینمای ایران تبدیل شد. چنگیز جلیلوند، ناصر طهماسب، اکبر منانی، سعید مظفری و مریم شیرزاد صداپیشگان اصلی این انیمیشن به حساب می‌آیند.

 

رستم و سهرابرستم و سهراب

 • کارگردان: کیانوش دالوند

انیمیشن رستم و سهراب به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیانوش دالوند است که در سال ۱۳۹۲ در سینماها اکران شد. این انیمیشن داستان رستم و سهراب را روایت می‌کند و در آن رستم در جست‌و‌جوی رخش به شهر سمنگان می‌رود و عاشق تهیمینه شاهزاده‌ی سمنگانی می‌شود. قابل ذکر است که در این انیمیشن رستم به دست سهراب کشته نمی‌شود. «رستم و سهراب» در ۱۰۰ کشور دنیا اکران شد و حدود ۱۰ میلیون دلار فروخت. همچنبن در سی‌و‌چهارمین دوره‌ی جشنواره‌ی فجر حضور داشت و کاندید دریافت جایزه‌ی بهترین کارگردانی شد.

 

تهران ۱۵۰۰تهران ۱۵۰۰

 • کارگردان: بهرام عظیمی

 • فروش: ۰۰۰, ۰۰۰, ۷۰۰, ۳ تومان

«تهران ۱۵۰۰» انیمیشنی به کارگردانی بهرام عظیمی و تهیه‌کنندگی محمد و عبدالحسین ابوالحسنی و محصول سال ۱۳۹۲ است. این انیمیشن داستان زندگی پیرمردی ۱۶۰ ساله را روایت می‌کند که در تهران سال ۱۵۰۰ زندگی می‌کند؛ تهرانی که با امروز بسیار فرق دارد و این تفاوت را می‌توان در فرهنگ و رفتار مردم نیز مشاهده کرد. «تهران ۱۵۰۰» دارای رگه‌هایی از کمدی است و همین امر سبب شد تا در زمان اکران خود، مخاطبان زیادی را با خود همراه کند. این انیمیشن نخستین‌بار در سی‌و‌سومین دوره‌ی جشنواره‌ی سینمایی انسی به نمایش درآمد. هدیه تهرانی، بهرام رادان، مهران مدیری، گوهر خیراندیش و حبیب رضایی در این انیمیشن حضور داشتند.

 

گولزگولز

 • کارگردان: فرزاد دالوند

«گولز» انیمیشنی به کارگردانی فرزاد دالوند و محصول سال ۱۳۹۴ است و نخستین‌بار در جشنواره‌ی فیلم برلین به نمایش درآمد و با استقبال بالای تماشاگران روبه‌رو شد. در واقع این انیمیشن اقتباسی از داستان شنگول و منگول با کمی تغییر است و توسط صداپیشگان آمریکایی و انگلیسی صداگذاری شده است.  فیلمنامه‌ی این فیلم با مشارکت نویسندگان آمریکایی و کانادایی نوشته شده است و در زمان خود مورد استقبال بالای مخاطبین قرار گرفت.

 

پسر دلفینیپسر دلفینی

 • کارگردان: محمد خیراندیش

 • فروش: ۰۰۰, ۵۲۹, ۶۱۳, ۱۹ تومان

«پسر دلفینی» انیمیشنی به کارگردانی و نویسندگی محمد خیراندیش و محصول سال ۱۳۹۹ است و علیرضا طلیسچی به‌عنوان خواننده در آن حضور دارد. این انیمیشن داستان پسری را روایت می‌کند که مادرش را در سانحه‌ای از دست داده و توسط دلفین‌ها بزرگ شده است. این پسر در آستانه‌ی نوجوانی متوجه می‌شود به دریا تعلق ندارد و همین امر سبب می‌شود تا به جست‌و‌جوی مادرش برود. او در این راه با ناخدا و همسرش آشنا می‌شود، آن دو و تمام بندرنشینان به پسر دلفینی کمک می‌کنند و …  «پسر دلفینی» ژانری ماجراجویی و کمدی دارد. این انیمیشن تا به امروز پرفروش‌ترین انیمیشن ایرانی بوده و تاکنون بیش از ۱۹ میلیارد تومان فروخته است. قابل ذکر است که این انیمیشن با فروش حدود دو میلیون دلاری در سینماهای روسیه و آسیای میانه رکورد جدیدی در صنعت انیمیشن کشور و منطقه از خود به جا گذاشته است.

 

لوپتولوپتو

 • کارگردان: عباس عسکری

 • فروش: ۷۵۰, ۶۲۷, ۴۹۴, ۱۰ تومان

«لوپتو» انیمیشنی به کارگردانی عباس عسکری است که هم‌اکنون در سینماهای سراسر کشور اکران شده است. این انیمیشن ژانری کمدی و موزیکال دارد و داستان علی و پدرش را روایت می‌کند. پدر علی در کارگاه لوپتو با آموزش ساخت اسباب بازی به بیمارانش، آنها را درمان می‌کند. کارگاه اسباب‌بازی‌های خلاقانه لوپتو که بین کودکان ایرانی محبوبیت زیادی دارد اما ناگهان با خرابکاری یک ناشناس تعطیل می‌شود. علی تلاش می‌کند تا پدرش را که ناامید شده است از مخمصه برهاند. انیمیشن لوپتو فروش نسبتا خوبی را در ایران تجربه کرده و تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد تومان فروخته است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.