برترین فیلم های دایناسوری | دنیای گمشده

نویسنده: امیرحسین اشرفی

دایناسورها از گذشته‌های طولانی موضوعی پرطرفدار در ساخت فیلم‌های سینمایی بوده‌اند، اما بازهم در چند دهه‌ی اخیر تولید فیلم‌هایی با موضوع دایناسورها افزایش یافته است. از ماجراجویی‌های انیمیشنی گرفته تا بلاک‌باسترهای پرخرج حماسی، تعداد زیادی فیلم دایناسوری برای انتخاب وجود دارد که قطعا تماشای‌ آن‌ها برای طرفداران این ژانر لذت‌بخش خواهد بود.

 

پارک-ژوراستیکپارک ژوراسیک (۱۹۹۳)

 • ژانر: اکشن، ماجرایی، علمی

 • IMDB: 8.2

«پارک ژوراسیک» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ شاید مشهورترین فیلم با تم دایناسورها در تمام دوران باشد. این فیلم داستان گروهی از دانشمندان و پژوهشگران را روایت می‌کند که حین بازدید از یک تم پارک با دایناسورهای شبیه‌سازی شده، ناگهان سیستم امنیتی آن از کار می‌افتد و اوضاع از کنترل خارج می‌شود… «پارک ژوراسیک» با بازی سم نیل، لورا درن و جف گلدبلوم یک اثر کلاسیک درباره‌ی دایناسورهاست که هنوز هم مثل روز اول دیدنی و باطراوت است.

 

دایناسوردایناسور (۲۰۰۰)

 • ژانر: انیمیشن، ماجرایی، درام

 • IMDB: 6.4

این انیمیشن محصول دیزنی داستان یک ایگواندون یتیم به نام آلادار را روایت می‌کند که توسط خانواده‌ای از نژاد لمورها بزرگ می‌شود. زمانی که یک شهاب سنگ به زمین برخورد می‌کند، آلادار و خانواده‌ی لمورش در سفری خطرناک باید به بقیه‌ی گله‌ی دایناسورها بپیوندند تا یک خانه‌ی جدید برای زندگی پیدا کنند. این انیمیشن جذاب به کارگردانی اریک لیتون و رالف زونداگ و با صداپیشگی دی. بی. سووینی و آلفر وودارد از آثار ماندگار سال ۲۰۰۰ میلادی است.

 

پارک-ژوراسیک-دنیای-گمشدهپارک ژوراسیک: دنیای گمشده (۱۹۹۷)

 • ژانر: اکشن، ماجرایی، علمی

 • IMDB: 6.5

قسمت دوم فرانچایز «پارک ژوراسیک» تیمی از دانشمندان و ماجراجویان را به تصویر می‌کشد که به جزیره‌ی سورنا – محل پارک شکست‌خورده‌ی ژوراسیک  بازمی‌گردند تا به مطالعه‌ی دایناسورهایی که اکنون در جزیره روزگار می‌گذرانند بپردازند. «پارک ژوراسیک: دنیای گمشده» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و بازی جف گلدبلوم و جولین مور یک ماجراجویی اکشن و تماشایی است که به گسترش دنیای فیلم اول می‌پردازد و مسیر را برای ساخت قسمت‌های احتمالی بعدی هموار می‌کند.

 

راه-رفتن-با-دایناسورهاراه رفتن با دایناسورها (۲۰۱۳)

 • ژانر: انیمیشن، ماجرایی، کمدی

 • IMDB: 5.2

این فیلم بریتانیایی – آمریکایی بر اساس مجموعه‌ی تلویزیونی محبوب بی‌بی‌سی به همین نام ساخته شده و با ترکیب سکانس‌های اکشن زنده با دایناسورهایی که محصول جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری بودند دنیای ماقبل تاریخ خیره کننده‌ای را خلق می‌کند. «راه رفتن با دایناسورها» به کارگردانی نیل نایتینگل و بری کوک، سفر پاکیرینوسوروس جوانی به نام پاچی را دنبال می‌کند که در دنیایی پر از خطر بزرگ می‌شود و تجربه‌اندوزی می‌کند.

 

ژوراسیک-پارک-3پارک ژوراسیک ۳ (۲۰۰۱)

 • ژانر: اکشن، ماجرایی، علمی

 • IMDB: 5.9

سومین قسمت از مجموعه‌ی «پارک ژوراسیک» روایت‌گر داستان گروهی از مردم است که در جزیره‌ی سورنا گیر افتاده‌اند و باید برای بقا با خطرناک‌ترین دایناسورهای جزیره مبارزه کنند. «پارک ژوراسیک ۳» اولین فیلم مجموعه بود که توسط کسی غیر از اسپیلبرگ ساخته شد و با کارگردانی جو جانستون و بازی بازیگرانی همچون سم نیل و ویلیام اچ میسی موفق شد تا با نمایش یک ماجراجویی هیجان‌انگیز و اکشنی سطح بالا تماشاگران را روی صندلی میخکوب ‌کند.

 

عصر-یخبندان-ظهور-دایناسورهاعصر یخبندان: ظهور دایناسورها (۲۰۰۹)

 • ژانر: انیمیشن، ماجرایی، کمدی

 • IMDB: 6.9

قسمت سوم مجموعه انیمیشن عصر یخبندان با نام «ظهور دایناسورها»، ماجراجویی دیگری از مندی، سید و دیگو را به تصویر می‌کشد. جایی که این سه دوست وفادار به دنیایی پنهان زیر یخ می‌روند و با مکانی روبرو می‌شوند که هنوز دایناسورها در آن پرسه می‌زنند. این ماجراجویی انیمیشنی به کارگردانی کارلوس سالدانها و صداپیشگی هنرمندانی چون ری رومانو، جان لگوئیزامو و دنیس لری داستانی پر از سرگرمی و حالِ خوب است که مطمئنا مخاطبانش در هر سنی را به وجد خواهد آورد.

 

دایناسور-خوبدایناسور خوب (۲۰۱۵)

 • ژانر: انیمیشن، ماجرایی، کمدی

 • IMDB: 6.7

یکی دیگر از انیمیشن‌های پیکسار، «دایناسور خوب»، دنیایی را تصویر می‌کند که در آن سیارکی که باعث انقراض دسته جمعی دایناسورها شد از کنار زمین عبور می‌کند. این انیمیشن داستان آرلو، آپارتوساروس جوانی را روایت می‌کند که با پسری روستایی به نام اسپات دوست می‌شود. رابطه‌ای سراسر عاطفه و مهربانی که روایت‌گر داستانی دلچسب از دوستی و شجاعت است. «دایناسور خوب» را پیتر سون کارگردانی کرده و جفری رایت و فرانسیس مک دورمند از صداپیشگان شناخته شده‌ی آن هستند.

 

دنیای-ژوراسیکدنیای ژوراسیک (۲۰۱۵)

 • ژانر: اکشن، ماجرایی، علمی

 • IMDB: 6.9

۲۲ سال پس از وقایع «پارک ژوراسیک» اورجینال، در «دنیای ژوراسیک» می‌بینیم که در نهاین درب‌های پارک سورنا به روی عموم باز شده است اما زمانی که یک دایناسور اصلاح ژنتیکی شده از آن فرار می‌کند و ویرانی و خرابی در جزیره به بار می‌آورد همه چیز به شدت از کنترل خارج شده و به‌هم می‌ریزد. «دنیای ژوراسیک» به کارگردانی کالین تروورو و نقش‌آفرینی کریس پرث و برایس دالاس هاوارد، یک ماجراجویی هیجان‌انگیز و اکشن است که این فرانچایز پرطرفدار را وارد دوران مدرن می‌کند.

 

کونگ--جزیره‌ی-جمجمهکونگ: جزیره‌ی جمجمه (۲۰۱۷)

 • ژانر: اکشن، ماجرایی، فانتزی

 • IMDB: 6.6

«کونگ: جزیره‌ی جمجمه» صرفا یک فیلم دایناسور محور نیست اما بخش زیادی از آن به نمایش تعدادی از موجودات عجیب ماقبل تاریخ در کنار میمونی غول‌پیکر به نام کینگ کونگ می‌گذرد. داستان فیلم درباره‌ی تیمی از کاوشگران است که به جزیره‌ای ناشناخته در اقیانوس آرام می‌روند اما ناگهان خود را در میانه‌ی نبرد میان کینگ کونگ و سایر ساکنان هیولایی جزیره می‌یابند. «کونگ: جزیره‌ی جمجمه» فیلمی به کارگردانی جردن وگت – رابرتز و بازی تام هیدلستون و بری لارسون، یک ماجراجویی هیجان‌انگیز و تماشایی است که به فیلم‌های هیولایی کلاسیک ادای احترام می‌کند.

 

Jurassic-World-Fallen-Kingdomدنیای ژوراسیک: پادشاهی سقوط کرده (۲۰۱۸)

 • ژانر: اکشن، ماجرایی، علمی

 • IMDB: 6.1

قسمت دوم «دنیای ژوراسیک» کریس پرث و برایس دالاس هاوارد را در حالی به تصویر می‌کشد که به جزیره بازگشته‌اند تا دایناسورها را از فوران قریب‌الوقوع آتش‌فشانی در آن حوالی نجات دهند. «پادشاهی سقوط کرده» به کارگردانی جی. ای. بایونا لحن تیره‌تر و شدیدتری را به فرنچایز می‌آورد، در حالی که هنوز هم تعداد زیادی اکشن دایناسوری به مخاطب ارائه می‌کند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.