بهترین نقش‌های مکمل جواد عزتی به مناسبت اکران فیلم «مغز استخوان»

همواره در در کارنامه‌ی جواد عزتی نقش‌های مکمل متعددی به چشم می‌خورد که همگی آنها از یک نقطه‌اشتراک برخوردارند؛ او با اجرایی درخشان نقش‌ها را از آنِ خود می‌کند تا حدی‌که نمی‌توان فیلم را بدون او تصور کرد. جواد عزتی نه‌تنها در دنیای حرفه‌ای بازیگری بلکه در دنیای واقعی نیز با چهره‌‌ی همیشه خندان، همواره در ذهن مخاطب جا گرفته و تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بازیگران سینمای ایران شده است. حال به بهانه‌ی اکران فیلم «مغز استخوان» نگاهی به برخی از مهم‌ترین نقش‌های مکمل جواد عزتی می‌اندازیم:

 

 مغز استخوان | حمیدرضا قربانیمغز-استخوان

فیلم مغز استخوان به کارگردانی حمیدرضا قربانی و تهیه‌کنندگی حسین پورمحمدی محصول سال ۱۳۹۸ است. این فیلم که ژانری اجتماعی-درام دارد، داستان زنی به نام بهار (پریناز ایزدیار) را روایت می‌کند که پسری به نام پیام از ازدواج اولش دارد و حال با همسر دومش (بابک حمیدیان) در حال زندگی است. پیام به سرطان مبتلا شده و بهار مجبور می‌شود که این موضوع را با همسر سابقش در میان بگذارد، همین امر او را درگیر ماجراهایی می‌کند.

عزتی در این فیلم نقش مجید، همسر سابق بهار را بازی می‌کند که به جرم قتل در زندان است. حضور کوتاه اما درخشان او در «مغز استخوان» به‌خوبی بیانگر توانایی بالای او در ایفای نقش‌های مختلف است. کاراکتری که نقشی تعیین‌کننده در روند داستان دارد و به خوبی توانسته بی‌تفاوتی نسبت به مرگ و زندگی را به مخاطب انتقال دهد. «مغز استخوان» فیلمی دغدغه‌مند است که زنی قوی را به تصویر می‌کشد که سعی در حل مشکلات و بحران موجود در زندگی‌اش دارد.

 

 ماجرای نیمروز | محمدحسین مهدویان

فیلم-ماجرای-نیمروز«ماجرای نیمروز» فیلمی به کارگردانی محمدحسین مهدویان و تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی محصول سال ۱۳۹۵ است. این فیلم داستان ترورهای گروه مجاهدین خلق را در سال ۱۳۶۰ روایت می‌کند. این فیلم به‌دلیل شخصیت‌پردازی‌های درست و فرم نیمه‌مستندی که دارد، به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ایرانی در ژانر درام-جاسوسی شناخته شده است.

در این فیلم تماشاگر برای نخستین‌بار با نقش متفاوتی از عزتی روبه‌رو شد. او نقش یک مامور امنیتی به نام صادق را بازی می‌کند؛ فردی جدی و باهوش که نسبت به همه چیز شک دارد. عزتی در یکی از بهترین بازی‌های کارنامه‌اش به‌خوبی نقش شخصی آرام و حواس‌جمع را ایفا می‌کند، به‌طوری‌که سکوت و نگاه‌های نافذ او در ذهن مخاطب باقی می‌ماند. عزتی با بازی در این فیلم اثبات کرد که علاوه‌بر بازی در فیلم‌های کمدی، توانایی ایفای نقش‌های جدی را نیز دارد. سکانس‌های او در این فیلم به‌دلیل بازی درخشان و دیالوگ‌های نابی که دارد به باورپذیر شدن هرچه بیشتر این فیلم کمک کرده است.

 

 آتابای | نیکی کریمی

آتابای«آتابای» فیلمی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی نیکی کریمی محصول سال ۱۳۹۸ است. این فیلم داستان دو دوست قدیمی با نام‌های کاظم و یحیی است که با روشن شدن مسئله‌ای بعد از سال‌ها رفاقت آنها خدشه‌دار می‌شود. کاظم یا آتابای با بازی هادی حجازی‌فر، شخصیتی تنها، شکست‌خورده در عشق و در عین‌حال کمال‌گرا دارد. شخصیت‌پردازی این دو دوست به‌خصوص کاظم آنقدر دقیق و درست بوده که «آتابای» را تبدیل به یکی از ماندگارترین شخصیت‌های سینمای ایران کرده است.

همچنین جواد عزتی در نقش یحیی یکی از متفاوت‌ترین بازی‌های کارنامه خود را در این فیلم ارائه می‌دهد. او با چالش بزرگی برای ایفای این نقش روبه‌رو شده بود؛ صحبت کردن به زبان ترکی که البته به‌خوبی از پس آن برمی‌آید. عزتی در این فیلم نقش مکمل هادی حجازی‌فر را ایفا می‌کند و حضوری کوتاه، دل‌نشین و البته تاثیرگذار در فیلم دارد. قابل ذکر است که سکانس‌های دونفره‌‌ی عزتی با حجازی‌فر از بهترین سکانس‌های «آتابای» است.

 جان دار | حسین امیری دوماری

فیلم-جان-دار«جان‌دار» فیلمی به کارگردانی حسین امیری دوماری و تهیه‌کنندگی کامران مجیدی محصول سال ۱۳۹۷ است. این فیلم داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که با به‌هم خوردن عروسی دخترشان و رخ‌دادن قتلی ناگهانی درگیر ماجراهای تلخی می‌شوند. این فیلم ژانری ملودرام-اجتماعی دارد و تصمیم‌گیری بر سر دو راهی یک فرد را به تصویر می‌کشد. «جان‌دار» به‌دلیل سکانس‌های کوتاه و دیالوگ‌های نابی که دارد، به‌هیچ‌وجه تماشاگر را خسته نمی‌کند و بالعکس آنقدر او را با خود همراه می‌کند تا نقطه‌عطف داستان را در موقعیتی مناسب برایش به تصویر بکشد.

یاسر نقش مهمی در پیشبرد قصه‌ی فیلم دارد و بازی درخشان عزتی نیز به‌خوبی شخصیت منفی او را برای مخاطب به تصویر می‌کشد. بازی در نقش فردی خودخواه که برای رسیدن به خواسته‌اش دست به هر کاری می‌زند. میمیک صورت و لحن بیان او به ایفای منفی‌ترین نقش کارنامه‌اش کمک به‌سزایی کرده است.

 

 لاتاری | محمدحسین مهدویان

فیلم-لاتاری«لاتاری» فیلمی به کارگردانی محمدحسین مهدویان و تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی محصول سال ۱۳۹۶ است. این فیلم داستان دو جوان به نام‌های امیرعلی و نوشین است که قصد ازدواج با هم را دارند ولی با کشته شدن ناگهانی دختر در دبی این ازدواج رخ نمی‌دهد و پسر درگیر ماجراهای زیادی می‌شوند. «لاتاری» فیلمی قهرمان‌پرور است، به‌طوری‌که از هر شخصیت فیلم یک قهرمان ساخته است؛ قهرمانی که باوجود دیالوگ‌های تاثیرگذار، دور از کلیشه‌ نیست.

عزتی در «لاتاری» نقش برادر نوشین را ایفا می‌کند. او حضور کوتاه و درعین‌حال تاثیرگذار در فیلم دارد اما در همان سکانس‌های اندک نیز می‌درخشد و یکی از بهترین بازی‌های فیلم را ارائه می‌دهد. عزتی در نقش نیما و در زندان است، او هنگامی که با حقایقی درباره مرگ نوشین روبه‌رو می‌شود، به دنبال انتقام می‌رود. فریادهای او و لحن عصبانی‌اش به‌خوبی نشان‌دهنده‌ی عمق ناراحتی اوست.

 

 پیلوت | ابراهیم ابراهیمیان

فیلم-پیلوت«پیلوت» فیلمی به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان و تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح محصول سال ۱۳۹۶ است. این فیلم داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که پسر چهارساله‌شان بیمار است و آنها برای جراحی قلب آن پسربچه به تهران می‌آیند و درگیر ماجراهایی پیچیده می‌شوند. همچنین این فیلم ارتباط بین دو برادر به نام‌های وحید (پدر بچه با بازی حمیدرضا آذرنگ) و سعید را به‌خوبی به تصویر می‌کشد.

این دو برادر از همه نظر باهم تفاوت دارند؛ یکی محافظه‌کار و بی‌اعتماد‌به‌نفس و دیگری زرنگ و با اعتماد‌به‌نفس است؛  این تناقض بین کاراکترهای این دو برادر منجر به رد‌و‌بدل شدن دیالوگ‌های تاثیرگذار بین این دو شده است. عزتی در این فیلم نقش سعید را بازی می‌کند که تسلط عجیبی بر روی برادرش دارد و بارها می‌بینیم که نظرات خود را به‌دلیل شخصیت کاریزماتیکی که دارد، به او تحمیل می‌کند. بازی درخشان عزتی موجب شده ارتباط میان او و برادرش بسیار باورپذیر باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.