سکانس مشابه «سرخپوست» و «رستگاری در شاوشنگ» | ارجاعات سینمایی

«سرخپوست» فیلمی به کارگردانی نیما جاویدی، تهیه‌کنندگی مجید مطلبی و محصول سال ۱۳۹۷ است. این فیلم داستان فردی به نام احمد سرخپوست را روایت می‌کند که علی‌رغم بی‌گناهی به زندان افتاده است اما او کمی قبل از جابه‌جایی محل زندان به کمک مددکارش از زندان می‌گریزد و … نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار، آتیلا پسیانی، ستاره پسیانی بازیگران اصلی فیلم هستند.

«رستگاری در شاوشنگ» فیلمی به کارگردانی فرانک داربونت و تهیه‌کنندگی نیکی ماروین، محصول سال ۱۹۸۲ در آمریکا است. این فیلم ژانریدرام دارد و داستان فرد بانکداری به نام اندی دوفرین را روایت می‌کند که با اینکه ادعای بی‌گناهی دارد اما به دلیل کشتن همسرش به حبس ابد محکوم شده است… در این فیلم بازیگرانی همچون تیم رابینز، مورگان فریمن، باب گانتوم، ویلیام سدلر و … ایفای نقش کرده‌اند.

یکی از ماندگارترین و تاثیرگذارترین سکانس‌های فیلم «رستگاری در شاوشنگ» را می‌توان سکانس پخش موسیقی موتزارت در زندان توسط اندی دانست. اندی میکروفن را در کنار دستگاه گرامافون قرار می‌دهد تا صدا در تمام زندان قابل شنیدن باشد. سکانسی که به زیبایی به زندانیان شوق و امید تزریق می‌کند و شاید بتوان آن را نمادی از صدای رستگاری در فضای سربسته و خفه‌کننده‌ی زندان دانست.

در فیلم «سرخ‌پوست» سکانسی وجود دارد که نوعی ادای دین به این فیلم به حساب می‌آید و البته لوکیشن و فضاسازی نیز در این امر بی‌تاثیر نیست. هنگامی که مددکار در حال خروج از زندان است و سرگرد با پخش آهنگی عاشقانه در زندان و بلند کردن صدایش، او را بدرقه می‌کند. اقتباسی که به زیبایی اتفاق افتاده و همچنین از فیلمبرداری خوب و موسیقی زیبای این سکانس نیز نباید غافل شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.