۱۴ فیلم خارجی که در تابستان و پاییز منتظرشان هستیم | از «دنیای ژوراسیک: قلمرو» تا «نگران نباش عزیزم»

نویسنده: زهرا الماسی

بعد از دوسال تقویم‌های تولید و نمایشی که به‌خاطر همه‌گیری بیماری جدید عقب‌وجلو می‌شد، ۲۰۲۲ نماد سالی است که از یک بازگشت مجدد به ریتم انتظارات دنیای قبل از پاندمی خبر می‌دهد. جدول اکران تابستان امسال که با فیلم‌های مانند «جنایات آینده» دیوید کراننبرگ و «تاپ‌گان: مارویک» شروع شده و با مجموعه‌ای متنوع از ژانرهای محبوب، حضور متفاوت خود را نشان می‌دهد: کمدی‌ها، فیلم‌های اکشن، و فیلم‌های ابرقهرمانی تنها تعدادی از این لیست بلندبالای موردانتظار هستند که به اکران بزرگ درمی‌آیند. در عین‌حال بسیاری از کارتون‌های خانواده‌پسند هم از «مینیون‌ها» گرفته تا «لیگ‌ دی‌سی سوپرحیوانات» منتشر می‌شود که هم والدین و هم بچه‌ها از آن‌ لذت خواهند برد. در ادامه به ۷ فیلم خارجی که در تابستان منتظر تماشایشان هستیم، می‌پردازیم.

 

  دنیای ژوراسیک: قلمرو دنیای-ژوارسیک

کارگردان: کالین ترورو

شاید بیشتر از اینکه منتظر فیلمی دیگر از دنیای ژوراسیک  باشیم، درباره‌ی آن کنجکاو هستیم. حقیقت این است که  اولین فیلم در سه‌گانه‌ی «دنیای ژوراسیک» (۲۰۱۵)  آنقدر ناامیدکننده بود که به مخاطبانش ثابت کرد که سازندگان به چیزی جز احیای دوباره‌ی تصویرهای ‌کهنه‌شده فکر نکرده‌اند و منطق داستانی هم به‌سادگی می‌تواند در برابر دایناسورهای غول‌پیکر رنگ ببازد. حالا فیلم جدید که در کمتر از ده روز دیگر به‌پرده‌های سینما راه پیدا می‌کند، می‌تواند رکورد دیگری از این پوچی را برای مخاطب رقم بزند.

با این‌حال نمی‌توان ادعای فیلم را  با نمایش دنیایی نادیده‌گرفت که در آن دایناسورها (به‌جای ربات‌ها)  دوباره بر زمین مسلط می‌شوند و احتمالا هیچ لشکر نظامی‌ای در هوا، زمین و دریا قدرت مقاومت دربرابرشان را ندارند. برای همین قسمت سوم «دنیای ژوراسیک» می‌تواند سرگرم‌کننده باشد. حتی اگر خوب نباشد و هیجانی را بیدار نکند، می‌تواند کنجکا‌وی‌برانگیز باشد.

 

 لایت‌یرلایت-یر

کارگردان: انگوس مک‌لین

حدود سی‌سال از نخستین‌باری که لایت‌یر را در‌حال خاطره‌گویی ازسفرهای فضایی‌اش برای وودی (عروسک گاوچران اندی) در قصه‌ی اسباب‌بازی دیده‌ایم، گذشته است. حالا بعد از تولید چهار قسمت از این انیمیشن دوست‌داشتنی، پیکسار به سراغ ماجرای فضاپیمایی همان شخصیتی رفته‌ که باور نمی‌کرد عروسک باشد تا از حرف‌هایی که به‌نظر وودی چیزی جز توهم نبود، داستان علمی‌تخیلی متفاوتی به‌نمایش بگذارد.

این‌بار به‌جای تیم آلن، کریس ایوانز صداپیشگی لایت‌یر ماجراجو را برعهده‌ دارد که مصمم است به هر قیمت ممکن ماموریت خود را در فضا به‌پایان برد و در این مسیر مجبور می‌شود با تازه‌کارهایی همکاری کند تا جلوی تهاجم ربات‌ها را بگیرند. انیمیشن جدید پیکسار، هرچند برای بزرگ و کوچک می‌تواند دیدنی باشد اما برای آنهایی که با شنیدن این اسم یاد اندی و اسباب‌بازی‌هایش می‌افتند، هیجان‌انگیزتر خواهد بود.

 

 الویس الویس

کارگردان: باز لورمن

شاید اگر کسی وجود داشته باشد که بخواهد به زندگی پرتکرار الویس پرسل  روی پرده‌ی سینما جان دوباره‌ای ببخشد، باز لورمن (کارگردان استرالیایی فیلم‌های پرفروش و پرزرق‌وبرقی مانند مولن‌روژ و گتسبی‌بزرگ) تنها گزینه‌ی موجود باشد. تکس واتسون در نقش پرسلی و تام ‌هنکس در نقش مدیر برنامه‌هایش، سرهنگ تام پارکر، دو ستاره‌ی اصلی قصه‌ی تازه‌ی لورمن خواهند بود. تریلر «الویس» با بریده‌هایی از صحنه‌های کودکی و بزرگسالی پادشاه (لقب پرسلی) و تصویر‌های برجسته از تام ‌هنکس، نوید‌بخش موزیکالی سرگرم‌کننده و مفرح خواهد بود که می‌تواند تبدیل به پربیننده‌ترین نسخه‌ی زندگی پرسلی شود.

 

 جواب منفیجواب-منفی

کارگردان: جردن پیل

فیلم «جواب منفی» با کارگردانی جردن پیل و تهیه‌کنندگی ایان کوپر با بازی ککه پالمر و دنیل کالویا و تعدادی از بازیگران سریال سرخوشی (Euphoria) است. این فیلم ماجرای مزرعه‌ی پرورش اسبی در شهری کوچک از کالیفرنیا را به نمایش می‌گذارد که به تسخیر بیگانگان یا شاید ارواحی درمی‌آیند و زندگی کارکنان مزرعه را تحت‌شعاع قرار می‌دهند.

با اینکه جزئیات زیادی از فیلم منتشر نشده است اما باتوجه به سابقه‌ی جردن پیل در ساختن فیلم‌هایی هیجان‌انگیز با رگه‌های اجتماعی می توان انتظار داشت که فیلم چیزی بین «برو بیرون» (Get out) و «ما» (Us) خواهد بود. این فیلم احتمالا مسیر پیل را در ساختن داستان‌های ترسناک به سبک خودش مشخص‌تر می‌کند.

 

 قطار سریع‌السیرقطار-سریع‌السیر

کارگردان: دیوید لیچ

در بین فیلم‌های اکشن بعد از «جان‌ویک»، «قطار سریع‌السیر» یا قطار گلوله‌ای متاخرترین نمون‌ی هیجان‌انگیز است. فیلمی با بازیگرانی مانند بردپیت، آرون‌تیلور و جانسون که براساس رمانی به همین نام ساخته شده و داستان پنج قاتلی را روایت می‌کند که در یکی از قطارهای سریع‌السیر ژاپنی متوجه می‌شوند، ماموریت هرکدامشان به دیگری مربوط است. دیوید لیچ به‌‌عنوان اولین کارگردان فیلم ویک (wick) و تنها کارگردان «بلوند اتمی»، «ددپول ۲»،  «هابز و شاو»، سراغ ماجرای مهیج دیگری رفته که  لذت ‌بردن از تماشای داستانی با زمانی سخت در فضایی محدود را به مخاطب  نوید می‌دهد.

 

 جایی‌که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند جایی-که-خرچنگ‌ها-آواز-می‌خوانند

کارگردان: اولیویا نیومن 

تماشای اقتباس کتاب پرفروش و محبوب «جایی که خرچنگ‌ها می‌خوانند» در مدیوم سینما، شاید یکی از متفاوت‌ترین فیلم‌های مورد انتظار تابستان امسال باشد که الیویا نیومن آن را کارگردانی می‌کند. دیزی ادگار جونز در نقش کیا زندگی دختری را تجسم می‌بخشد که در دهه‌ی شصت میلادی، خودش به‌تنهایی اطراف مردابی در کارولینای شمالی بزرگ می‌شود اما مردم شهر او را طرد می‌کنند.

برای کیا که «دختر مرداب» صدایش می‌زنند، قصه‌های ترسناک می‌سازند و او را به قتل مردی متهم می‌کنند که زمانی دوستش داشته است. فیلم جدید نیومن، داستان معمایی مهیجی دارد که جواب خود را در دنیای ادبیات پس داده و حالا همه منتظرند تا ببینند نسخه‌ی سینمایی آن چقدر می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد.

 

 ثور: عشق و تندر  فیلم-ثور-عشق-و-تندر 

کارگردان: تایکا وایتیتی

بعد از «ثور: راگناروک» تایکا وایتیتی با چهارمین قسمت داستان‌های شخصیت ثور در مجموعه‌ی مارول  و بازیگران خوش‌نامی مانند کریس همسورث، کریستن بیل، راسل کرو و ناتالی پورتمن به جهان ابرقهرمانی برمی‌گردد. داستان این فیلم با تصمیم ثور برای کنارگذاشتن ماجراجویی شروع می‌شود اما نظم دنیای آرام مورد نظر او با حضور یک قاتل کهکشهانی که قصد انقراض خدایان را دارد برهم می‌خورد و ثور ناخواسته وارد مسیر مقابله با او می‌شود.

همان‌طورکه از عنوان هم پیداست و به ‌تصدیق وایتیتی که خودش نوشتن فیلمنامه و گویندگی صدای گورک را نیز برعهده دارد. قسمت جدید ثور  حال و هوایی عاشقانه دارد و به‌همین خاطر شاید «عشق و تندر» بتواند مخاطبان بسیار گسترده‌تری از طرفداران داستان‌های کمیک مارول و ژانرهای ابرقهرمانی را به‌ خود جذب کند.

 

در ادامه‌ی فهرست فیلم‌های مورد انتظار تابستان در سال آشتی دوباره‌ی عموم مردم با سینما، در ادامه هفت فیلم مهمی که در پاییز منتشر خواهند شد را بررسی می‌کنیم.

 

 قاتلین ماه کاملقاتلین-ماه-کامل

کارگردان: اسکورسیزی

برخلاف بسیاری از فیلمسازهای بنام که در جوانی پر از استعدادند و قله‌هایی را فتح می‌کنند که بعدا از صعود دوباره به آنها باز می‌مانند، مارتین اسکورسیزی با هر فیلم جدیدی که می‌سازد، نشان می‌دهد که  نه‌تنها در دوران سالخوردگی هم می‌توان فیلمساز درجه‌یکی بود بلکه می‌توان آثار پخته‌تری هم تقدیم مخاطب عام و خاص کرد. فیلم جدید او که در پاییز پیش‌رو با عنوان «قاتلین ماه کامل» ‌اکران می‌‌شود، یکی از بهترین فیلم‌های امسال است.

این فیلم با روبه‌روی هم قراردادن دو  ستار‌ه‌ی محبوب کاگردان، لئوناردو دی‌کاپریو و رابرت دنیرو اقتباسی از کتابی با همین عنوان به قلم دیوید گرن است. ماجرای کلی این فیلم جست‌وجویی درباره‌ی قتل‌های زنجیره‌ای که در دهه‌ی هفتاد میلادی علیه قبیله‌ای از سرخ‌پوست‌های اوکلاهاما رخ می‌دهد، است و چه کسی بهتر از اسکورسیزی با آن کارنامه‌ی درخشانش در فیلم‌های جنایی، می‌تواند سراغ این قصه برود؟

 

 آواتار ۲: راه آبآواتار-2

کارگردان: جیمز کامرون

بعد از یک وقفه‌ی طولانی ۱۳ سال از آخرین‌باری که این موجوات عجیب را با پوست‌های آبی و گوش‌های کشیده روی صفحه‌ی نمایش دیده‌ایم و به آینده‌ی دنیای تصاویر دیجیتال بیش‌از‌پیش ایمان آوردیم، «آواتار دو: راه آب» به کارگردانی جیمز کامرون، امسال به این چشم‌انتظاری پاسخی می‌دهد. قصه‌ی این قسمت از آواتار به تصریح نویسندگان و کارگردان و البته به‌گواه عنوانش به‌جای جنگل‌های بارانی، در اقیانوس‌ پاندورا و در میان ساکنین آن خواهد گذشت.

کامرون که با فیلم «تایتانیک» او را می‌شناسیم، جایی اشاره کرده که این فیلم ادای دین عشق او به اعماق اقیانوس است و  چیزی‌که از تریلر فیلم دست‌گیرمان می‌شود، دنیای هیجان‌انگیز و رنگارنگی است که می‌تواند چشم‌های مخاطب را از زیبایی و رنگ پر کند. اما باید دید نتیجه‌ی کار ارزش ۱۳ سال صبوری برای دیدن قسمت دوم یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای جهان را داشته است یا خیر.

 

 آمستردامآمستردام

کارگردان: دیوید اوراسل

با «آمستردام» دیوید اوراسل فیلمی جنایی-حماسی-رمانتیکی را نویسندگی و کارگردانی کرده که در آن واقعیت و داستان را به ‌هم آمیخته است. این فیلم ماجرای سه دوستی را در دهه‌ی ۱۹۳۰ به‌تصویر می‌کشد که از شاهدان یک قتل به مظنونین یک قتل تبدیل می‌شوند. بازیگران بلندبالا و قابل‌توجهی همچون کریستن بیل، مارگو رابی، جان دیوید واشنگتن، رابرت دنیرو، کریس راک، رامی مالک، آنیا تیلور جوی و تیلور سوییفت در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. با همین جزئیات اندک می‌توان به جرات گفت که بعید است «آمستردام» به‌خاطر تجربه‌های قابل‌اتکای خود راسل و این فهرست بی‌نظیر از بازیگران جزء فیلم‌های نظرکرده‌ی اسکار قرار نگیرد.

 

 بابیلونبابیلون

کارگردان: دیمن شزل

کارگردانی مانند دیمن شزل در کارنامه‌اش هم فیلمی مانند «شلاق» را دارد که در روایت و قصه بی‌نظیر است اما لزوما همه‌پسند نیست و هم فیلمی مانند «لالالند» را که خو‌ش‌ساخت، جذاب و اتقاقا پرمخاطب است. حالا به‌نظر می‌رسد در فیلم جدیدش که درامی تاریخی است با بازیگری ستاره‌هایی مانند مارگو رابی و برد پیت، مسیر خود را در ساختن روایت‌ها پرکشش اما همه‌پسند تثبیت می‌‌کند. «بابیلون» روایت‌گر دنیای هالیوود در دهه‌ی ۲۰ و گذار از سینمای صامت به سینما ناطق است.

با اینکه فیلم چند ماه پیش به‌اکران آزمایشی‌ درآمد و تشویق و تمجید  تماشاگرانش را به همراه داشت  اما جزئیات زیادی از داستان آن هنوز در دسترس نیست و باید منتظر باشیم و ببینیم آنچه شزل را جذب پرداختن به این قسمت از تاریخ سینما کرده، چطور در تصویرش جان گرفته است.

 

 بلیتی به بهشتبلیتی-به-بهشت

کارگردان: ال پارکر

بعد از هم‌بازی‌شدن در «یازده یار اوشن» و «هیولای پول»  جورج کلونی و جولیا رابرتس در فیلم جدید ال پارکر مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند تا نقش پدر و مادر مطلقه اما دلواپسی را به نمایش دربیاورند که نمی‌خواهند فرزندشان اشتباهی که آنها ۲۵ سال پیش مرتکب شده‌اند را تکرار کند. فرزندشان دختری با بازی کیتلین دیور است که پیش‌تر او را در فیلم بوک اسمارت دیده بودیم.

حالا او در نقش کسی که به تازگی فارغ‌التحصیل شدهبعد از سفرش به بالی تصمیم می‌گیرد با یکی از افراد محلی همان منطقه ازدواج کند. کمدیِ ‌رمانتیک «بلیتی به بهشت» بعد از وقفه‌هایی طولانی که به‌علت کرونا در فرآیند تولیدش پیش آمد، اکتبر پیش‌رو روانه‌ی سالن‌های سینما خواهد شد و به‌نظر می‌رسد با وجود دو ستاره‌ای مانند رابرتس و کلونی با اقبال مخاطبان روبه‌رو شود.

 

 پیاز شیشه‌ای: معمای چاقوکشیچاقوکشی-2 

کارگردان: رایان جانسون

بعد از سه سال از اولین قسمت  فیلم چاقوکشی که تحسین‌های بسیاری را در مخاطبان و منتقدان برانگیخت، رایان جانسون تولید قسمت دوم را بعد از بستن قرارداد با نتفلیکس و تکرار نقش کارآگاه بلانچ برای دنیل کریگ و قرض‌گرفتن عنوانش از یکی از ترانه‌های گروه بیتلز به پایان برده است و به‌زودی در پاییز منتشرش خواهد کرد.

در این قسمت که در یونان می‌گذرد کارآگاه بلانچ در تلاش است که راز ماجرای جنایی دیگری را کشف کند و ادوارد نورتون، جینل مونائی، کاترین هان، لزلی اودام جونیور، جسیکا هنویک همدر کنار دنیل کریگ به ایفای نقش می‌پردازند. تقریبا با آمار فروشی که از قسمت اول در دست است و قراردادی که پیشاپیش نتفلیکس برای ساختن قسمت سوم هم بسته، می‌توان انتظار داشت که این فیلم از محبوب‌های سال ۲۰۲۲ و از پرسودترین آنها باشد.

 

 نگران نباش عزیزمنگران-نباش-عزیزم

کارگردان: اولیویا وایلد

فیلم «نگران نباش عزیزم» با کارگردانی اولیویا وایلد ماجرای زندگی زوج جوانی را به تصویر می‌کشد. این فیلم روایت‌گر دختری به نام آلیس است که با وجود داشتن یک زندگی نسبتا عالی در شهرکی مسکونی و در دهه‌ی پنجاه میلادی احساس می‌کند که همسرش جک رازهای زیادی را از او پنهان می‌کند و همین احساس باعث مشاجره‌ها و چالش‌هایی بین آنها می‌شود. این داستان با بازی فلورنس پیو و هری استایلز در ژانر روان‌شناختی که این‌روزها طرفدارهای بسیار بیشتری پیدا کرده، در همان اولین روزهای پاییز اکران خواهد شد. همچنین «نگران نباش عزیزم» از آن فیلم‌هایی است که احتمال نامزدشدنش در اسکار نیز وجود دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.