ایده‌ی خوبی که بالغ نشد | نگاهی به فیلم پوست

فیلم پوست، اولین فیلم بلند بهرام و بهمن ارک است که در سی و هشتمین جشنواره‌ی فیلم فجر موفق به کسب جایزه‌ی بهترین فیلم هنر و تجربه شد. فیلم کوتاه حیوان، اثر قبلی برادران ارک توانست تحسین منتقدین را برانگیزد و جوایز متعددی را کسب کند.

داستان فیلم پوست در مورد پسری به اسم آراز است که همراه با مادرش در یکی از روستاهای استان آذربایجان زندگی می‌کنند و مغازه‌ی تولید و فروش کیف دارند. آراز زمانی دل در گرو دختری به نام مارال داشت، اما این عشق نافرجام باقی می‌ماند و مارال با مرد دیگری ازدواج می‌کند. آراز درونا بر این باور است که سبب این اتفاق طلسم جدایی است که برای زندگی او بسته‌اند، هرچند او ادعا می‌کند که به طلسم و جادو باوری ندارد و خرافات است. در تمام طول فیلم او به دنبال یافتن سرنخ این طلسم و باطل نمودن آن است. این اتفاق در مورد دیگر شخصیت‌های فیلم، به جز پیرمرد عاشیق، نیز به نوعی صادق است.

پوستپاشنه آشیل فیلم پوست

شاید مشکل اصلی و پاشنه آشیل فیلم را در همین دوگانگی و بلاتکلیفی شخصیت‌ها نسبت به جادو و طلسم است. از سویی طلسم و دعا را خرافات می‌دانند و آن را جادو و جنبل می‌دانند اما از سوی دیگر برای حل مشکلات خود در پی یافتن راه‌حلی در ماورا طبیعه هستند. گویی فیلمساز به دلایلی نتوانسته یا نخواسته است موضع خود را در این زمینه قاطعانه بیان کند.

یکی دیگر از نقاط ضعف فیلم، در عدم شکل‌گیری تعلیق‌ در لحظات حساس فیلم است. جایی‌که مخاطب انتظار عنصر ترس را دارد و خود را محیای دیدن سکانسی نفس‌گیر و پر از تعلیق می‌کند، فیلم به ناگاه تغییر رویه می‌دهد و مخاطب منتظر را رها می‌کند.

خرید فیلم پوستبرگ‌های برنده ی فیلم

با وجود نقاط ضعفی که به فیلم وارد است، با این حال فیلم پوست را می‌توان فیلم متفاوتی در سینمای ایران به حساب آورد که نشان از جسارت فیلمساز در انتخاب چنین موضوع و داستانی دارد. در سینمای ایران معدود آثاری ساخته شده‌اند که داستان فولکلور را دستمایه‌ی خویش برای ساخت اثر قرار دهند، ساخت فیلم پوست را می‌توانیم به فال نیک گرفته و در آینده شاهد ساخت آثاری با بهره‌مندی از داستان‌های محلی اقوام ایرانی باشیم.

از دیگر نقاط قوت فیلم می‌توانیم به بحث‌ تکنیکی فیلم اشاره کنیم. در فیلم پوست، طراحی صحنه و انتخاب لوکیشن بسیار مناسب با حال و هوای اثر است و توانسته است تمام المان‌های یک فیلم ژانر وحشت را در طراحی و فضاسازی به خوبی به کار بندد. در کنار طراحی صحنه‌ی بسیار خوب فیلم که نامزد دریافت جایزه جشنواره فیلم فجر شد، باید از قاب‌بندی‌های بسیار خوب و چشم‌نواز فیلم یاد کرد. این گونه به‌نظر می‌آید که کارگردانان‌ فیلم پوست در یافتن  سوژه و قرار دادن او در جای مناسب قاب تصویر از پیش برنامه داشته‌اند و با وسواس و دقت بسیاری این مسئله را اجرا کرده اند. همین مسئله به درک بهتر فیلم و زبان فیلمساز کمک شایانی کرده است.

در کنار این‌ها باید به  موسیقی بسیار موثر و خوب فیلم پوست اشاره کرد. آهنگساز اثر درک بسیار خوب و دقیقی از ژانر فیلم و داستان داشته است و در نهایت توانسته است موسیقی این ژانر را با موسیقی محلی ترکی به خوبی درهم آمیزد. موسیقی فیلم پوست در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر موفق به کسب جایزه بهترین موسیقی فیلم شود.

فیلم پوستسخن آخر

در نهایت باید گفت فیلم سینمایی پوست اولین فیلم بلند برادران ارک است و به نسبت آنکه اولین فیلم بلند آنها بوده است، فیلم قابل قبولی است که با وجود آنکه سطح توقع مخاطبینش را برآورده نمی‌سازد اما او سبب نارضایتی هم نمی‌گردد. این نکته را نیز نباید فراموش کرد برادران جوان ارک در حال تجربه کردن و آزمون و خطا در عرصه‌ی فیلمسازی هستند تا بتوانند مسیر خود را پیدا کنند. امید است که آنها در آثار بعدی خود بتوانند گام‌های خود را محکم‌تر و بدون ترس بردارند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.