مروری بر کارنامه هنری کیلین مورفی | جنگجوی خاموش

نویسنده : علی زنداکبری

زمانی‌که کیلین مورفی برای نقش بتمن در حال تست بود، هیچ‌گاه فکر نمی کرد که یکی از بتمن‌های خوب این سری فیلم‌ها شود. کریستوفر نولان که از تست او راضی بود، برای ایفای شخصیت دکتر کرین مترسک او را انتخاب نمود تا با نقش‌آفرینی قابل‌قبول  مورد‌توجه اهالی سینما قرار گیرد. توجهی که با  فیلم‌های موفقی همچون «تلقین» و یا «دانکرک» و البته سریال موفق «پیکی بلایندرز» دوچندان شد.

وی متولد  ۲۵می۱۹۵۵ در داگلاس ایرلند از پدرو مادری معلم است. او در نوجوانی به موسیقی علاقه‌مند بود اما در دانشگاه حقوق خواند و در آنجا با گروه‌های تئاتری آشنا شد و به بازی در تئاتر روی آورد، سپس با تشویق یکی از معلم‌هایش بازیگری را تا بهترین فیلم‌های هالیوود ادامه  داد. بازیگری که با توانایی‌هایی منحصربه‌فرد با آرامش به حرکتش در دنیای سینما همچون جنگجویی خاموش ادامه می دهد. در اینجا به تعدادی از فیلم‌های کیلین مورفی، بازیگری توانمند می‌پردازیم.

 

 روی لبه (۲۰۰۱) | دیوانه ای که از قفس نپرید!روی-لبه

کارگردان: جان کارنی

«روی لبه» یکی از معدود فیلم‌های کمدی مورفی است. او که در این فیلم با استیون ری و جاناتان جکسون هم‌بازی است، نقش پسر جوانی به نام جاناتان بریج را ایفا می‌کند که پس از مرگ پدرش دچار فروپاشی ذهنی شده و خودکشی می‌کند؛ خودکشی ناموفقی که همه را از جمله خودش را دچار دردسر می‌کند. او برای گذران دوره‌ی محکومیت در یک دو راهی قرار می‌گیرد؛ انتخاب زندان یا بستری سه ماهه در یک بیمارستان روانی! جاناتان سعی می کند اطرافیانش را متقاعد نماید که مشکلی ندارد در حالی‌که ریشه‌های روانی او متفاوت از آن چیزی است که می‌پندارد… مورفی با ایفای نقشی چندلایه و پیچیده، توانایی‌های گسترده خود را به‌عنوان بازیگری تازه‌کار به رخ می‌کشد.

 

  ۲۸ روز بعد (۲۰۰۲) | مبارز آخر الزمانی28-روز-بعد

کارگردان : دنی بویل

فیلم در دوران کرونا به‌خاطر داستانش دوباره موردتوجه قرار گرفت، روایت فیلم در شهر لندن روی می دهد، جایی‌که با شیوع ویروسی مرگبار مبتلایان تبدیل به زامبی می شوند. کیلین مورفی و نائومی هریس بازماندگانی هستند که برای حفظ بقا با زامبی‌ها رو در رو می‌شوند.

کیلین در برابر بازیگرانی همچون برند گلیسون، مگان برنز و کریستوفر اکلستون بازی گیرایی از خود ارائه می‌دهد. او در برابر حس خودخواهی برای نجات از دست زامبی‌ها و یا حس انسان‌دوستی برای نجات هم‌نوعانش در تعلیق است. جایی‌که بازی او به‌حد قابل‌قبولی به چالش کشیده می‌شود و در نهایت نیز خروجی خوبی دارد تا آنجاکه منتقدان نیز بازی او را پسندیدند.

 

 کوهستان سرد (۲۰۰۳) | سرباز سرسختکوهستان-سرد

کارگردان : آنتونی مینگلا

احتمالا داستان این فیلم برای علاقه‌مندان سینما بارها در فیلم‌های مختلف جدید و قدیم سینمایی تکرار شده، سربازی که پس از رهایی از جراحت‌های جنگ به شهر خود باز می‌گردد تا با دختر مورد علاقه‌اش ازدواج کند … کیلین مورفی در کنار بسیاری از ستاره‌های فیلم علی‌رغم حضور کوتاهش در نقش یک سرباز که تنها به انجام وظیفه‌اش فکر می‌کند، به چشم می آید. فیلم اصولا متعلق به ستاره‌هایش است؛ از جود لو و نیکول کیدمن در نقش‌های اصلی گرفته تا رنه زلوگر، ناتالی پورتمن، برندن گلیسون، فیلیپ سیمور هافمن، جیووانی ریبسی، دانالد ساترلند، چارلی هانام و…

 

 صبحانه در پولوتون (۲۰۰۵) | گمشده در خویشصبحانه-در-پلوتون

کارگردان : نیل جردن

مورفی در این فیلم ایفاگر نقش پاتریک است که در کودکی رها و توسط کشیش شهر که پدر بیولوژکیش است به سرپرستی پذیرفته می شود؛ این درحالی است که کشیش از اینکه پاتریک پسر حقیقیش است، بیاطلاع می‌باشد. پاتریک در نوجوانی به آرایش و سبک زندگی دختران علاقه نشان می‌دهد و دچار مشکلات هویتی می شود و از سوی جامعه طرد می گردد …

مورفی در نقشی دوگانه به تمایلات فردی شخصیت پاتریک جان می بخشد، سرخوردگی و تحقیراز سوی جامعه و باز کشف روحیات فردی نقش پر چالشی برای او بوده است؛ نقشی که می توانست بیشتر مورد توجه قرار گیرد. مورفی در این فیلم علاوه‌بر کار با کارگردانی شاخص همچون نیل جردن، با بازیگرانی همچون لیام نیسون، استیون ری و برندن گلیسن تیم بازیگری موفقی را تشکیل می‌دهد.

 

 چشم قرمز (۲۰۰۵) | غریبه مرموزچشم-قرمز

کارگردان : وس کریون

جکسون مردی است که در سفری شبانه با هواپیما همراه لیزا می‌شود. او در ابتدا و از دید لیزا دوستی خونگرم و معمولی دیده می‌شود اما خیلی زود آشکار می شود که جکسون آدمی شرور و غیرقابل‌پیشبینی است که علاوه‌بر آنکه جان پدر لیزا را به خطر می‌اندازد، قصد ربودن لیزا را نیز دارد… مورفی در نقش جکسون شریر، فضای مناسبی را از ایجاد وحشت بین خود و ریچل مک آدامز ساده به وجود می‌آورد.

هر چقدر مک آدامز معصومیت و سادگی خود را نمایان می کندُ مورفی نیز شرارت درون شخصیت خود را بیشتر نشان می‌دهد. کار با وس کریون کارگردان مطرح ژانر وحشت و ریچل مک آدامزی که پیش‌تر با نقش‌های رمانتیک شناخته می شد، فیلم را به اثری متفاوت در کارنامه مورفی بدل کرده است.

 بتمن آغاز می‌کند (۲۰۰۵) | بدمن خاص آقای نولانبتمن

کارگردان : کریستوفر نولان

شخصیت مترسک با بازی کیلین مورفی در فیلم بتمن آغاز می‌شود و می‌درخشد. همچنین اولین اثر از سه‌گانه‌ی‌ محبوب بتمن‌های کریستوفر نولان به حساب می‌آید. نولان تصویرگر زندگی بروس وین (کریستین بیل) از کودکی تا بزرگسالی است و از این‌رو روایتگر طرز مواجه او با ترس‌هایش و تبدیل‌شدنش به یکی از محبوبترین ابرقهرمان‌های تاریخ سینماست.

در این فیلم بتمن با دو شرور متفاوت مواجه می شود، یکی با بازی کیلین مورفی و دیگری با بازی لیام نیسون، مترسک در واقع روانشناسی فاسد به نام دکتر جاناتان کرین است که به قاچاق مواد در شهر گاتهام مشغول است. شخصیت پیچیده این کاراکتر فتنه گر نسبت به سایر آثار بتمن حالت واقعگرایانه تری دارد و مورفی بطور باور پذیری از پس این کاراکتر شریر بر می آید. به جز کریستین بیل و لیام نیسون، گری اولدمن، کتی هولمز، کن واتانابه و تام ویلکینسون از دیگر همکاران او در این فیلم هستند.

 

 بادی که در مرغ‌زار می‌وزد (۲۰۰۶) | چریک ایرلندیبادی-در-مرغ-زار-وزید

کارگردان: کن لوچ

فیلمی چندملیتی که با مشارکت کشورهای انگلستان، ایرلند، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، بلژیک و سوئیس از وقایع استقلال ایرلند الهام گرفته است. تعلیق جاری در فیلم آن را به اثری جذاب بدل نموده است. داستان فیلم درباره‌ی دو برادر ارتش آزادی‌بخش ایرلند است که در راه مبارزه با انگلستان دچار اختلاف‌نظر می شوند. فیلم کن لوچ برنده‌ی نخل طلای کن می شود و مورد تحسین منتقدان قرار می‌گیرد.

کیلین مورفی نقش یکی از دو برادر را ایفا می‌کند که با توجه به آنکه زادگاه خودش نیز ایرلند است با نقش احساس هم‌ذات‌پنداری زیادی داشته است. مورفی با پادریک دلینی، لیام کانینگهام، مری اوریوردن و مری مورفی در این فیلم هم‌بازی است.

 

 آفتاب (۲۰۰۷) | فیزیکدان منجیآفتاب

کارگردان : دنی بویل

ماجرای فیلم در سال ۲۰۵۷ رخ می‌دهد، جایی‌که گرمایش خورشید برای زمین کافی نیست و حیات بشر در معرض تهدید قرار گرفته است. از این‌رو دانشمندان تصمیم به ارسال سفینه‌ی ایکاروس۲ به فضا می‌کنند تا با انفجارهای هسته‌ای موجب باز فعالی فعالیت‌های خورشیدی شوند. این در حالی است که سفینه ایکاروس۱ که پیش‌تر به همین منظور به فضا فرستاده شده بود با ناکامی مواجه شد… فیلم حاصل همکاری مجدد دنی بویل و کیلین مورفی در کنار ستارگانی همچون کریس اوانز و مارک استرانگ در ژانر علمی است. مورفی دانشمندی در تقابل با نگرانی حقیقی برای بشر و به‌کارگیری دانشش برای نجات زمین، (آنجا که باید علم و نوآوری را به کار گیرد تا به هدف برسد)، برونگرایی ظریفی از خود ارائه می‌دهد که با سبک به تصویر کشیدن آن به‌خوبی آشنا و در به‌کارگیری آن موفق است؛ موفقیتی که اتفاقات تخیلی فیلم را واقعی جلوه می‌دهد.

 

 شوالیه تاریکی (۲۰۰۸) | وارث سیاهیشوالیه-2008

کارگردان : کریستوفر نولان

سرگرد جیم گوردون و دادستان هاروی دنت به نظر در شهر گاتهام آرامش ایجاد کرده‌اند از این‌رو به وجود بتمن نیز نیاز چندانی احساس نمی‌شود تا اینکه جوکر بدنام، آرامش شهر را برهم می‌زند و… مورفی در راستای نقش خود در بتمن آغاز می‌شود، زیرساخت یکی از بهترین بتمن‌ها (و شاید بهترین بتمن) تاریخ سینما را در کنار هیث لجر، کریستین بیل، مگی گلینهال و… تشکیل می‌دهد. دومین ساخته‌ی کریستوفر نولان با موضوع ابر قهرمانیش فراتر از یک فیلم تجاری، ارزش‌های هنری خاص خود را از فیلمنامه گرفته تا گروه بازیگری به‌طرز تحسین‌کننده‌ای تولید نموده و مورفی همچون زنجیره‌ای توانا در کنار این موفقیت نقش مهمی دارد.

 

 تلقین (۲۰۱۰) | جاه طلبی مضاعفتلقین

کارگردان : کریستوفر نولان

داستان فیلم در مورد دام کاب یک دزد نوین در استخراج اسرار مورد نیاز سازمان‌های خاص و شرکت‌های تجاری چندملیتی است. تواناییش این است که هنگامی‌که دیگران در خواب هستند، با ورود به ذهنشان اسرار کلیدی آنان را از رویاهایشان سرقت نموده و در دنیای بیرون از خواب، آنها را به خریداران متقاضی می‌فروشد. از این‌رو گروهی حرفه‌ای  و چیره‌دست تشکیل می‌دهد که همراه او مخفیانه وارد خواب‌های دیگران شده و سعی در کشف و ربودن اطلاعات دارند.

فیلمی پیچیده با پایانی غافلگیرکننده، هرچند بازیگران فراوان مطرح هالیوود از لئوناردو دی‌کاپریو گرفته تا کیلین مورفی، تام هاردی، مایکل کین، ماریون کوتیار، تام برنگر، کن واتانابه، الن پیج، جوزف گوردون لویت و … درکنار یکدیگر به ایفای نقش پرداخته‌اند لیکن هیچکدام از دیگری برتری نداشته و تکمیل‌کننده‌ی بازی یکدیگر هستند. مورفی درقالب کاراکتری که موردسرقت قرار گرفته و یا قصد سرقت دارد با بازی دو جانبه بر لبه‌ی تیغ حر کت می‌کند اما در نهایت هم‌دلی بیننده را در این شاهکار کریستوفر نولان همراه خود می‌کند.

 

 شوالیه تاریکی بر می خیزد (۲۰۱۲) | قاضی شرورشوالیه-2012

کارگردان : کریستوفر نولان

رخدادهای فیلم روایتگر هشت‌سال پس از مرگ هاروی دنت دادستان محبوب گاتهام است. با اجرای قانونی که به نام دادستان دنت ثبت شده، تقریبا تمامی جرایم سازمان‌یافته ریشه‌کن شده است. بتمن هشت‌سال است ناپدید شده و بروس وین را غیر از آلفرد کسی نمی‌بیند اما با ورود شخصیت منفی (بین) به شهر اوضاع مجددا نابسامان می‌گردد و مورفی در نقش قاضی دلهره‌آور ماموریت خود در سه‌گانه‌ی بتمن‌های نولان را با جذابیتی زیر پوستی تکمیل می‌کند. حضور تام هاردی، آن هاتاوی، جوزف گوردون لویت و ماریون کوتیار در کنار ستارگان قبلی اثر همچون مایکل کین، کریستین بیل و مورگان فریمن، جذابیت بازی مورفی را دو چندان می‌کند.

 

 پیکی بلایندرز (۲۰۱۲ تاکنون) | به‌وجودآورنده: استیون نایتپیکی-بلایندرز

کارگردانان: آنتونی بیرن، اتو باتهرست، تام هارپر و کلم مک کارتی

ماجراهای این سریال در دهه‌ی بیست و پس از جنگ‌جهانی‌اول روایت می‌گردد، جایی‌که خانواده‌ای گنگستر با هدایت کهنه سربازی با نام تام شلبی (کیلین مورفی) بر خیابان‌های بیرمنگام احاطه دارند و برای گذران زندگی از انجام هیچ‌کار خلافی ابایی ندارند. تمامی اتفاقات سریال برپایه‌ی تصمیمات ستاره‌ی آن است که کیلین مورفی ایفاگر نقش آن می‌باشد؛ او گنگستری بی‌رحم و خونسرد با بلند پروازیهای خاص خود است.

گرچه فیلم‌های مورفی از سریال‌های او بیشتر است اما این سریال پیکی بلایندرز بود که شهرتی جهانی برای او به ارمغان آورد. مورفی در کنار بازیگران ثابت و مهمان سریال همچون هلن مک‌کروری، پاول اندرسن، آنابل والیس، تام هاردی، سوفی راندل، جو کول، ند دونهی، شارلوت رایلی، نوآ تیلور، ایمی-فیون ادواردز، لوبو چان، فین کول، آیدان گیلن و آدرین برودی به ایفای نقش پرداخته است. تامی شلبی که کیلین مورفی پدید آورده گرچه جزء شخصیت‌های منفی است اما با اجرای خاص مورفی به کاراکتری جذاب و ویژه بدل شده که بیننده با او همراه می‌شود.

 

 شکسته (۲۰۱۲) | معلم بی دفاعشکسته

کارگردان : روفوس نوریس

درامی بریتانیایی براساس پیچیدگی‌های سن بلوغ و داستانی درباره‌ی دختری نوجوان که براساس اتفاق‌های خشونت‌بار اطرافش ما را نیز با تندی و ستیزه‌جویی ناپیدای جامعه انگلستان آشنا می‌کند. مورفی نقش معلم این دختر را ایفا می‌کند، معلمی که خود به‌نوعی قربانی خشونت جاری در جامعه اش است. جامعه‌ای که نه‌تنها قدر آموزه‌های او را نمی‌داند بلکه او را در چرخه‌ای ناخواسته گرفتار هم می‌کند. مورفی در کنار تیم راث و بیل میلنر به‌خوبی فشار مضاعفی را که شخصیت معلم در طی فیلم حس می‌کند را نشان می‌دهد. او فاصله‌ی میان آرمان‌شهر درون ذهنش با واقعیت درون جامعه را با ارائه‌ای قوی به تصویر می‌کشد.

 

 آنتروپوید (۲۰۱۶) | مغزمتفکر یک عملیاتآنتروپید

کارگردان : شان الیس

فیلم داستان عملیاتی واقعی است در سال۱۹۴۲ و جنگ جهانی دوم که طی آن سربازان تبعیدی کشور چک‌اسلواکی آن زمان، نقشه ترور راینهارد هاینریش یکی از افسران بلندپایه‌ی ارتش نازی را ترسیم و عملیاتی نمودند. کیلین مورفی به‌عنوان نفر اصلی این عملیات نقش جوزف گابچیک را ایفا می‌کند، فرمانده‌ای میهن‌پرست و زخم‌خورده‌ی جنگ که تا رسیدن به هدف نهاییش دست از تلاش نمی‌کشد. او با زیرکی و ذکاوتش قدرت و استقامت این سرباز را به تصویر می‌کشد. هم‌بازی اصلی او در این اثر جیمی دورنانی است که در آن زمان بیشتر با فیلم‌های تجاری شناخته می‌شد. آنتروپوید هرچند آن‌طورکه باید موردتوجه قرار نگرفت اما اثری با ارزش و قوی است.

 

 دانکرک (۲۰۱۷) | وحشت از مرگدانکرک

کارگردان : کریستوفر نولان

وقایع فیلم درجنگ‌جهانی‌دوم می‌گذرد و داستان آن روایت‌گر ماجرای واقعی عملیات  دانکرک در این جنگ است که پس از محاصره‌ی سربازان متحد انگلیس، کانادا، بلژیک و فرانسه توسط نیروهای آلمانی در بندر دانکرک فرانسه با هماهنگی نیروهای جنگی، نیروهای غیر نظامی و مردمی جهت نجات سربازان وارد میدان جنگ می شوند. نولان این عملیات را به‌صورت داستان‌هایی جدا از هم که در یک زمان واحد روی می‌دهند، روایت می‌کند.

کیلین مورفی در این فیلم ایفاگر نقش سربازی است که توسط یک کشتی غیرنظامی نجات پیدا می‌کند اما وقتی متوجه می‌شود کشتی به جبهه‌ی مرگ دانکرک بازمی‌گردد برای زنده ماندن در مقابل سرنشینان کشتی قرار می گیرد. فروپاشی روانی مورفی وقتی می فهمد دوباره قرار است به جبهه‌ی خطرناک دانکرک باز گردد در کنار ترس و وحشت ناشی از آن در قالب حضور کوتاهش، چشمگیر است. او در این فیلم در کنار بازیگرانی همچون فیون وایتهد، تام گلین- کارنی، جک لودن، هری استایلز، تام هاردی، کنت برانا به ایفای نقش پرداخته است.

 

 آنا (۲۰۱۹) | ماموری از بهشتآنا

کارگردان : لوک بسون

فیلم مهیج و اکشن لوک بسون کارگردان مشهور فرانسوی درباره‌ی دختری به نام آنا پولیتووا است که برخلاف ظاهری آرام، دارای مهارت و قدرتی می‌شود که وی را به یکی از آدم‌کشان خاص معاصر خودش بدل می‌کند. آنا با دوستان فقیر و خلافکار هم‌خانه‌ی خود زندگی بدی را تجربه می کند، زندگی‌ای که با ورود ماموران کا گ ب به مرحله‌ی جدیدی وارد می‌شود.

مورفی به‌خوبی از چشمان نافذ و میمیک صورتش برای نشان دادن مهارت شخصیت (لنی میلر) در هدایت یک گروه جاسوسی بهره می‌برد. رهبر گروهی اطلاعاتی- جاسوسی برای نقشه‌برآب کردن اهداف یک تیم حرفه‌ای از کا گ ب و برای به دام انداختن آناست. او با بازیگرانی همچون لوک اوانز و هلن میرن توازن شرقی-غربی ماموران امنیتی را در مسیری گیرا هدایت می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.