نقد و تحلیل شخصیت‌ های تورج الوند و لاله مرزبان در فیلم «نگهبان شب» | تک درخت‌ ها

بازیگران فیلم «نگهبان شب»

تورج الوند، لاله مرزبان، علی اکبر اصانلو، محسن کیایی و ویشکا آسایش

خلاصه داستان فیلم «نگهبان شب»

فیلم نگهبان شب  فیلمی است که در بستری اجتماعی به روایت داستانی عاشقانه می‌پردازد. فیلم داستان آشنایی و زندگی دو نفر است که هریک درگیر مشکلات اقتصادی هستند، اما تصمیم گرفته‌اند با حضور در کنار یکدیگر و همراهی یکدیگر این مشکلات را قابل تحمل‌تر کنند.

آخرین ساخته‌ی رضا میرکریمی یکی از آثار مورد توجه  جشنواره فجر ۱۴۰۰ است که بازی‌هایی خوب از بازیگران این اثر را شاهد بوده‌ایم.

نقد فیلم سینمایی «نگهبان شب»

نگهبان شب

رسول(با بازیِ تورج الوند) پسر شهرستانی‌ست که به طور اتفاقی نگهبانِ شب یک برج نیمه‌ساز می‌شود. رسول پسری ساده و بی‌ریاست. آنقدر بی‌غل‌وغش که به راحتی می‌توان به او شک کرد. از سوی دیگر نسیبه(با بازیِ لاله مرزبان) دختری کم شنواست که در کارخانه‌ی لامپ سازی کار می‌کند و خانواده‌ای فقیر و سنتی دارد. به نظر نمی‌رسد رسول به خاطر شرایط مالی و جای زندگی‌اش و نسیبه به خاطر مشکلی که دارد گزینه‌های مناسبی برای ازدواج با هم باشند اما «نگهبان شب» آنها را در مسیر زندگی هم قرار می‌دهد، مهرشان به دل یکدیگر می‌اُفتد و ازدواج صورت می‌گیرد.

نکته‌ی جالب حجب و حیای آنها در مواجهه با عشقی است که میان‌شان شکل گرفته. رسول و نسیبه که بدون عبور از مراحل آشنایی و نامزدی زیر یک سقف رفته‌اند تازه شروع به شناخت هم می‌کنند و با حساسیت‌ها، توقع‌ها و ویژگی‌ها منحصر به فرد یکدیگر آشنا می‌شوند. فرآیندی که طی آن رسول از پسری ساده و توسری‌خور به شوهری مهربان و دل‌سوز تبدیل می‌شود. حقیقت آن است که زندگی رسول و نسیبه هیچگاه قرار نیست از این شکل فقیرانه و پُردردسر خارج شود اما آنها بالاخره کسی را پیدا کرده‌ا‌ند که می‌تواند تک درخت زندگی‌شان باشد.

تورج الوند و لاله مرزبان هنوز برای عامه‌ی مردم بازیگرانی شناخته شده نیستند اما کیفیتِ بالای بازی‌شان در «نگهبان شب» نویدبخش ظهور ستارگانی تازه در سینمای ایران است. به خصوص که هر دو برای شناخته شدن و نمایش استعدادشان به جای مانور دادن روی چهره و اندام به سراغ فیلم‌هایی سخت و نقش‌هایی دشوار رفته‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.