نقدی کوتاه بر فیلم «ماهان» | تیزری که فیلم سینمایی شد

نویسنده: آراد فرشچی

بازیگران فیلم «ماهان»

میررضا نظری، نگار جوکار، وحید رحیمیان، همایون ارشادی، رامین ناصرنصیر

موضوع فیلم «ماهان»

«ماهان» روایت زندگی یک بازیگر تئاتر است که پس از مدت‌ها شانس بازی در نقش اصلی یک نمایش را  به دست آورده است. اما اجرای برنامه همراه می‌شود با بیماری او که در نتیجه مسیر زندگی او را دستخوش تغییراتی جدی می‌کند.

فیلم سینمایی «ماهان» یکی از آثار راه‌یافته به  جشنواره فجر ۱۴۰۰ است که علت حضور این فیلم در میان آثار بخش سودای سیمرغ مشخص نیست.

نقد فیلم سینمایی «ماهان»

ماهانفیلم ماهان، دومین فیلم بلند حمید شاه حاتمی بعد از فیلم رویای سینماست. فیلم داستان ماهان (امیر رضا نظری) یک بازیگر تئاتر را روایت می‌کند که با همسرش، آفرین (نگار جوکار) که یک عروسک‌گردان است زندگی می‌کند. او به تازگی برای بازی در نقش هملت در تئاتری انتخاب شده که دوستش مانی (وحید رحیمیان) نیز در آن بازی می‌کند. شب‌های اول اجرا همه چیز خوب پیش می‌رود اما در یکی از شب‌ها ماهان بیهوش شده و بعد از انجام معاینات، پزشک (همایون ارشادی) به آفرین اطلاع می‌دهد که ماهان به سرطان مبتلا شده است. کارگردان تئاتر (رامین ناصر نصیر) او را از نمایش کنار می‌گذارد ولی ماهان به توصیه دکتر تصمیم می‌گیرد تا روش زندگیش را عوض کند و به همراهی مانی و آفرین تصمیم می‌گیرد که با دوچرخه به سمت چابهار بروند و در مسیر نیز برای کودکان با عروسک‌های آفرین تئاتر اجرا کنند.

شاه حاتمی در این فیلم تلاش کرده تا نقش و اهمیت امید در زندگی، توانایی‌های هنرمندان برای امید بخشیدن به کودکان، خصوصا کودکان بیمار و اهمیت سبک زندگی سالم و خوبی‌های انتخاب کردن یک زندگی سالم و پرامید را نشان دهد اما در نمایش آن‌ها ناموفق بوده است. موسیقی فیلم را فردین خلعتبری ساخته که پیش از این در دوره‌های مختلف جشنواره فجر برای فیلم‌های زمان می‌ایستد، هامون و دریا، پستچی سه بار در نمی‌زند، یک روز دیگر، شکاف و مصلحت نامزد سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن شده و حمید شاه‌ حاتمی و مهدی ایل‌بیگی آن را فیلم‌برداری کرده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.