نقد فیلم «لایه‌ های دروغ» | یک اکشن بین‌المللی

نویسنده: مازیار وکیلی

بازیگران فیلم «لایه‌های دروغ»

رامین سهراب، Jessica Wolff نادر فلاح، کامران تفتی، مجید سعیدی، ارسلان قاسمی، ونوس کانلی، آرمان درویش، میلاد میرزایی، فرشاد اسدالله‌پور

خلاصه داستان فیلم «لایه‌های دروغ»

فیلم «لایه‌های دروغ» تنها فیلم اکشن فیلم فجر۱۴۰۰ است و داستان  آتشنشان جوانی است که برای رهایی خود از کابوسی سی ساله در تلاش است به مردم گرفتار در حوادث مختلف کمک کند. در این میان او درگیر ماجراهایی ناخواسته می‌شود.

نقد فیلم «لایه‌های دروغ»

لایه‌های دروغ فیلم لایه‌های دروغ محصول مشترک ایران و فنلاند است. در این سال‌ها کمتر پیش آمده سینمای ایران با یکی از کشورهای صاحب سبک سینمای اُروپا محصولی مشترک تولید کند. کشور فنلاند سال‌هاست که حضور فعالی در جشنواره‌های معتبر اُروپایی دارد و جوایز زیادی هم از این جشنواره‌ها کسب کرده است. آکی کوریسماکی و رنی هارلین از مشهورترین کارگردانان فنلاندی در سطح جهان هستند که موفقیت‌های فراوانی کسب کرده‌اند. بنابراین تولید اثر مشترک با چنین کشوری فی‌نفسه اتفاق مبارکی است و می‌تواند باعث رشد و گسترش هر چه بیشتر سینمای ایران در جهان شود. خصوصاً این که ژانر فیلم لایه‌های دروغ، ژانر اکشن است که یکی از ژانرهای مورد علاقه تماشاگران سینما در سراسر جهان است. از طرف دیگر لایه‌های دروغ کمک می‌کند مردم دیگر کشورهای جهان (خصوصاً کشورهای اُروپایی)  با فرهنگ غنی ایران که ممکن است به دلیل پاره‌ای از تبلیغات ذهنیت متفاوتی داشته باشند آشنا کند.

داستان فیلم درباره آتش‌نشان فداکاری است که بعد از اتفاق تلخی در کودکی مدام کابوس می‌بیند و با خودش عهد کرده به خاطر وقوع آن اتفاق تلخ تا جان بیست و سه نفر را نجات دهد. فیلم می‌کوشد داستانی ملودرامیک را در بستر یک فیلم اکشن تعریف کند.هدف رامین سهراب از ساختن این فیلم بیش از هر چیز سرگرم کردن تماشاگر با استفاده از صحنه‌های اکشن بوده است. صحنه‌هایی که بسیاری از آن‌ها جذاب از کار درآمده‌اند.

لایه‌های دروغ

فیلم ترکیب جالبی از بازیگران و عوامل ایرانی و فنلاندی دارد. بخشی از عوامل فیلم ایرانی و بخشی دیگر فنلاندی هستند. کامران تفتی، ونوس کانلی و نادر فلاح از جمله بازیگران ایرانی فیلم و جسیکا ولف و آنتی راینی بازیگران غیر ایرانی فیلم هستند. به غیر از بازیگران، برخی از عوامل از جمله دو تن از نویسندگان، مدیر فیلمبرداری و تعدادی دیگر از عوامل فیلم فنلاندی هستند که همین موضوع می‌تواند به اکران بین‌المللی فیلم کمک کند.

سینمای ایران به تنوع ژانر و ساخته شدن فیلم‌های متنوع در ژانرهای متفاوت نیاز دارد. از این جهت لایه‌های دروغ می‌تواند کمک بزرگی به سینمای ایران باشد تا این تنوع محصولات فرهنگی در سینمای ایران به وجود بیاید. از طرف دیگر این فیلم می‌تواند فتح بابی باشد برای شناخته شدن سینمای ایران در سطح جهان و بهره بردن از بازار کشورهایی که سینمای ایران تا به امروز به بازار این کشورها بی‌توجه بوده است. بنابراین فارغ از کیفیت نهایی لایه‌های دروغ می‌تواند کمک بزرگی به سینمای ایران باشد تا گام‌های آغازین برای ورود به بازارهای جهانی را هر چه مستحکم‌تر بردارد و بتواند قدم در مسیری بگذارد که انتهای آن جهانی شدن سینمای ایران است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. محمد می گوید

    مزخرف محض، اواخر فیلم در سالن سینما میخندیدیم، اصلا قبل از نقد و واقعا مزخرف محض است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.