نقد و تحلیل شخصیت‌ های هادی حجازی‌ فر و ژیلا شاهی در فیلم «موقعیت مهدی» | نیلوفرانه

بازیگران فیلم «موقعیت مهدی»

هادی حجازی‌فر، ژیلا شاهی، وحید آقاپور و روح‌الله زمانی

خلاصه داستان فیلم «موقعیت مهدی»

فیلم موقعیت مهدی  در شش پرده به روایت زندگی شهید مهدی باکری، از زمان آشنایی و ازدواج با همسرش تا زمان شهادت برادرش حمید باکری و همچنین شهادت خودش در جنگ ایران و عراق می‌پردازد.

نقد بازیگران فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»

مهدی باکری و صفیه مدرس. جوان‌های دهه شصتی. نسلی با ویژگی‌های متفاوت. دیدگاه‌ها، آرمان‌ها و شرم و حیایی که امروزه نایاب است. مثل محبتی که در تعارف کردن یک استکان چای پنهان شده، لبخندی که با مراعات بسیار از دید جمع دور نگه داشته می‌شود یا ابراز علاقه در حد نگاهی زیرچشمی سر سفره‌ی شام.

«موقعیت مهدی» در چند پرده به زندگی شهید مهدی باکری می‌پردازد که تنها بخش‌های کوتاهی از آنها به زندگی مشترک مهدی با بازیِ هادی حجازی‌فر و صفیه با بازیِ ژیلا شاهی اختصاص دارد. با این حال، این رابطه‌ی عاشقانه چنان عمق و غنایی دارد که تأثیرش را می‌توان در تمامی دقایق فیلم احساس کرد.

مهدی در میدان جنگ فرمانده‌ای جسور و سرسخت است اما در خانه و مقابل همسرش آرام و سر به زیر. آن‌قدر سر به زیر که به ندرت به چشمان صفیه نگاه می‌کند و آن‌قدر آرام که هنگام حرف زدن، تُن صدای‌اش ازحدی مشخص بالاتر نمی‌رود. صفیه در مقابل عاشقی صبور است که نگرانی و حسرتش را در قالب نگاه‌هایی ستایش آمیز مخفی نگه می‌دارد. آن‌قدر عاشق که نمی‌تواند صبر کند تا مهدی از پله‌ها بالا بیاید و همان پایین پله به استقبالش می‌رود و آنقدر صبور که قربان صدقه‌های همراه با اعتراضش را برای وقتی می‌گذارد که مهدی خواب است.

هادی حجازی‌فر و ژیلا شاهی برای به تصویر کشیدن عشقی که به جای به زبان آورده شدن در حرکات و نگاه‌ها تبلور می‌یابد، کار سختی داشته‌اند. اهمیت قائل شدن برای تک تک لحظاتی که این زوج در کنار هم سپری می‌کنند، در کنار شیمیِ بازیگران منجر به شکل‌گیری یکی از زیباترین تصاویر عاشقانه‌ی چند سال اخیر سینمای ایران شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.