۵ دلیل برای تماشای فیلم «تومان» ساخته مرتضی فرشباف

فیلم سینمایی «تومان» که به تازگی بر روی پرده رفته  و اکران شده است، یکی از آثار متفاوت سال و سینما ایران است که با آثار معمول سینمای ایران متفاوت است.

دلایل دیدن بعضی از آثار سینمایی زیاد است، فیلم تومان نیز از این دست آثار است. در ادامه به پنج دلیل عمده می‌پردازیم.

 

 ۱.جسارت در انتخاب موضوع و نوع پرداخت

در سینمای جهان فیلم‌های زیادی با موضوع قمار ساخته شده‌اند اما انتخاب این موضوع در سینمای ایران جسارت خاصی می‌طلبد؛ خصوصا اگر قرار باشد کارگردان هنگام تعریف داستانش از تمامی کلیشه‌ها فرار کند و تصویری واقعی از جوانانی بسازد که در برزخی به تمام معنا گرفتار شدند. برزخی سرخوشانه که بیننده را نیز در تمامی لحظات فیلم درون خود محصور می‌کند.

 

خرید بلیت

۲. بازی خوب بازیگران

تجربه نشان داده است هر وقت کارگردان‌ها آگاهانه به سراغ ستاره‌های تئاتر رفته‌اند بهترین نتیجه را گرفتند. میرسعید مولویان و مجتبی پیرزاده نیز با پیشینه تئاتری خود برای فیلم تومان سنگ تمام گذاشته‌اند. دو کارکتر متفاوت و گاها متضاد از نظر خصوصیات اخلاقی که در رفاقتی عجیب و ویران‌کننده شخصیت‌هایی به یادماندنی خلق می‌کنند. ایمان صیاد برهانی و پردیس احمدیه نیز با درک درست از کاراکترشان بازی‌های خوبی از خود به نمایش گذاشته‌اند.

 

۳. مناسب ذائقه طرفداران سینمای تجربه‌گرا

برای آن‌ها که از تماشای درام‌های اجتماعی و فیلم‌های معمول خسته شده و دنبال یک تجربه تازه هستند، تومان با توجه به داستان و ساختارش بهترین انتخاب است. فیلمی که با وجود نقص‌هایش یک تجربه تازه و منحصر به فرد به شما می‌دهد.

 

تومان

۴. ریتم خوب و قاب‌هایی تماشایی

ریتم خوب فیلم در کنار قاب‌های زیبا از طبیعت بکر ترکمن‌ صحرا تماشای فیلم بر پرده سینما را جذاب‌تر می‌کند.‌ نوع تدوین و فیلمبرداری درخشان فیلم کاملا هماهنگ با داستان پرالتهاب و پسرهای پر جنب و جوش فیلم تومان انتخاب شده است.

 

۵. پایان‌بندی جذاب و به دور از کلیشه‌های اخلاقی

پایان فیلم شاید حساس‌ترین بخش آن بود که اگر درست انتخاب نمی‌شد می‌توانست به راحتی هر چه کارگردان رشته بود را پنبه کند. اما فرشباف با انتخاب پایانی به دور از کلیشه، داستان زندگی داوود و قدرت بی‌انتهای گرد قمار را به بهترین شکل نشان می‌دهد. تا فیلم ترجمان این بیت باشد بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.