ملکه در سینما | مروری بر فیلم هایی که الیزابت دوم را به تصویر کشیدند

نویسنده: امین نور

ملکه الیزابت دوم که طولانی‌ترین دوره‌ی حکومت را تاکنون در بریتانیا داشته بود، اندکی پس از سالگرد ۷۰ سالگی سلطنتش در سن ۹۶ سالگی درگذشت. او در فوریه ۱۹۵۲ ملکه شد (اگرچه تا سال ۱۹۵۳ به طور رسمی تاج‌گذاری نکرد) و اولین فیلم از او، همان فیلم مراسم تاج‌گذاری‌ است. پس از این مراسم دو فیلم دیگر از او در هالیوود با عناوین «تاج‌گذاری ملکه» و «ملکه در استرالیا» به نمایش درآمد.

همچنین زمانی‌که ملکه شد، بیست‌و‌پنج سال داشت و دنیا بر لبه‌ی تغییری بنیادین وجود داشت. اما چیزی که ثابت ماند، تمایل رسانه‌ها برای به تصویر کشیدن و درک سلطنت، حفاری در زیر آن نقاب شکوه و سنت بود. در طول سلطنت او، بازیگران مختلفی پادشاه سلطنتی را به تصویر کشیدند. تصویرهای فرهنگ پاپ ملکه که عمدتاً با تقلب‌ها و تقلیدهای کمدی شروع و در نهایت به برداشت‌های دراماتیک‌تری تبدیل می‌شود؛ تصاویری که به دنبال درک انسانیت زیر تاج هستند. در ادامه نگاهی به تصویرهای منتخب از ملکه می‌اندازیم.

زندگی او به دلیل طولانی بودن و سلطنت او به دلیل دربرگرفتن تاریخ یک سده‌ی گذشته قابل توجه بود. اما در داستان او سر کسی بریده نشد، هیچ توطئه‌ای علیه فردی نبود و کسی در یک برج زندانی نشد. درام‌های مربوط به اسلاف او در این کار  الیزابت اول، هنری پنجم، هنری هشتم، ریچارد دوم، پر از توطئه‌های بزرگ و مخاطرات فجیع است. درام‌های مربوط به الیزابت دوم بیشتر درون‌نگر بود، همه سعی می‌کردند به این پرسش وسوسه‌انگیز و بی‌پاسخ درباره‌ی او بپردازند؛ او چه‌طور آدمی بود؟

بازیگرانی که با این موضوع دست‌و‌پنجه نرم کرده‌اند، خیلی زیاد هستند. «تاج» به تنهایی به سه زن مختلف نیاز داشت تا الیزابت را در دوره‌های مختلف زندگی‌اش به تصویر بکشند؛ کلر فوی در اوایل زندگی‌اش، اولیویا کولمن در سال‌های میانی و ایملدا استونتون به‌عنوان ملکه در زمستان. به جز دنیای فیلم‌های داستانی در دو مستند «الیزابت: پرتره‌ای در چند بخش» و «خانواده‌ی سلطنتی» به زندگی او پرداخت شده است. حتی در دنیای انیمیشن‌های پیکسار نیز یاد او خالی نمانده و در فیلم ماشین‌ها ونسا ردگریو جای او صداپیشگی کرده است.

در میان فیلم‌هایی که به زندگی ملکه و خانواده‌ی سلطنتی می‌پردازند گاهی چندین بازیگر یا فیلمنامه‌نویس تکرار می‌شوند. در سال‌های پیشین چهره‌ی رسمی ملکه در سینما برعهده‌ی هلن میرن بود. در سال‌های پیش از او، کسی‌که بیش از هر فرد دیگر نقش ملکه الیزابت دوم را ( بیشتر از حیث شباهت ظاهری) بازی کرده، ژانت چارلز است. البته بیشتر در نقش‌های کمدی مثل «گلدممبر» و «سلاح عریان» ایفای نقش کرده تا درام‌های جدی. در میان فیلمنامه‌نویسان نیز شاید مشهورترین پیتر مورگان باشد که با فیلمنامه‌ی «ملکه» (۲۰۰۶) استیفن فریرز به شهرت دست پیدا کرد و چندسال بعد سریال حالا معروف «تاج» (crow) را تولید کرد.

 

 سخنرانی پادشاه The King’s Speech (۲۰۱۰)سخنرانی-پادشاه

داستان پادشاه جورج ششم، عروج او به تاج و تخت امپراتوری بریتانیا در سال ۱۹۳۶ و گفتاردرمانی که به پادشاه مستاصل کمک کرد تا بر لکنت خود غلبه کند. درحالی‌که این فیلم حول محور پدر الیزابت است و ملکه در آن صرفا به‌عنوان یک شاهزاده خانم ظاهر می شود. فریا ویلسون نقش الیزابت را ایفا می‌کند و این فیلم در سال ۲۰۱۰ برنده‌ی چهار جایزه‌ی اسکار و در مجموع نامزد دریافت ۲۰۶ جایزه شد.

 

 دیدار (۲۰۱۳) The Audienceدیدار

فیلم که در اصل نمایش تلویزیونی بوده از همان تیم فیلم ملکه و پیتر مورگان نویسنده و هلن میرن بازیگر تشکیل شده و استیون دالدری که بعدها به تیم سریال «تاج» می‌پیوندد، کارگردانی آن را بر عهده دارد. «دیدار» Audience به ملاقات‌های هفتگی میان ملکه و نخست‌وزیری اشاره دارد. این نمایشنامه بسیار موفق بود و در برادوی نیز روی صحنه رفت. پیش از میرن در سال ۲۰۰۵، کریستن اسکات توماس این نقش را روی صحنه برده بود و پیش از اجرا با ملکه ملاقاتی داشت. ملکه  نیز بازی او در نقش خودش را چالش‌برانگیز خطاب کرده بود.

 

 ملکه (۲۰۰۶) The Queenملکه

این فیلم شاید مشهورترین پرتره‌ی سینمایی از الیزابت دوم است.  فیلم ستایش‌های فراوانی به همراه داشت و جایزه‌ی اسکاری برای هلن میرن به ارمغان آورد. داستان فیلم پس از کشته‌شدن دایانا و وقایعی که پس از آن به دنبال آمد و همه‌ی این‌ها از نگاه ملکه و واکنش او به موضوع نقل می‌شود. استیون فریرز نیز برای کارگردانی فیلم نامزد اسکار شد که آن سال به مارتین اسکورسیزی و مرحومش باخت.

 

   تاج (۲۰۱۶) The Crownتاج

درام تاریخی نتفلیکس که از نخستین محصولات سریالی پرمخاطبش شد که تا به حال از سه بازیگر متفاوت برای به تصویر کشیدن ملکه استفاده کرده است. سریال با مرگ پدر ملکه و تاج‌گذاری او شروع می‌شود. در دو سیزن نخست کلر فوی نقش او را ایفا کرد، در دو سیزن بعدی اولیویا کلمن جانشین وی شد و حالا امیلدا استندن بازیگر تازه‌ی سریال اعلام شده است. گرچه هنوز خبری از تاریخ انتشار فصل پنجم نیامده و به گفته‌ی پیتر مورگان به دلیل درگذشت ملکه برای مدتی ساخت سریال متوقف خواهد شد.

 

 شب‌نشینی سلطتنتی (۲۰۱۵) A RoYAL Night Outشب-نشینی-سلطنتنتی

«شب‌نشینی سلطتنی» یک کمدی رمانتیک و تاریخی است. داستان فیلم در ۱۹۴۵ می‌گذرد و پس از اعلان صلح در اروپا جنگ به پایان رسیده است. همچنین برای اولین‌بار به شاهزاده الیزابت و خواهرش مارگارت جوان اجازه داده می‌شود تا به مهمانی بروند و آنها برای نخستین‌بار با عشق مواجه می‌شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.