نقد انیمیشن «گربه چکمه پوش: آخرین آرزو» | جان‌سخت دوست‌داشتنی

نویسنده : علی زنداکبری

دنباله‌ی انیمیشن «گربه چکمه پوش» ساخته شده در سال ۲۰۱۱ به نوعی با همان مضمون اما پخته‌تر و کامل تر شکل گرفته است. قسمت دوم از این رو جذاب‌تر از کار در آمده است، هرچند که حرف تازه‌ای برای گفتن ندارد! اما با اذعان به همین مطلب تمرکز خود را بر کارگردانی بهتر و روایت متفاوت‌تری قرار داده. این انیمیشن به نوعی خون تازه‌ای در رگ‌های بخش انیمیشن کمپانی دریم وورکز دمیده و می‌تواند مشوقی برای ساخت انیمیشن‌های متفاوت این استودیو باشد.

 

گروه کارگردانی موفق

یکی از نقاط قوت این انیمیشن گروه کار بلد کارگردانی آن است. جوئل کرافوود که کارش را با ساخت یک بازی رایانه‌ای موفق در سال ۲۰۱۴ شروع کرده بود راه انیمیشن‌سازی خود را با یکی از مجموعه انیمیشن‌های معروف تلویزیونی به نام ترول‌ها در سال ۲۰۱۷ آغاز کرد، انیمیشن کمدی ماجراجویانه «تعطیلات ترول‌ها» با ۲۶ دقیقه زمان برای کرافوود کافی بود تا به دنیای انیمیشن‌های بلند وارد شود جاستین تیمبرلیک، جیمز کوردن، آنا کندریک و زوئی دوشانل از جمله صداپیشگان این انیمیشن موفق تلویزیونی بودند. غارنشینان :عصر جدید اولین همکاری او با کمپانی دریم وورکز یک موفقیت کامل بود. این انیمیشن هم در گیشه موفق بود و هم تحسین منتقدان را درپی داشت. نیکلاس کیج، اما استون، رایان رینولدز، کاترین کینر، لسلی مان، پیتر دینکلیچ و البته خود آقای کارگردان، جوئل کرافوود از صدا پیشه گان این انیمیشن موفق بودند.

پس از موفقیت «غار نشینان: عصر جدید» دریم وورکز تصمیم گرفت کارگردانی اثر بعدی خود «گربه چکمه پوش: آخرین آرزو» را به عهده او بگذارد پس از بررسی فیلمنامه و با هم‌فکری خود کرافوود تصمیم بر این شد تا یک انیمیشن‌ساز موفق دیگر در کنار او فعالیت کند چراکه تعداد کاراکترها و نوع ساخت اثر( انیمیشن کامپیوتری) ابعاد کار را گسترده کرده بود و برای اجرای جزئیات، همکاری دو کارگردان که درک متقابلی از فناوری هنری در انیمیشن دارند قطعا به کیفیت کار کمک می کرد از این رو از ژانوئل مرکادو برای همکاری با کرافوود دعوت شد.

مرکادو در انیمیشن «تعطیلات ترول‌ها» به‌عنوان متخصص استوری بورد و «غار نشینان:عصر جدید» به‌عنوان سر داستان انیمیشن ( شخصی که به‌عنوان مسئول هماهنگی کلیه بخشهای ساخت انیمیشن ناظر وحدت موضوعی داستان است) با کرافوود و نوع کار ودیدگاه فنی اش آشنا بود، از این رو خیلی زود به گروه پیوست. او کارگردانی نوزده اپیزود از سریال موفق «هاروی پیکس را طی سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ بر عهده داشت و در انیمیشن‌های بلند دیگری در بخش‌های فنی حضوری موثر داشته است؛ انیمیشن‌هایی همچون «پاندای کونگ فو کار دو»، «توربو و لگو قسمت دوم.»

 

puss-in-boots-the-last-wishشخصیت گربه چکمه‌پوش از کجا آمد؟

داستان این گربه معروف از آنجا شروع می شود که بچه گربه‌ای کوچک سر راه قرار می‌گیرد و به مرکز نگهداری در شهر سنت ریکاردو سپرده می‌شود او در این مرکز با یک تخم‌مرغ (هامپتی الکساندر دامپتی) آشنا و با او پیمان برادری می‌بندند. این دو از سنین پایین اقدام به سرقت‌های کوچک می‌نمایند تا لوبیای سحر‌آمیز را به دست آورند و در این راه بارها توسط پلیس دستگیر اما به خاطر سن پایین آزاد می‌شوند. طی حادثه‌ای گربه قصه‌ی ما جان مادر فرماندار را نجات داده و به‌عنوان یک قهرمان شهرتی به دست می‌آورد. در سال ۲۰۰۴ گربه چکمه پوش وارد داستان شرک ۲ می شود و طی ماموریتی باید با شرک درگیر شود و او را از بین ببرد ولی در این راه موفق نمی‌شود شرک او را تسلیم خود می‌کند و در نتیجه گربه از شرک طلب بخشش می‌کند، با گذشت شرک از گربه چکمه پوش او به یکی از همراهان شرک تبدیل شده و در سایر قسمت‌ها یار او می‌شود.

 

داستان انیمیشن گربه چکمه پوش: آخرین آرزو

«در گربه چکمه پوش: آخرین آرزو» شخصیت اصلی طی ماجراجویی‌هایش با غول خفته شهر دل مار درگیر شده و زخمی می‌شود، دکتر گربه چکمه‌پوش به او هشدار می‌دهد از ۹ جان باقیمانده‌اش تنها یک جان برایش باقیمانده و بهتر است باز نشسته شود از این رو گربه داستان ناراحت و غمگین دیگر به دنبال ماجراجویی نمی‌رود و راهی خانه پیرزن مهربانی به نام ماما لونا می‌شود که از گربه‌ها نگهداری می‌کند. در این حین دختری با نام گلدیلاکس برای به دست آوردن نقشه ستاره آرزو در پی استخدام گربه چکمه‌پوش است در صورتی‌که گربه نقشه را برای بازگشت ۹ جان خودش می‌خواهد. از طرفی شخصیت‌های دیگری نیز به دنبال این نقشه‌اند. حال گربه چکمه‌پوش با همراهانش به رقابت با سایرین می‌پردازد تا نقشه را از آن خود کند…

 

puss-in-boots-the-last-wishصداپیشگان انیمیشن

آنتونیو باندراس همچون تمام مجموعه انیمیشن‌های کوتاه و بلند انیمشن «شرک» و گربه چکمه پوش، شخصیت اصلی این اثر را با صدای خاص خودش جان می‌بخشد. او پس از آنکه سال‌ها در نقش گربه چکمه‌پوش در دو مجموعه انیمیشن یاد شده صداپیشگی نموده با این کاراکتر طوری ممزوج شده که گربه چکمه‌پوش را نمی‌توان با صدایی به غیر از صدای آنتونیو باندراس متصور بود. باندراس از سال ۲۰۰۳ در هر مجموعه کوتاه و بلندی که گربه چکمه‌پوش حاضر بوده صدای این شخصیت محبوب بوده است البته در این بین او تجربه صداپیشگی در دو انیمیشن موفق دیگر را نیز داشته است. «جاستین و شوالیه های شجاع» در سال ۲۰۱۳  در نقش سر کلورکس ساخته مانوئل سیسیلیا و«باب اسفنجی: اسفنج بیرون از آب» ساخته‌ی پل تیبیت و مایک میچل محصول سال ۲۰۱۵ است.

کار با کارگردانان مهم و سخت‌گیر انیمیشن‌ساز و تجربه بالایی که از سال ۲۰۰۳ در این زمینه کسب کرده او را در جدیدترین کار انیمیشن بیش از پیش موفق گردانیده و یکی از اصلی ترین جذابیت‌های شخصیت «گربه چکمه پوش ۲» به شمار می‌آید. سلما هایک دیگر ستاره مطرحی است که صدای خود را در اختیار کاراکترکیتی نرم‌پنجه قرار داده، او پس از قسمت اول گربه چکمه‌پوش در سال ۲۰۰۲ در انیمیشن خوش ساخت «دزدان دریائی: دارو دسته نخاله» صداپیشه شخصیت کاتلاس لیز بود و در انیمیشن «پیامبر» در سال ۲۰۱۴ به جای کامیلا صحبت نمود او تهیه‌کنندگی این انیمیشن را نیز برعهده داشت.

اثر بعدی‌اش «پارتی سوسیسی» به شخصیت ترسا جان بخشید و سرانجام با تجربه‌ای بالا برای بار دوم صداپیشه شخصیت کیتی نرم پنجه (کیتی سافت پاوز) گردید. در قسمت اول رابطه شخصیت کیتی با گربه چکمه‌پوش چندان خوب پایان نیافت و جدا شدن این دو در قسمت دوم راحت‌ترین کار ممکن می‌نمود اما نویسندگان با بازگشت او درام اثر را دلپذیر کردند و همراه با صدای گرم و لهجه‌ی شیرین سلما هایک بر جذابیت این کاراکتر افزودند. فلورانس پیو و اولیویا کولمن از صداپیشگان مطرح و جدید «گربه چکمه‌پوش ۲» هستند که تجربه‌ی موفقی در این زمینه داشتند پیو صدای  گلدیلاکس و کولمن صدای ماما بیر (مامان خرسی) را اجرا نمودند. چالشی که برای هردو جذاب و تجربه تازه‌ای به شمار می‌رفت.

 

puss-in-boots-the-last-wishچرا باید انیمیشن گربه چکمه پوش: آخرین آرزو را دید؟

یکی از جذابیت‌های این انیمیشن استفاده از سیستم سه بعدی دیجیتالی در کنار طراحی دستی است که حاصل آن تصاویر چشم نوازیست که لذت دیدنش را دو چندان می‌کند هر کدام از کاراکترهای این انیمیشن علاوه‌بر شخصیت‌پردازی مناسب، طنز مخصوص به خود را دارند، پریتو، گربه پنجه نرم، سه خرس، گلدیلاکس  و حتی گرگ شرور مستقل از گربه چکمه‌پوش هم سرگرم کننده اند. موضوع این انیمیشن علاوه بر پیام انسانی خود به مسائل اخلاقی هم می‌پردازد. تمام این عوامل به‌علاوه‌ی قصه‌ی منسجم و صداپیشگان مطرحش در کنار یکدیگر این اثر را برای دیدن کلیه سنین جذاب می‌کند. «گربه چکمه‌پوش: آخرین آرزو» کاندید جوایز بفتا و اسکار بهترین انیمیشن سال نیز است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.