ترکیب پر افتخار فیلم سینمایی «دسته دختران» به کارگردانی منیر قیدی

نویسنده: امیرمحمد بهامیر

فیلم دسته دختران محصول جدید سازمان سینمایی سوره و بنیاد سینمایی فارابی، یکی از آثاری است که بین اهالی سینما به عنوان یکی از جدی‌ترین گزینه‌های دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم از  جشنواره فجر ۱۴۰۰ مطرح است.

 منیره قیدی تنها کارگردان زن چهلمین جشنوره فیل فجر با فیلم «دسته دختران» تلاش کرده تا اولین بانویی باشد که با ساخت یک پروژه بزرگ دفاع مقدسی، سیمرغ بلورین بهترین فیلم را برای تیم سازنده این اثر به ارمغان بیاورد. اما فارغ از شانس «دسته دختران» برای دریافت جایزه بهترین فیلم در جشنواره فیلم فجر، نگاهی به لیست عوامل و بازیگران این فیلم، ما را با نکته جالبی روبرو می‌کند. دست‌اندکاران تولید این فیلم سینمایی تاکنون توانسته‌اند بیش از سیزده سیمرغ‌ در ادوار مختلف جشنواره فیم فجر کسب کنند.

 

منیره قیدی، کارگردان «دسته دختران» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر توانست برنده سیمرغ بلورین استعداد درخشان بهترین فیلم اولی شد. «ویلایی‌ها» اولین اثر داستانی منیره قیدی بود که در همان سال توانست نامزد هفت سیمرغ بلورین شود و سه سیمرغ بلورین را به خود اختصاص دهد. فیلمی که همچون «دسته دختران» نگاه و سوژه‌ای زنانه دارد.

محمدرضا منصوری تهیه کننده فیلم «دسته دختران» نیز نام شناخته شده‌ای در سینما است که سابقه‌ای طولانی در عرصه مدیریت تولید دارد. منصوری در پروژه‌های سینمایی مشهوری همچون «مارمولک»، «ابد و یک روز»، «محمد رسول الله» و «یه حبه قند» حضور داشته است. فیلم‌هایی که منصوری در ساخت آن‌ها مشارکت داشته، توانسته‌اند بیش از ده سیمرغ را به خود اختصاص دهند.

 

دسته دختران

فیلمبردار «دسته دختران» از جمله دیگر چهره‌های مطرح سینمای ایران است. سامان لطفیان که تجربه حضور در فیلم‌هایی همچون «شنای پروانه»، «شبی که ماه کامل شد»، «ابلق» و «آتابای» را دارد، در فیلم «دسته دختران» نیز مدیریت فیلمبرداری را بر عهده دارد. او تا به حال یک بار برای فیلم شنای پروانه نامزد دریافت سیمرغ شده است.

محسن روزبهانی از دیگر عوامل فیلم «دسته دختران» است که تا به حال یازده سیمرغ بلورین را در جشنواره فیلم فجر در بخش جلوه‌های ویژه میدانی دریافت کرده است. او در پروژه‌هایی همچون «به وقت شام»، «تنگه ابوقریب»، «یتیم خانه ایران» و «استراداد» حضور داشته است. در کنار روزبهانی، حسین ابوالصدق صداگذار «دسته دختران» از جمله چهره‌های نام آشنایی است که ۶ بار در بخش بهترین صداگذاری و میکس کاندید جایزه از جشنواره فجر شده است.

ستار اورکی دیگر نامی است که نه تنها در کشورمان بلکه در سطح سینمای جهان نیز شناخته شده است. او که عضو آکادمی اسکار است، آهنگسازی آثار مشهوری همچون «فروشنده»، «جدایی نادر از سیمین»، «ویلایی‌ها»، «استرداد» و «دربند» را در کارنامه کاری خود دارد. آثاری که با آهنگسازی ستار اورکی توانسته‌اند در مجموع پانزده سیمرغ دریافت کنند.

تدوین‌ فیلم «دسته دختران» را حمید نجفی راد بر عهده دارد. او نیز همچون دیگر عوامل فیلم سابقه طولانی در عرصه تدوین آثار سینمایی دارد. «شبی که ماه کامل شد» و «ابلق» از جمله آثاری هستند که او تدوین آن‌ها را برعهده داشته است.

 

دسته دختران

نیکی کریمی شاید مشهورترین نام در لیست بازیگران دسته دختران است که برخلاف دیگر بازیگران جوان و جویای نام این فیلم برنده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شده است. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن برای فیلم «دیوانه‌ای از قفس پرید» و «واکنش پنجم»، جایزه‌ای است که نیکی کریمی در بیست و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کرده است.

عباس عباسی، مسئول چهره‌پردازی «دسته دختران» از دیگر عوامل این فیلم است که آثارش برنده جوایز زیادی شده‌اند. او در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم چهارراه استانبول نامزد دریافت جایزه شده بود. عباسی در آثار دیگری همچون «ابد و یک روز»، «آرایش غلیظ»، «اینجا بدون من»، «ملک سلیمان» و سریال «یوسف پیامبر» به عنوان چهره‌پرداز حضور داشته است.

فیلم دسته دختران که محصول جدید سازمان سینمایی سوره و بنیاد سینمایی فارابی است در چهلمین جشنواره فیلم فجر از تاریخ دوازدهم بهمن ماه بر روی پرده سینما می رود. اثری در ژانر دفاع مقدس که راویتگر قصه‌ای درباره دختران قهرمان ایران در روزهای پرتلاطم ابتدایی جنگ است. فیلمی که با اقتباس از آثار مکتوب ادبیات پایداری انتشارات سوره مهر به بازسازی تصاویر زنده و مستندی از نبرد مردم سلحشور خرمشهر پرداخته است تا اولین تصویر سینمایی با نگاه زنانه از این مقاومت باشکوه مردم ایران در برابر دشمنان باشد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.