مروری بر بهترین تئاترهای در حال اجرا | از «پرده خانه» تا «چند مرد چند زن»

در حال حاضر نمایش‌های زیادی در ژانرهای متنوع بر روی صحنه‌ی تئاتر در حال اجرا هستند؛ نمایش‌هایی که مخاطبین زیادی را با خود همراه کردند. در ادامه به معرفی مختصری از خلاصه داستان، بازیگران و عوامل تعدادی از تئاترهای در حال اجرا همچون «دروغ»، «قوی‌تر»، «کافه عاشقی» و … می‌پردازیم.

 

پرده-خانهپرده‌خانه

گلاب آدینه که پیش از این نمایش‌هایی همچون مرگ یزدگرد، بانوی محبوب من، سلطان مار و … را کارگردانی کرده بود؛ این‌بار نیز نمایش پرطرفدار «پرده‌خانه»  را کارگردانی می‌کند. این نمایش که هرشب در سالن ۳ پردیس تئاتر شهرزاد اجرا می‌شود، توسط بهرام بیضایی نوشته و توسط سعید اسمعیل‌نیا تهیه‌کنندگی شده است. نورا هاشمی، علیرضا ناصحی، مانیا علیجانی، سامان کرمی، سعید چنگیزیان، طاهره اهنی، الهه اصغری، امید اکبرزاده، مجید امیدی و … برای نمایش «پرده‌خانه» بر روی صحنه می‌روند. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «در حرم خانه‌ی سلطانی پریشان احوال، زنان بازیخانه پس از ورود نوعروس کم سال به چاره ای می‌اندیشند.» علاقه‌مندان به خرید بلیط تئاتر پرده خانه می‌توانند به سایت سینماتیکت مراجعه کنند. همچنین برخی از عوامل نمایش عبارت‌اند از: طراح صحنه: علی پوراحمدیان و نوید معمار، طراح لباس: مقدی شامیریان، طراح گرافیک: ایمان یاری و محمدحسن آزادگان، طراح نور: رضا خضرایی، مدیر صحنه: پوریا عابدی، منشی صحنه: آرزو محمدی.

 

دروغدروغ

نمایش «دروغ» که این روزها در پردیس تئاتر شهرزاد (سالن ۳) اجرا می‌شود، توسط سیاوش مهندسی کارگردانی شده است. فلوریان زلر دروغ گفتن رو در دو خانواده‌ای که شوهرها باهم دوست هستند و به زن‌های خودشون خیانت می‌کنند به نمایش درآورده است. آرزو حاتمی، مهدیه محمدی، طاها شادفر و سیاوش مهندسی براینمایش «دروغ» بر روی صحنه می‌روند. به‌طورکلی این نمایش درباره‌ی دروغ گفتن است و به ما می‌گوید که دروغ زاییده‌ی ترس ماست؛ مانند ترس از دست دادن، ترس از تنهایی و… برخی از عوامل نمایش عبارت‌اند از: مترجم: محمود گودرزی، موسیقی: اشکان مهندسی، نور و صدا: ماهان سیدیونسی، مشاور هنری: سینا شوقی.

 

کافه-عاشقیکافه عاشقی

«کافه عاشقی» نمایشی به نویسندگی و کارگردانی سید جلال‌الدین دُری است که در پردیس تئاتر شهرزاد (سالن ۱) اجرا می‌شود. فرداد صفاخو، سپیده صباغ، صدف بهشتی، سعید بحرالعلومی و مهدیه کوهستانی برای این نمایش به روی صحنه می‌روند. دستیار اول کارگردان: بهار هاشمی، مجری طرح: سیدعماد عامری، مدیر تولید: علیرضا احمدی و … برخی از عوامل تئاتر کافه عاشقی را شامل می‌شوند. علاقه‌مندان خرید بلیط تئاتر کافه عاشقی در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «حدیث و روایتی نو از داستان کهن عشق وقتی که مجنون عاشقانه می‌خواند:
چشم جادو مال تو دل آهو مال من
سر سودا مال تو همه دردها مال من….»

 

آلاء

«آلاء» نمایشی با استفاده از فیگورها و حرکات اریال یوگا در ایران است که توسط محمد کاظم‌تبار نویسندگی و کارگردانی شده است و مرجان آقانوری در آن ایفای نقش می‌کند. این نمایش در سالن قشقایی واقع در تئاتر شهر اجرا می‌شود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «چیزی تا سحر نمانده، لحظه‌ی وداع گاه اندوهگین نیست. هنگامه‌ای که شوق رسیدن در آن باشد. اکنون که جدایی بینمان جاری است. من به طلوع خورشید وصالمان ایمان دارم؛ به خنده‌های ممتد کنار هم، به دستانی که دوباره هم قسم خواهند شد و عشق، تبلور وجودیمان می‌شود.» برخی از عوامل تئاتر آلاء عبارت‌اند از: صدا: فرهاد قائمیان و محمدرضا آزادفرد، طراح حرکت: امیر آقاجان، طراح لباس: تینا ساوجبلاغی، طراح گریم: عاطفه ابیضی.

 

تئاتر همه-چیز-می-گذرد-تو-نمی-گذریهمه چیز می‌گذرد، تو نمی‌گذری

این نمایش به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی علیرضا عربی است که در سالن سالن سایه‌ی تئاتر شهرزاد اجرا می‌شود. ریم دیهیم‌بخت، ندا سلیمانی و شیما شوری، حمیدرضا کیانی‌خواه و مسیحا موسوی برخی از بازیگران این نمایش را شامل می‌شوند. خلاصه نمایش: «قهرمان به همراه اسبش تاریخ را در می‌نوردد. عاشق می‌شود و در این عاشقی اسبش را قربانی می‌کند و معشوقه‌اش را هم از دست می‌دهد. و در انتها در اوج تنهایی مسیری می‌یابد؛ این راه روزنه‌ایست برای آینده‌ای روشن.» علاقه‌مندان به تماشای نمایش «همه چیز می‌ گذرد تو نمی‌ گذری» می‌توانند به سایت سینماتیکت مراجعه کنند.

 

قوی-ترقوی‌تر

«قوی‌تر» نمایشی به کارگردانی جواد تولمی است که این روزها در سالن سایه واقع در تئاتر شهر اجرا می‌شود. آرزو صراف‌رضایی برای این نمایش به روی صحنه می‌رود. این نمایش فضایی سوررئال و عروسکی دارد و در خلاصه داستان آن آمده است: «قوی‌تر نمایشی با محوریت زن، به بررسی مواجه‌ی ذهنی و رؤیاپردازانه‌ی یک زن با رویدادهای فردی، خانوادگی و اجتماعی پیش او می‌پردازد. رویدادهایی که در چارچوب مثلثی عشقی روی می‌دهند؛ در این میان تشخیص فرد قوی و پیروزمند میدان نه تنها مشکل بلکه دور از ذهن تصویر می‌شود.» برخی از عوامل این نمایش عبارت‌اند از: عروسک‌گردانان: آنا نمکچیان، ساجده باقری و مطهره قدسی‌زاده، طراح عروسک‌ها: نسیم یاقوتی، طراح نور: میثم صفری، طراح لباس و دوخت لباس عروسک‌ها: میثم نوری.

 

نمایش مسخمسخ 

نمایش «مسخ» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی نجمه اکبرزاده است که در پردیس تئاتر شهرزاد اجرا می‌شود. در این نمایش بازیگرانی همچون انسیه ابراهیمی، آترنیا اسدی، نجمه اکبرزاده، آناهیتا امیر عسکری، نیلوفر باران، سارا پوردلجو، سحر جمشیدی و زینب دارابی به روی صحنه می‌روند. در خلاصه داستان «مسخ» آمده است: «: وقتی یه سنگ می‌افته تو آب، اون آب بهم می‌خوره، می‌لرزه، گل‌آلود می‌شه اما بعدش دوباره صاف می‌شه، این تلاطم همیشه لازمه، سنگ جای خودشو پیدا کرده، اما برکه دیگه همون برکه نیست.». علاقه‌مندان به خرید بلیت تئاتر مسخ می‌توانند به سایت سینماتیکت مراجعه کنند.

 

پارانوئیدپارانوئید

«نمایشنامه‌خوانی پارانوئید» به کارگردانی پیمان چراغی است که در بوتیک تئاتر ایران (سالن ۴) اجرا می‌شود. نویسندگی این نمایش را مسعود ترابی بر عهده دارد و بازیگران آن شامل نسیم باقریان، دامون ابراهیمی، عیسی محمدی، آتنا دیده‌ور، هانیه یوسفی، بیتا کریمی و شایان حاجی‌اسماعیلی می‌شود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: « من زن هستم؛ می‌گویند من را آفریدند از استخوان دنده چپ مردی به نام آدم و حوایم نامیدند، یعنی زندگی. تا در کنار آدم یعنی انسان همراه و هم صدا باشم من زنم بی هیچ آلایشی حتی بی هیچ آرایشی، او خواست که من زن باشم ابراهیم زاده من بود و اسماعیل پرورده ی من گاهی در وجود زنی از تبار فرعونیان که موسی را در دامنش پرورید گاه مریم عمران مادر بکر پیامبری که مسیحش خواندند.»

 

اهل هوا

نمایش اهل هوا به کارگردانی محمد حاتمی و نویسندگی مریم تاجیک است که در عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «هامون با دست‌هایی که به خون دخترش و پدرش یوسف رنگین شده با نوک پیکانی تیز سراغ مادرش حلما می رود. حلمایی که پس از سی سال دوری چشم به راه رسیدن یوسفش است تا سرانجام همراه او به گوشه‌ای برود و کلبه‌ی عشقش را بنا کند.» بهنام شرفی، سیدجواد یحیوی، لاله کریمی و هدیه محقق از بازیگران این نمایش هستند. علاقه‌مندان به تماشای تئاتر اهل هوا می‌توانند به سایت سینماتیکت مراجعه کنند.

 

چند مرد چند زن

نمایش «چند مرد چند زن» به کارگردانی حنیف مظفری و نویسندگی رسول بانگین در پردیس تئاتر شهرزاد اجرا می‌شود. حنیف مظفری، احسان شیخی، فاطمه زمانی، نازنین بیوک، رسول احمدی و لاله ذوالفقاری در این نمایش به روی صحنه می‌روند. خلاصه نمایش: «داستان درد و انتظار و اعتراض است که از زبان سه زوج که از طبقات پایین، وسط و بالای جامعه اقتصادی هستند، روایت می‌شود.»

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.