هرآنچه از فیلم «اوپنهایمر» جدیدترین ساخته کریستوفر نولان می‌دانیم

نویسنده: سودابه نیکدان

هیجانِ پیرامونِ «اوپنهایمر»، آخرین پروژه بلندپروازانه کریستوفر نولان و یکی از موردانتظارترین فیلم‌های سال به اوج خود رسیده است. نولان با فیلم‌های پرطرفدار و موفقی مثل «تلقین» (Inception)، «میان ستاره‌ای» (Interstellar) و البته سه‌گانه «شوالیه تاریکی» (Dark Knight) به کارگردانی مشهور تبدیل شده است. حالا نولان برای اولین پروژه خود با یونیورسال پیکچرز و با نگاهی بیوگرافیک به یکی از جنجالی‌ترین و جالب‌ترین شخصیت‌های تاریخ آمریکا بازگشته است. اخبار «اوپنهایمر» از زمانی که برای اولین بار اعلام شد با موضوعی جذاب درباره رابرت اوپنهایمر، بازیگران درجه یک سینما و کارگردانی عالی در راس کار، مورد بسیار توجه قرار گرفته است.

کارنامه حرفه‌ای نولان در سال ۲۰۰۰ با فیلم «ممنتو» (Memento ) پس از کارگردانی فیلم‌های کوتاه مختلف آغاز و از آن پس به عنوان یک فیلمساز مطرح با آثار تماشایی معرفی شد. در حالی که سه‌گانه «شوالیه تاریکی» به نولان کمک کرد تا خودش را به سوی جریان اصلی سوق دهد، او همچنان به ساخت فیلم‌های جسورانه در مقیاس بزرگ ادامه داد و «اوپنهایمر» جاه‌طلبانه‌ترین فیلم او تاکنون است.

پس از پرداختن به وقایع تاریخی در فیلم جنگی «دانکرک» (Dunkirk)، «اوپنهایمر» اولین فیلم زندگی‌نامه‌ای نولان است که بر روی جی رابرت اوپنهایمر (با بازی کیلین مورفی) تمرکز دارد؛ مردی که اغلب از او به عنوان «پدر بمب اتمی» یاد می‌شود. از زمان معرفی این فیلم، اخبار هیجان‌انگیزی فاش شده است اما هنوز رازهای زیادی پیرامون یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۳ وجود دارد و طرفداران بی‌صبرانه در انتظار تماشای آن نشسته‌اند.

اولین اکران فیلم «اوپنهایمر» بسیار نزدیک است و انتظار می‌رود آخرین فیلم کریستوفر نولان در تاریخ ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۳ اکران شود. اولین واکنش‌ها به «اوپنهایمر» با تمجیدهای فراوان نسبت به داستان، بازیگران و کارگردانی نولان بسیار مثبت بوده است.

 

اوپنهایمرتاریخ انتشار اوپنهایمر

«اوپنهایمر» ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۳ اکران شده و نولان زمان فیلم را سه ساعت عنوان کرده است که آن را به طولانی‌ترین اثر دوران حرفه‌ای‌اش تبدیل می‌کند و فیلم ۱۶۹ دقیقه‌ای «میان ستاره‌ای» را پشت سر می‌گذارد.

پس از پیشنهادهای فراوان برای پروژه جدید، نولان تصمیم گرفت فیلم خود را به یونیورسال استودیو ببرد. علاوه بر این گزارش شد که نولان درخواست‌های زیادی برای قرارداد با استودیوی جدید داشت، از جمله یک فرصت ۱۰۰ روزه برای اکران، عدم انتشار یونیورسال طی سه هفته قبل و بعد از اکران و بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری. همچنین گزارش شده که نولان برای انفجارهای فیلم «اوپنهایمر» هیچ‌گونه جلوه‌ی ویژه کامپیوتری به کار نبرده است.

 

اوپنهایمرتیم بازیگران «اوپنهایمر»

بازیگران «اوپنهایمر» یکی از هیجان‌انگیزترین جنبه‌های فیلم نولان را تشکیل می‌دهند چرا که کارگردان یک گروه عظیم پرستاره را گرد هم آورده است. این فیلم توسط کیلیان مورفی در نقش جی رابرت اوپنهایمر هدایت می‌شود که ششمین همکاری این بازیگر با نولان است. همچنین امیلی بلانت در نقش همسر اوپنهایمر، کاترین اوپنهایمر بازی خواهد کرد. از دیگر نام‌های بزرگ این فیلم می‌توان به مت دیمون در نقش لزلی گرووز و رابرت داونی جونیور در نقش لوی اشتراوس اشاره کرد که اولین نقش سینمایی منفی او پس از بازی در فیلم «دولیتل» (Doolittle) است.

از دیگر بازیگران اوپنهایمر می‌توان به فلورانس پیو در نقش معشوقه اوپنهایمر، ژان تاتلاک اشاره کرد. بنی سافدی نقش ادوارد تلر و جاش هارتنت در نقش ارنست لارنس بازی خواهند کرد. نقش رئیس‌جمهور هری اس ترومن را گری اولدمن بازی خواهد کرد. گروه بازیگران اوپنهایمر واقعا ستاره هستند، چون رامی مالک، کیسی افلک، دین دیهان، آلدن ارنرایش و جک کواید هم در نقش‌های مختلف حضور دارند. در حالی که این فیلم بازیگران شگفت‌انگیز و برندگان و نامزدهای اسکار و ستاره‌های سینما را در خود دارد، حتی نقش‌های مکمل اوپنهایمر هم قابل توجهند، چون نولان در مصاحبه‌هایش گفته بود که عوامل و بازیگران مکمل فیلم دانشمندانی هستند که به اصالت آن کمک می‌کنند.

ماجرای بازی کیلین مورفی در نقش اصلی فیلم اوپنهایمر مورفی و نولان یک رابطه طولانی‌مدت عالی با هم داشتند. با وجود اینکه نولان بارها و بارها با مایکل کین، تام هاردی و چندین نفر دیگر همکاری داشت، مورفی همیشه یکی از بازیگران تکرارشونده فیلم‌های این کارگردان بوده است. مورفی در مصاحبه‌های تبلیغاتی «اوپنهایمر» توضیح داد: «من همیشه به طور علنی و حتی خصوصی به کریس گفته‌ام که اگر در دسترس باشم و شما بخواهید در فیلمی حضور داشته باشم، قبول می‌کنم. واقعا به اندازه نقش اهمیتی نمی‌دهم.» با این حال مورفی هرگز در هیچکدام از فیلم‌های نولان نقش اصلی نداشت، فقط در دو قسمت «بتمن آغاز می‌کند» (Batman Begins) نقش‌آفرینی کرده است و نقش‌های او در «تلقین» و «دانکرک» شخصیت‌های درجه سوم بودند.

اگرچه مورفی در آن نقش‌ها خوب بود، اما خودش اعتراف می‌کند: «در اعماق وجودم ناامید بودم که نقش اصلی را برای نولان بازی کنم.» با این حال سرانجام این اتفاق در «اوپنهایمر» رخ خواهد داد، مورفی بیان کرد که وقتی متوجه این نقش شد چقدر برایش هیجان‌انگیز بود، و یادآور شد: «کریستوفر خیلی بی‌ریا و فروتن است و به همان لحن و روش انگلیسی‌اش فقط گفت: “گوش کن، من این فیلمنامه را نوشته‌ام، درباره اوپنهایمر است. دوست دارم اوپنهایمر من باشی…”» نولان هم باید به اندازه مورفی قدردان باشد، چون این همکاری در سال ۲۰۲۳ می‌تواند به نفع هردوشان تمام شود. این دو هنرمند با این فیلم می‌توانند اولین جایزه اسکار خود را دریافت کنند و این موفقیت بدون حضور حتی یک نفر از آن‌ها ممکن نیست.

 

اوپنهایمرجزئیات داستان اوپنهایمر

درام بیوگرافی نولان عمدتا بر اساس کتاب «پرومته آمریکایی» (American Prometheus) نوشته کای برد و مارتین جی شروین ساخته شده است که به طور گسترده به عنوان یکی از زندگی‌نامه‌های قطعی اوپنهایمر در نظر گرفته می‌شود و پیروزی‌ها و تراژدی‌های زندگی او را شرح می‌دهد. جی رابرت اوپنهایمر یک فیزیکدان نظری و رئیس آزمایشگاه لوس آلاموس در زمان جنگ بود. با توجه به نقش اوپنهایمر در پروژه منهتن، و جنگ جهانی دوم که اولین سلاح هسته‌ای را در آن به کار برد، او به عنوان یکی از «پدران بمب اتمی» شناخته می‌شود.

با این حال اوپنهایمر به تنهایی مسئول این اکتشاف نبود و بر اساس ظاهر انیشتین در تریلر، فیلم احتمالا به رابطه طولانی و پرجزئیات اما مرموز بین این دو دانشمند خواهد پرداخت. اگرچه انیشتین مستقیما دخالتی در اتشافات اوپنهایمر نداشت اما این دو از قبل برای چندین دهه با هم رابطه نزدیک داشتند و اینشتین تا حدودی به عنوان استاد اوپنهایمر عمل می‌کرد. این دو دانشمند در رابطه‌شان فراز و نشیب‌های فراوانی داشتند و اوپنهایمر این دانشمند معروف را کودک و عمیقا لجبا‌ می‌نامید. بعید است که انیشتین نقش بزرگی در فیلم داشته باشد، و تنها به نظر می‌رسد مثل نقش آلفرد در زندگی بتمن، او هم به اوپنهایمر خدمت ‌کند.

زمانی که کریستوفر نولان در انجمن ملی صاحبان سینما ظاهر شد، تصاویری از فیلم نشان داد و آن را با این جمله معرفی کرد: «جی رابرت اوپنهایمر مهم‌ترین فردی است که تا به حال زیسته است.» هزاران جزییات ریز و درشت از فیلم «اوپنهایمر» هم فاش شد؛ مثل روابط این دانشمند با همکاران و زندگی شخصی‌اش، اما چیزی که بیشتر در مورد آن صحبت شد این بود که چگونه فیلم «اوپنهایمر» به همان اندازه که یک درام زندگی‌نامه‌ای است، یک تریلر جاسوسی هم می‌تواند باشد. چون طبق گزارش‌های منتشر شده «اوپنهایمر» روابط این فیزیکدان را با حزب کمونیست و جاسوسی که او و حزب با آن درگیر بودند را بررسی خواهد کرد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.