نقد فیلم Ghosted «روح‌شده» | عشق با طعم انفجار

نویسنده: سودابه نیکدان

اجرای موفقیت‌آمیز یک کمدی رمانتیک اکشن ماجراجویی به معنای ایجاد تعادل دشوار بین هر عناصر یک ژانر چند وجهی است. فیلم «افسانه سنگ» ( Romancing the Stone) با بازی مایکل داگلاس و کاتلین ترنر محصول سال ۱۹۸۴، یک نمونه‌ی مثال‌زدنی است که ارتباط واقعی را بین سرنخ‌های عاشقانه، فیلمنامه‌ای خنده‌دار، و سکانس‌های اکشن برقرار می‌کند که هم مهیج و هم سرگرم‌کننده است.

فیلم Ghosted 21 آوریل ۲۰۲۳ بدون هیچ برنامه‌ای برای اکران سینمایی، در سراسر جهان از اپل تی‌وی پخش شد. این فیلم با بازی آنا دی‌آرماس (که قرار بود اسکارلت جوهانسون به جایش بازی کند) و کریس ایوانز در نقش‌های اصلی و کارگردانی دکستر فلچر، به‌عنوان یک کمدی اکشن ماجراجویی عاشقانه معرفی شده است. سدی (با بازی آنا دی‌آرماس)، در ابتدای فیلم به‌عنوان یک کیوریتور هنری (کسی که با علاقه‌ی شخصی به دنبال جمع‌آوری و برگزاری نمایشکاه‌های هنری است) معرفی می‌شود که مدام در سفر است، در حالی که کول (با بازی کریس ایوانز) یک کشاورز است که هرگز کشورش را ترک نکرده است. شخصیت‌های آن‌ها دقیقا متضاد یکدیگر است؛ سدی یک زن مستقل و قوی است که از مردان بیش از حد وابسته و نیازمند توجه نفرت دارد، کول مردی است که خیلی سریع عاشق می‌شود و بلافاصله یک رابطه‌ی ابدی را برای خود در ذهنش ترسیم می‌کند و همین موضوع باعث شده که دوستان و بیشتر از همه خواهرش او را دست بیاندازند و مسخره کنند.

 

ghosted

فیلم Ghosted درباره‌ی قرار گرفتن در یک رابطه‌ی سمی نیست؛ اتفاقی که می‌افتد این است که این دو شخصیت بعد از یک قرار کوتاه یک روزه از هم دور می‌شوند و کول برای غافلگیری سدی به لندن پرواز می‌کند و متوجه می‌شود که او یک مامور سیا است که در یک عملیات بسیار خطرناک در اروپا نقش دارد. کول ناخواسته درگیر ماجرای سدی، و وارد شرایط خطرناکی می‌شود. بارها جانش به خطر می‌افتد و مجبور می‌شود دست به خشونت بزند و حتی آدم بکشد.

بعد از وارد شدن کول به اروپا شخصیت‌ها و بازیگران بیشتری به داستان وارد می‌شوند. بازیگرانی چون آدرین برودی در نقش یک دلال اسلحه‌ی فرانسوی به نام لیویک که یک گروه مزدور را رهبری می‌کند یا آنتونی مکی، سباستین استن و البته رایان رینولدز در نقشی کوتاه و کمدی. فیلم Ghosted به سرعت تبدیل به یک فیلم اکشن با جنبه‌های عاشقانه و موقعیت‌های خنده‌دار زیادی می‌شود، و داستان توضیح می‌دهد که چیزی جدید در درون کول و سدی در حال رشد است. کول ثابت می‌کند که می‌تواند مرد عمل باشد، و سدی خواهد آموخت که احساسات و ارتباطات ارزش فداکاری را دارند و «ماموریت‌ها» همیشه در اولویت نیستند.ghosted

این کمدی اکشن پر از صحنه‌های تیراندازی، درگیری و تلفات فراوان است. بسیاری مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرند و کشته می‌شوند و تعداد مشت‌ها و لگدها و ضربه‌هایی که در فیلم می‌بینیم آنقدر زیاد است که فرصت پلک زدن را از تماشاگر می‌گیرد. اما «روح‌شده» به نسبت یک فیلم کمدی رمانتیک با خشونت غیرمنتظره و دلخراش همراه است. این فیلم با کنار هم قرار دادن دوباره‌ی ستاره‌های «چاقوکشی» (Knives Out) و «مرد خاکستری» (The Gray Man) در یک کمدی اکشن عاشقانه، به نوعی سرگرم‌کننده است اما این دو بازیگر بر خلاف فیلم‌های قبل، شیمی خوبی با یکدیگر ندارند.

آموزش‌هایی که آنا دی‌آرماس برای نقش‌های اکشن آثاری چون «زمانی برای مردن نیست» (No Time to Die) دیده بود، دوباره در این فیلم به نمایش گذاشته می‌شود آن هم در حالی که صحنه‌های مبارزه هرگز به نصف آن فیلم هم نمی‌رسد. کریس ایوانز هم تمام تلاشش را می‌کند تا از همان چاشنی نقش‌های مارولی‌اش در این فیلم استفاده ‌کند اما متاسفانه چندان موفق ظاهر نمی‌شود.

در نهایت شما با یک فیلم جاسوسی کلیشه‌ای مواجه خواهید بود که با کمی صحنه‌های کمدی، عاشقانه و اکشن رنگ و لعاب گرفته است. با وجود اینکه Ghosted تا کنون یکی از پربیننده‌ترین فیلم‌های اپل تی‌وی است، اما نتوانست آنطور که شایسته است توجه مخاطبان و به خصوص منتقدان را به خود جلب کند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.