فیلم‌‌های ایرانی که در فصل پاییز باید دید

فصل پاییز به دلایل گوناگونی، از جمله شب‌های طولانی و روزهای بارانی و ابری، زمان مناسبی است برای دیدن فیلم‌هایی که حال و هوای عاشقانه و آرام دارند. همین‌طور فیلم‌هایی که با آثار معمول سینما متفاوت هستند و برای دریافت مفاهیم مطرح در فیلم،که نیاز به مدت زمانی برای فکر کردن و درک بهتر و دریافت منظور فیلمساز و نویسنده است.

فیلم‌های مناسب فصل پاییز 

در ادامه به معرفی تعدادی از فیلم‌های سینمایی می‌پردازیم که دیدنشان در پاییز لطف دیگری دارد.

 

نفس عمیقنفس عمیق

نام کارگردان:  پرویز شهبازی

سال تولید: ۱۳۸۱

نفس عمیق  فیلم جسوری است درباره‌ی زندگی سه جوان است که به صورت اتفاقی با یکدیگر برخورد می‌کنند و بعد با یکدیگر همراه و هم‌مسیر می‌شوند.

 

چیزهایی هست که نمیدانیچیزهایی هست که نمیدانی

نام کارگردان: فریدین صاحب الزمانی

سال تولید: ۱۳۸۹

سیما زنی است که زمانی دلبسته علی، راننده آژانس، بوده و حالا در تلاشی مذبوحانه می‌کوشد توجه مرد را به خود جلب کند که موفق به این کار نمی‌شود.این فیلم اگرچه در مورد مسائل جدی صحبت می‌کند اما لحنی شیرین و صمیمی دارد.

 

شب‌های روشنشب‌های روشن

نام کارگردان: فرزاد موتمن

سال تولید: ۱۳۸۱

فیلم‌ شب‌های روشن با اقتباس از کتابی به همین نام اثر داستایوفسکی ساخته شده است و در مورد استاد دانشگاهی است که به تنهایی زندگی می‌کند اما شبی به صورت اتفافی با دختر جوانی برخورد می‌کند که سرنوشت زندگی او را این برخورد تغییر می‌دهد.

 

طعم گیلاسطعم گیلاس

نام کارگردان: عباس کیارستمی

سال تولید: ۱۳۷۶

مردی میانسال، قصد خودکشی دارد. او می‌خواهد قرص‌های خوابش را یک جا بخورد و شب در قبرش بخوابد. بدیعی دنبال کسی است که پس از مرگش، صبح فردا روی جسد او خاک بریزد. در مسیری که برای یافتن چنین کسی پیش می‌گیرد با افراد مختلفی رو به رو می‌شود.

 

تنها دوبار زندگی می کنیمتنها دو بار زندگی می‌کنیم

نام کارگردان: بهنام بهزادی

سال تولید: ۱۳۸۶

ایده‌ی اصلی فیلم درباره‌ی مرگ است. فیلم در مورد راننده مینی‌بوسی است که به زودی خواهد مرد. او قصد دارد در فرصتی چند روزه، کارهایی که همیشه حسرت‌شان را داشته انجام دهد   در این میان با دختر جوان و سرزنده‌ای آشنا می‌شود که رنگ و بوی زندگی دارد.

 

قصر شیرینقصر شیرین

نام کارگردان: رضا میرکریمی

سال تولید: ۱۳۹۷

فیلم قصر شیرین همانند نامش فیلم شیرینی است، برخلاف شروع فیلم که تلخ و سرد است. پدری قصد دارد بنا به درخواست همسر سابقش که اکنون بسیار بیمار است، فرزندانشان را نزد خود آورد. او در طول مسیر رسیدن به منزل خودش در شهر دیگری با آنان هم‌کلام می‌شود و آنها را بیشتر و بهتر می‌شناسد.

 

بمب یک عاشقانهبمب یک عاشقانه

نام کارگردان : پیمان معادی

سال تولید: ۱۳۹۷

داستان فیلم در سالهای دهه شصت می گذرد و ماجرای نوجوانی را دنبال می کند که در پناهگاه هنگام بمباران، عاشق می شود. فیلم به دنبال نشان دادن عشق است در زیر آتش جنگ و بمباران.

 

جهان با من برقصجهان با من برقص

نام کارگردان: سروش صحت

سال تولید: ۱۳۹۷

جهان با من برقص از آن دست فیلم‌هایی است که کارگردان حرف‌ مهمی را میخواهد بزند اما فیلم همچون اسمش حال و هوایی سرخوشانه دارد. فیلم داستان تعدادی دوست است که به دعوت برادر یکی از دوستانشان، که اینک بیماریش جدی شده است، به منزل او در روستایی در شمال می‌روند در این میان لحظات شاد و غمگین و شیرین و… رقم می‌خورد.

 

درخت گلابی درخت گلابی

نام کارگردان: داریوش مهرجویی

سال تولید: ۱۳۷۶

درخت گلابی در ارتباط با عشق دوران نوجوانی است و حال و هوای پاک و معصومانه ی آن. فیلم در مورد نویسنده‌ای است که برای نوشتن کتابش پس از سال‌ها  به باغ پدری خود می‌رود، در آنجا به مرور خاطرات نوجوانی خود می پردازد، زمانی که شیفته‌ی دختر عمه اش بوده و هر دو به ادبیات علاقه مند. از پس سال‌ها خاطره او خود را درکنار درخت گلابی که از آن دوران در باغ بوده و یادآور خاطرات شیرین است می‌یابد.

 

در دنیای تو ساعت چند استدر دنیای تو ساعت چند است

نام کارگردان: صفی یزدانیان

سال تولید: ۱۳۹۳

فیلم دردنیای تو ساعت چند است یک فیلم عاشقانه کمی تا قسمتی نامتعارف است که در شهر رشت می‌گذرد و حال و هوای ابری آن مناسب روزهای بارانی پاییز است، زمانی‌که با یک فنجان چای گرم به دیدن عاشقانه‌های میان گلی و فرهاد و مرور خاطرات شان می‌نشینیم.

 

شب یلداشب یلدا

نام کارگردان: کیومرث پوراحمد

سال تولید: ۱۳۸۰

فیلم شب یلدا به نمایش تنهایی‌های مردی به نام حامد می‌پردازد، که همسر و فرزندش از ایران رفته‌اند و او در در منزل تنها مانده است. ارتباط او با همسرش روز به روز کمرنگ‌تر و سردتر می‌شود تا اینکه روزی متوجه می‌شود او درخواست طلاق داده است. در این میان  آؤنایی اتفاقی حامد با زنی در همسایگی‌شان، کم‌کم باعث می‌شود او از این انزوا خارج شود.

 

شاعر زباله هاشاعر زباله‌ها

نام کارگردان: محمد احمدی

سال تولید: ۱۳۸۴

شاعر زباله‌ها فیلم عاشقانه و لطیفی است در مورد رفتگری جوان که به صورت اتفاقی در میان زباله‌ها دست‌نوشته های شاعری را پیدا می‌کند. او از شعرهای شاعر برای نوشتن نامه‌ به دختر مورد علاقه‌اش استفاده می‌کند تا بتواند با او قرار ملاقاتی ترتیب دهد. نوشتن نامه ادامه پیدا می‌کند تا آنکه بالاخره یک روز دختر بر سر قرار می‌آید.

 

قصه هاقصه‌ها (اپیزود پایانی)

نام کارگردان: رخشان بنی اعتملد

سال تولید: ۱۳۹۰

قصه ها گذر به هفت موقعیت از زندگی آدمهایی است که در شرایطی شبیه به بسیاری از ما و آدمهای دیگر جامعه، روزگار می گذرانند. در اپیزود پایانی حامد با بازی پیمان معادی که دانشجوی ستاره‌دار و اخراجی از یکی از دانشگاه است، ناامید از پیدا کردن کار، به مسافرکشی روی آورده است در این میان شبی با سارا آشنا می‌شود که در کمپ ترک اعتیاد به افراد کمک می‌کند.

هفت دقیقه تا پاییزهفت دقیقه تا پاییز

نام کارگردان: علیرضا امینی

سال تولید: ۱۳۸۸

فیلمی ملودرام و تراژیک درباره‌ی دو خانواده است که هر یک با مشکلات متفاوتی روبه‌رو هستند. میترا با بازی هدیه تهرانی برای برون‌رفت از مشکلات همراه با خانواده به شمال می‌روند اما در راه برگشت فرزندشان را از دست می‌دهند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.