نکوداشت خسرو سینایی در چهلمین جشنواره فیلم فجر برگزار خواهد شد

یاد هنرمند فقید خسرو سینایی در  جشنواره فجر ۱۴۰۰  با سخنرانی شاهین فرهت موسیقیدان صاحب‌نام کشور در نشستی با عنوان «سینما و موسیقی» برای تشریح تسلط سینایی به سایر هنرها به ویژه موسیقی؛ زنده نگه داشته می‌شود. دلیل برگزاری نشست سینما و موسیقی تسلط خسرو سینایی به سایر هنرها به ویژه موسیقی است.

مرکز اطلاع رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر اعلام کرد:« نکوداشت‌ برخی هنرمندان فقید سال گذشته تاکنون، به عنوان یکی از برنامه‌های بخش فرهنگی چهلمین جشنواره فیلم فجر، به شکل ویژه‌تری برگزار خواهد شد. در دوره چهلم علاوه بر این رویه، در طول روزهای جشنواره و در قالب سلسله نشست‌ها و سخنرانی‌هایی با عنوان نقش ماندگار، دستاوردهای هنری این افراد و نقش آنها در ارتقای سینمای ایران نیز مورد واکاوی و بحث قرار خواهد گرفت. این نشست، در جریان چهلمین جشنواره فیلم فجر در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.

در نشست نکوداشت مرحوم خسرو سینایی، دکتر شاهین فرهت، موسیقیدان و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران سخنرانی خواهد کرد. شاهین فَرهَت به‌عنوان یک شخصیت آکادمیک و علمی، یکی از آهنگسازان سرشناسِ موسیقی کلاسیک در ایران است.

زنده‌یاد خسرو سینایی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، آهنگساز، نوازنده، و شاعر اهل ایران بود. سینایی یکی از هنرمندان فیلمسازی بود که در رشته موسیقی نیز تحصیلات عالیه داشت. نخستین فیلم بلند سینمایی خسرو سینایی، زنده‌باد… ساخت سال ۱۳۵۸ است. هیولای درون، یار در خانه ، در کوچه‌های عشق، کوچه پاییز، عروس آتش، مثل یک قصه، کویر خون و جزیره رنگین از فیلم‌های بلند سینمایی بلند خسرو سینایی است که در فاصله سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۹۳ ساخته شده است. خسرو سینایی در طول زندگی هنری خود بیش از ۱۲۰ فیلم کوتاه و بلند ساخت. در کارنامه او ساخت موسیقی ۱۵ فیلم به چشم می‌خورد. او در تاریخ یازدهم مردادماه ۱۳۹۹ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا دار فانی را وداع گفت.

برنامه‌های فرهنگی جشنواره فیلم فجر چهلم با مدیریت دکتر سعید الهیتهیه کننده و کارشناس سینما و رسانه از ۱۲ تا ۲۲ بهمن به‌صورت فیزیکی و مجازی برگزار می‌شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.