مروری بر کارنامه هنری بردلی کوپر | پسر هالیوود

نویسنده: امیر حسین صادقی ماشک

بردلی چارلز کوپر ۴۷ ساله، متولد ۵ ژانویه ۱۹۵۷ است. او فعالیت هنری خود را از حضور به‌عنوان بازیگر مهمان در سریال‌های تلویزیونی آغاز کرد. سال ۲۰۰۱ نخستین‌مرتبه‌ای بود که کوپر با فیلم سینمایی «تابستان داغ و مرطوب آمریکایی» بازیگری سینما را تجربه کرد. کوپر در همان‌سال در سریال «آلیاس» شبکه‌ی ای‌بی‌سی هم نقشی پررنگ برعهده گرفت و بیش‌از‌پیش بین ‌مخاطبان شناخته شد.

کوپر چند سال پس از این‌که توانست در بازیگری به موفقیت برسد و نظر منتقدان و مخاطبان را جلب نماید، به‌سراغ تهیه‌کنندگی و حالا در چند سال اخیر به‌دنبال کارگردانی رفته است. کوپر تنها فیلمی که تا به امروز کارگردانی کرده، «ستاره‌ای متولد شده است» می‌باشد. کوپر در فیلم‌های موفقی همچون «جوکر»، «تک‌تیرانداز آمریکایی»، «سگ‌های جنگی»، «ستاره‌ای متولد شده است» و بسیاری فیلم‌های دیگر، به‌عنوان تهیه‌کننده حضور پیدا کرده و در این زمینه هم نامزد جوایز فراوانی شده است.

سینما و تلویزیون تنها عرصه‌های فعالیت کوپر نیستند، او در تئاتر هم کارنامه‌ی درخشانی دارد و نامزد جوایز معتبر بین‌المللی شده است. کوپر در زندگی شخصی خود با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم کرده است و سال ۲۰۰۴ پس از ترک نوشیندی‌های الکلی بود که به گفته‌ی خودش احیا شد و توانست دوباره روی پای خودش بایستد. مجله‌ی پیپل، کوپر را در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان جذاب‌ترین مرد زنده انتخاب کرد. در ادامه نگاهی به برترین آثار کارنامه‌ی بردلی کوپر می‌اندازیم.

 

  دفترچه امیدبخش | آغاز یک‌ همکاریدفترچه-امیدبخش

کارگردان: دیوید اوراسل

این فیلم درامی عاشقانه و کمدی است که دیوید اوراسل در ششمین تجربه‌ی کارگردانی خود مقابل دوربین برد. فیلمنامه‌ی این فیلم را خود راسل به‌همراه متیو کوئیک نوشته است. این فیلم اولین همکاری ادامه‌دار جنیفر لارنس، بردلی کوپر و دیوید اوراسل است که در فیلم‌های حقه‌بازی آمریکایی و جوی ادامه پیدا کرد. این فیلم که با بودجه‌ی بیست‌و‌یک میلیون دلاری ساخته شد، در گیشهتوانست به فروش ۲۳۵ میلیون و ۸۳۸ هزار دلاری دست پیدا کند.

«دفترچه امیدبخش» داستان مردی را روایت می‌کند که پس از بازگشت از بیمارستان روانی، تصمیم گرفته تا سبک زندگی خود را تغییر دهد. او شکست عشقی سنگینی خورده است و حالا سعی دارد زندگی‌ خود را به نحو دیگری ادامه دهد و دوباره همسر خود را به دست آورد.  در همین حال، دختر دیگری وارد زندگی او می‌شود که تمام معادلات ذهنی‌اش را به‌ هم می‌ریزد. کوپر برای بازی در این فیلم، نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد و لارنس برای بازی در آن، اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن را به خانه برد. علاوه‌بر این‌ها، این فیلم در شش بخش دیگر هم نامزد اسکار شد. کوپر برای این فیلم نامزد جوایز بفتا، گلدن‌گلوب و انجمن بازیگران آمریکا هم شده بود.

 

 ستاره‌ای متولد شده‌ است | هم در جلو و هم در پشت دوربینستاره-ای-متولد-میشود

کارگردان: بردلی کوپر

وقتی که این فیلم در ۱۸ اوت ۲۰۱۸ در سی‌وپنجمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم ونیز برای نخستین‌بار به اکران درآمد، منتقدان و مخاطبان از توانایی بالای بردلی کوپر در کارگردانی و هم‌زمان بازیگری، متعجب شده بودند. کوپر با این فیلم اثبات کرد که تنها یک چهره‌ی جذاب نیست. او در این فیلم با لیدی گاگا، دیو‌ چپل، اندرو دایس کلی و سام الیوت هم‌بازی شده است. کوپر و گاگا در این فیلم توانستند زوجی تاثیرگذار را خلق کنند و تماشاگران را متاثر نمایند. بردلی کوپر باتوجه به گذشته‌ی پرفرازونشیب خود در زمینه‌ی مواد مخدر و الکل به‌راحتی توانسته در این فیلم شخصیت جکسون را متولد نماید

. «ستاره‌ای متولد شده است» داستان جکسون، خواننده‌ای مشهور که از مشکلات اعتیاد به موادمخدر رنج می‌برد را روایت می‌کند که با دختری گمنام روبه‌رو می‌شود و این دختر زندگی او را دگرگون می‌کند. «ستاره‌ای متولد شده‌است» نامزد هشت جایزه‌ی اسکار شد که نام بردلی کوپر در سه زمینه‌ی بهترین فیلم‌نامه، بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اصلی مرد دیده می‌شد. در مراسم بفتا هم فیلم نامزد جوایز متعددی شد که نام کوپر برای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اصلی مرد، بهترین ترانه و بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی در بین نامزدها به چشم می‌خورد.

 

 سه‌گانه‌ی خماری | شهرت متولد می‌شودخماری

کارگردان: تاد فیلیپس

سال ۲۰۰۹ فیلمی در ژانر کمدی به کارگردانی تاد فیلیپس منتشر شد که در آن بردلی کوپر، اد هلمس، جاستین بارتا و زک‌ گالیفیاناکیس نقش‌آفرینی می‌کردند. این فیلم که با بودجه‌ی ۳۵ میلیون دلاری ساخته شده بود، گیشه را با فروش  ۴۶۹ میلیون دلاری تسخیر کرد. کوپر با اولین قسمت «خماری»، توانست نقش‌آفرینی متفاوتی داشته باشد و خودش را به مخاطبان و منتقدان به‌عنوان بازیگری توانمند معرفی نماید. کوپر سال ۲۰۱۱ در قسمت دوم «خماری» و سال ۲۰۱۳ در سومین قسمت این سری فیلم‌ها نقش‌آفرینی‌ کرد.

برای این‌که بدانید توانایی کوپر چقدر است، فیلم‌هایی که او بین این سه قسمت «خماری» در آ‌نها بازی کرده، تماشا کنید و به تفاوت شخصیت‌هایی که او در این فیلم‌ها خلق کرده است، توجه نمایید. این شخصیت‌ها شامل داگلاس ایمز در «پرونده ۳۹»، استیو در «همه‌چیز درباره‌ی استیو»، گاس در «نیویورک»، «دوست دارم»، هولدن در «روز ولنتاین»، تمپلتن پک در «تیم آ»، ادی مورا در «نامحدود»، روری جامسم در «کلمات»، الکس دیمیتری در «بزن و دررو»، اوری کراس در «مکانی آن‌سوی کاج‌ها»، و پاتریک سولینانو در «دفترچه امیدبخش» است. قسمت دوم و سوم «خماری» به‌ترتیب ۵۸۱.۱ و ۳۵۱ میلیون دلار فروش داشتند.

خماری توانست جایزه‌ی بهترین فیلم کمدی یا موزیکال را از شصت‌و‌هفتمین مراسم گلدن‌گلوب به دست آورد. سری فیلم‌های «خماری» شاید فیلم‌هاییکمدی باشند اما آنها نخستین تجربه‌های کوپر در راستای شهرت سینمایی هستند و نقش زیادی در رشد او به‌عنوان یک ستاره داشتند. همین همکاری و آشنایی شکل گرفته در «خماری» بین بردلی کوپر و تاد فیلیپس بود که ساخته شدن «جوکر»، فیلمی به کارگردانی فیلیپس و تهیه‌کنندگی کوپر را ممکن کرد.

 

 لیکریش پیتزا | کوتاه اما ماندگارلیکریش پیتزا

کارگردان: پل توماس اندرسن

اوج پختگی یک بازیگر زمانی به چشم می‌آید که او در حضوری چند دقیقه‌ای در یک فیلم، آن را فتح می‌کند و باعث می‌شود مخاطبان پس از ترک سالن سینما، نام او را مدام بین صحبت‌هایشان تکرار نمایند. بردلی کوپر در نهمین فیلم سینمایی پل توماس اندرسن به‌عنوان کارگردان نقش جان پترز، تهیه‌کننده‌ای قدرتمند و تا اندازه‌ای روانی را ایفا می‌کند.

قابل ذکر است که کوپر در این فیلم در اوج پختگی به سر می‌برد. او بارقه‌های تجربیات کمدی خود را با شخصیت دیوانه‌ی این تهیه‌کننده ترکیب می‌کند و در نهایت شخصیتی می‌آفریند که پس از حضور پیدا کردنش بر پرده‌ی نقره‌ای، مخاطب نمی‌تواند در تمام طول فیلم او را فراموش کند. «لیکریش پیتزا» سال ۲۰۲۱ ساخته شد و کوپر در همان‌سال در فیلمی از گیرمو دل‌تورو به نام «کوچه‌‌ی کابوس» هم به نقش‌آفرینی پرداخت و توانست نشان دهد که اگرچه طی سال‌های اخیر، درگیر تهیه‌کنندگی و کارگردانی بوده است اما هنوز قرار نیست بازیگری را رها کند.

کوپر در «لیکریش پیتزا» با آلانا هایم، کوپر هافمن، شان پن و تام ویتس هم‌بازی شده است.‌ او حالا و در اوج پختگی، دیگر بیش از این‌که به فکر دستمزد و نقش اصلی بودن در یک فیلم باشد، به‌دنبال همکاری با کارگردان‌های بزرگ ومتولد کردن شخصیت‌های متفاوت و پیچیده است. کوپر نماد بازیگری آمریکایی است که روندی رو به رشد و جاده‌ای رو به هنر را طی نموده است.

 

 مکانی آن سوی کاج‌ها | چه کسی کار درست را انجام می‌دهد؟مکانی-آن-سوی-کاج-ها

کارگردان: درک سیانفرنس

کوپر در این فیلم نقش پلیسی را ایفا می‌کند که باید در مقابل لوک گرانتون با بازی رایان گاسلینگ، موتورسوار قهاری که برای تامین زندگی پسر تازه به دنیا آمده‌اش به‌سراغ دزدی از بانک رفته است، قرار بگیرد. «مکانی آن سوی کاج‌ها» دومین فیلم سینمایی بلند و داستانی درک سیانفرنس پس از «ولنتاین غمگین» است. کوپر در این فیلم که در آن علاوه‌بر رایان گاسلینگ، با اوا مندز، ری لیوتا، بن مندرسون و ماهارشالا علی هم‌بازی شده و می‌درخشد.

او در این فیلم دوگانگی درونی یک پلیس را به‌خوبی از طریق زبان بدن و تغییرات چهره، به احساسی قابل‌لمس برای مخاطب تبدیل می‌کند. این فیلم که با بودجه‌ی ۱۵ میلیون دلاری ساخته شد، در گیشه به فروش ۳۵ میلیون و ۴۸۵ هزار دلاری رسید. نخستین‌بار این فیلم در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم تورنتو به نمایش درآمد. به عقیده‌ی بسیاری از منتقدان و مخاطبان سینمایی، «مکانی آن سوی کاج‌ها» نخستین فیلمی است که اثبات می‌کند کوپر، بازیگری جدی است و می‌خواهد کارهای بزرگی در سینما انجام دهد.

 

 حقه‌بازی آمریکایی | دومین ‌همکاری با لارنس و راسلحقه-بازی-آمریکایی

کارگردان: دیوید اوراسل

دومین همکاری بردلی کوپر با جنیفر لارنس و دیوید اوراسل، پس از «دفترچه امیدبخش»، «حقه‌بازی آمریکایی» بود. این فیلم هفتمین فیلم کارنامه‌ی اوراسل به‌عنوان کارگردان است. راسل که در فیلم قبلی خود از ترکیب کوپر و لارنس راضی بود و شیمی مخصوص بین این دو بازیگر را کشف نموده بود، تصمیم گرفت تا یک‌باردیگر در فیلمنامه‌ای متفاوت و تاریخی آنها را کنار هم قرار دهد تا ببیند باز هم نتیجه می‌گیرد یا خیر.

از فروش ۲۵۱.۲ میلیون دلاری فیلم با توجه به بودجه‌ی ۴۰ میلیون دلاری‌اش و نامزدی بردلی کوپر و جنیفر لارنس در زمینه‌های بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن، می‌توان دریافت که زوج کوپر و لارنس دوباره هم نتیجه داد و راسل را سربلند کرد. «حقه‌بازی آمریکایی» علاوه‌بر دو نامزدی اسکار لارنس و کوپر در هشت زمینه‌ی دیگر هم نامزد اسکار شد که نتوانست در هیچ‌یک از این زمینه‌ها، اسکار را به خانه ببرد. کوپر برای بازی در این فیلم، نامزد بفتا و گلدن‌گلوب هم شد.

کوپر در «حقه‌بازی آمریکایی» ر نقش یک مامور اف‌بی‌آی را ایفا می‌کند که برای یک کلاهبردار تله می‌گذارد و به وسیله‌ی او می‌خواهد تا مفسدان بزرگ‌تری را به تله بیاندازد. کوپر این فیلم را با تمام وجود وارد دهه‌ی هشتاد میلادی، یعنی زمان وقایع داستان کرد و شخصیت خود را رشد داد.

 

 تک‌تیرانداز آمریکایی | شروع انتخاب‌های درستتک-تیرانداز-آمریکایی

کارگردان: کلینت ایستوود

کلینت ایستوود یکی دیگر از کارگردان‌های بزرگی است که نامش در کارنامه‌ی بردلی کوپر به چشم می‌خورد. کوپر در این فیلم نقش کریس کایل، یک تک‌تیرانداز آمریکایی را ایفا می‌کند که رکورددار شلیک‌کردن به دشمنان و کشتن آنهاست. صحنه‌ی ابتدایی فیلم یکی از پرتنش‌ترین صحنه‌های تاریخ سینمای معاصر است و کوپر در این صحنه درخشش کم‌نظیری از خود به نمایش می‌گذارد. این فیلم را ایستوود براساس داستانی واقعی ساخته و کوپر در آن توانسته است تا تمام درگیری‌های درونی و ذهنی یک سرباز جنگی را به‌خوبی در مقابل دوربین به تصویر بکشد.

«تک‌تیرانداز آمریکایی» کوپر را نامزد اسکار کرد و در گیشه به فروش ۵۴۷.۴ میلیون دلاری رسید. کوپر در سال ۲۰۱۴، یعنی زمان اکران فیلم »تک‌تیرانداز آمریکایی» به نقطه‌ای از کارنامه‌اش رسیده بود که هم می‌توانست گیشه را فتح کند و هم نظر منتقدان و مخاطبان را جلب نماید. او تبدیل به بازیگری کامل شده بود و نامش در بین تهیه‌کنندگان این فیلم هم به چشم می‌خورد. او علاوه‌بر بازیگری توانست در زمینه‌ی بهترین فیلم هم نامزد اسکار شود اما طبق معمول ناکامی‌های همیشگی‌اش، مراسم را دست خالی ترک‌ کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.