کارگردان‌های مطرح چهلمین جشنواره‌ی فیلم فجر

جشنواره فجر ۱۴۰۰ در مقایسه با سال‌ها قبل بیشتر عرصه‌ی حضور کارگردانان و فیلمسازان جوانی است که اولین یا دومین حضور خود را در مقام کارگردان تجربه می‌کنند. اما در چهلمین جشنواره‌ی فیلم فجر کارگردان شناخته شده و مطرحی نیز حضور دارند که پیشتر نیز موفق به کسب سیمرغ بلورین شده‌اند. در ادامه به نگاهی داریم به آثار این کارگردانان و سابقه‌ی حضور آنان در این جشنواره.

رضا میرکریمی

یکی از کنجکاوی برانگیزترین فیلم‌های جشنواره چهلم فیلم نگهبان شب به کارگردانی رضا میرکریمی است.
میرکریمی با فیلم «کودک و سرباز» برای اولین بار در جشنواره‌ی فجر حضور یافت.او برای فیلم «اینجا چراغی روشن است» در سال ۱۳۸۱ موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر شد.

میرکریمی جزو کارگردان‌های مطرح و با سابقه‌ای‌ست که  اغلب آثار او در جشنواره فجر مورد توجه مخاطبان و  تحسین منتقدان قرار گرفته‌اند. از آثار میرکریمی می‌توان به فیلم‌های «زیر نور ماه»، «خیلی دور خیلی نزدیک»، «به همین سادگی»، «یه حبه قند» و غیره  نام برد که آخرین حضور وی در جشنواره فیلم فجر در سال ۹۷ با فیلم تحسین شده‌ی «قصر شیرین» همراه بود.
فیلم «نگهبان شب» فیلمی اجتماعی‌ست که از ترکیب بازیگران باتجربه و چهره‌هایی جدید بهره‌ می‌برد. از نکات جالب توجه در مورد این فیلم حضور کیومرث پوراحمد کارگردان باسابقه‌ی کشورمان در جلوی دوربین میرکریمی و ایفای نقش در این فیلم است.

 

مسعود کیمیایی

فیلم خائن کشی آخرین فیلم مسعود کیمیایی پربازیگرترین فیلم جشنواره‌ی چهلم فجر محسوب می‌شود. مسعود کیمیایی یکی از مهم‌ترین کارگردانان ایرانی است و از چهره‌های اصلی موج نوی سینمای ایران محسوب می‌شود. مضمون اصلی آثار کیمیایی موضوعات اجتماعی و گاه سیاسی است. کیمیایی با ساخت فیلم «قیصر» در سال ۱۳۴۸ به عنوانی کارگردانی مولف و صاحب سبک شناخته شد. روند فیلمسازی او با ساخت فیلم‌هایی همچون «داش آکل» و «گوزن‌ها» ادامه پیدا کرد. پس از انقلاب نیز کیمیایی جزو اولین کارگردانانی بود که آغاز به ساخت فیلم کرد. او در سال ۱۳۸۹ برای فیلم «جرم» برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم از بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر شد.

مسعود کیمیایی امسال با فیلم «خائن کشی» که مضمونی سیاسی دارد و اشاره به جریان ملی شدن صنعت نفت توسط دکتر مصدق است، حضور دارد. امیر آقایی، پولاد کیمیایی، پانته‌آ بهرام، سارا بهرامی،مهران مدیری، رضا یزدانی و جمعی دیگر از بازیگران نام آشنا در این فیلم حضور دارند.

 

محمدحسین مهدویان

محمد حسین مهدویان امسال نیز برای هفتمین بار متوالی با فیلم مرد بازنده در چهلمین جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت. مهدویان که برای اولین بار با فیلم «ایستاده در غبار» در سال ۱۳۹۴ در جشنواره‌ی فیلم فجر حضور یافت و توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر را برای این فیلم دریافت کند. او همچنین برای ساخت فیلم «درخت گردو» موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از جشنواره‌ی فجر شد.

فیلم «مرد بازنده» با بازی جواد عزتی و رعنا آزادی‌ور در ژانر تریلر- معمایی ساخته شده است. با توجه به فیلم‌های قبلی مهدویان و تجربه همکاری موفق او با جواد عزتی، این فیلم نیز به احتمال زیاد جزو فیلم‌های پر سر و صدای این دوره از جشنواره خواهد بود، که برای دریافت سیمرغ در رشته‌های مختلف دورخیز کرده‌ است.

 

بهروز شعیبی

بهروز شعیبی کارگردان‌جوان جشنواره امسال محسوب می‌شود که فیلم‌های قابل توجهی در کارنامه دارد. نخستین تجربه‌ی کارگردانی او در سینما فیلم سینمایی «دهلیز» بود که سیمرغ بهترین فیلم بخش نگاه نو را برای او به ارمغان آورد و همچنین برای فیلم «دارکوب» نیز نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر بود.

او امسال با فیلم بدون قرار قبلی با بازی مصطفی زمانی، پگاه آهنگرانی و صابر ابر پا به چهلمین جشنواره‌ی فیلم فجر می‌گزارد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.