مروری بر برندگان سیمرغ بلورین «بهترین بازیگر نقش اول مرد» جشنواره فیلم فجر در دهه‌ نود

به بهانه‌ی نزدیک شدن به آغاز  جشنواره فجر ۱۴۰۰ نگاهی داریم به برندگان ادوار گذشته. در این مقاله نیز در ادامه‌ی مقالات قبلی که به معرفی و بررسی بهترین بازیگران نقش اصلی و مکمل زن و مرد در دهه‌‌های هفتاد و هشتاد پرداختیم، اینک قصد داریم «بهترین بازیگر نقش اول مرد» در دهه نود را معرفی کنیم.

 

۱۳۹۰ |  فرهاد اصلانی  |  خرس و  زندگی خصوصی

خرس

در این دوره فرهاد اصلانی برای بازی در دو فیلم برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد:

در فیلم سینمایی خرس، اصلانی در نقش افرا ظاهر شده است. مردی که با شوهر سابق همسرش، گلی(مریلا زارعی)، مواجه می‌شود و چون رفتار همدلانه‌ی او را می‌بیند برآشفته شده و واکنشی احساسی و خشن از خود بروز می‌دهد.

در فیلم سینمایی زندگی خصوصی، اصلانی در نقش ابراهیم ظاهر شده است. انقلابی پر شوری که به مرور زمان به فردی منتقد تبدیل شده و رفته رفته سبک زندگیش عوض می‌شود.

اگر افرا مردی متعصب و سختگیر است در عوض ابراهیم مردی مصلحت‌جو است که هر لحظه بنا به نیازش رنگ عوض می‌کند. تفاوتی که به خوبی نشان می‌دهد اصلانی چه توانایی بالایی در نمایش دو نقش کاملا متفاوت دارد.

فرهاد اصلانی در حالی برای بازی در فیلم سینمایی خرس و فیلم سینمایی زندگی خصوصی برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد که در این بخش حمید فرخ‌نژاد برای بازی در فیلم سینمایی گشت ارشاد و روزهای زندگی، رضا عطاران برای بازی در فیلم سینمایی خوابم می‌آد، حسین یاری برای بازی در فیلم سینمایی یک سطر واقعیت، میلاد کی‌مرام برای بازی در فیلم سینمایی ملکه و مصطفی زمانی برای بازی در فیلم سینمایی یک عاشقانه ساده نامزد دریافت جایزه بودند.

 

۱۳۹۱ |  حمید فرخ‌نژاد  |  استرداد

استرداد

شوروی می‌بایست بابت بدهی باقی مانده از جنگ جهانی دوم یازده تن طلا به ایران تحویل دهد…

حمید فرخ نژاد در فیلم سینمایی استرداد در نقش سرهنگی ارتشی ظاهر شده است. مردی که در عین تبعیت از دستورات نظامی، حفظ منافع ایران را در اولویت قرار می‌دهد.

حمید فرخ‌نژاد در حالی برای بازی در فیلم سینمایی سینمایی استرداد برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد  شد که در این بخش اکبر عبدی برای بازی در فیلم سینمایی رسوایی، امیر جعفری برای بازی در فیلم سینمایی قاعده تصادف، رضا عطاران برای بازی در فیلم سینمایی دهلیز و مهران احمدی برای بازی در فیلم سینمایی روز روشن نامزد دریافت جایزه بودند.

 

۱۳۹۲ |  رضا عطاران  |  طبقه حساس

طبقه حساس

کمالی(رضا عطاران) مردی متعصب و تندخو است. کمالی بعد از آنکه می‌فهمد در قبر دو نفره‌ای که برای همسر مرحومش خریده مرد دیگری را دفن کرده‌اند آشوب به پا می‌کند.

عطاران در نقشی که سنی بیشتر از او دارد به کاراکتری زبان نفهم جان داده است که غیرت و دل‌تنگی چشمانش را کور کرده است. گریم کمک زیادی به باور پذیری نقش کرده است. از سوی دیگر کاری که عطاران با بدنش انجام می‌دهد باعث شده کمالی عظمتی توخالی داشته باشد که همزمان جذاب و خنده‌دار است.

رضا عطاران در حالی برای بازی در فیلم سینمایی طبقه حساس برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد که در این بخش آرش آصفی برای بازی در فیلم سینمایی رستاخیز، حامد بهداد برای بازی در فیلم سینمایی آرایش غلیظ، پرویز پرستویی برای بازی در فیلم سینمایی امروز، مهدی فخیم‌زاده برای بازی در فیلم سینمایی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران و نوید محمدزاده برای بازی در فیلم سینمایی عصبانی نیستم نامزد دریافت جایزه بودند.

 

۱۳۹۳ |  سعید آقاخانی  |  خداحافظی طولانی

یحیی(سعید آقاخانی) از اتهام قتل تبرئه شده، ولی جامعه و اطرافیانش هنوز به چشم مجرم به او نگاه می‌کنند.

سعید آقا خانی در نقشی کاملاً جدی و به دور از پرسونای سینماییش، حضوری تاثیرگذار و قوی دارد. مردی تنها، درمانده و بخت برگشته که تلخی زندگیش را با رویاپردازی جبران می‌کند.

سعید آقاخانی در حالی برای بازی در فیلم سینمایی خداحافظی طولانی برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد که در این بخش محسن تنابنده برای بازی در فیلم سینمایی ایران برگر، سیامک صفری برای بازی در فیلم سینمایی اعترافات ذهن خطرناک من، شهاب حسینی برای بازی در فیلم سینمایی دوران عاشقی و حسین یاری برای بازی در فیلم سینمایی مزار شریف نامزد دریافت جایزه بودند.

 

۱۳۹۴ |  پرویز پرستویی  |  بادیگارد

بادیگارد

حیدر(پرویز پرستویی) بادیگاردی است که وظیفه حفاظت از مسؤولان بلندپایه را برعهده دارد.

حیدر مردی آرمانگرا، سختگیر و تا حدودی متعصب است که برای دفاع از سرمایه‌های انسانی کشورش جانش را کف دستش گرفته. گریم حساب شده حیدر و سرانجام شخصیت او تاثیر بسیاری در همدلی بیننده با او دارد.

پرویز پرستویی در حالی برای بازی در فیلم سینمایی بادیگارد برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد که در این بخش فرهاد اصلانی برای بازی در فیلم سینمایی دختر، رضا کیانیان برای بازی در فیلم سینمایی کفشهایم کو؟، پیمان معادی برای بازی در فیلم سینمایی ابد و یک روز و نوید محمدزاده برای بازی در فیلم سینمایی خشم و هیاهو نامزد دریافت جایزه بودند.

 

۱۳۹۵ |  محسن تنابنده  |  فِراری

فراری

گلنار(ترلان پروانه) به هوای گرفتن عکس یادگاری با ماشین فِراری و آشنا شدن با صاحب آن به تهران می‌آید. در این بین راننده تاکسی میانسالی به نام نادر(محسن تنابنده) با او همراه می‌شود.

نادر راننده تاکسی تنهایی است که به سختی زندگی خو کرده و با دیدن گلنار به جای اینکه مثل سایر مردها فکر دیگری بکند، رفتاری پدارنه در پیش می‌گیرد.

محسن تنابنده در حالی برای بازی در فیلم سینمایی فِراری برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد  شد که در این بخش امیر آقایی برای بازی در فیلم سینمایی بدون تاریخ، بدون امضا، حمید فرخ‌نژاد برای بازی در فیلم سینمایی خوب بد جلف، مهرداد صدیقیان برای بازی در فیلم سینمایی ماجرای نیمروز و علی مصفا برای بازی در فیلم سینمایی تابستان داغ  نامزد دریافت جایزه بودند.

 

۱۳۹۶ |  امیر جدیدی  |  عرق سرد و تنگه ابوقریب

عرق سرد

در این دوره امیر جدیدی برای بازی در دو فیلم برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد:

امیر جدیدی در فیلم سینمایی عرق سرد در نقش یاسر ظاهر شده است. مجری برنامه‌های مناسبتی تلویزیون که چهره‌ای دوگانه از خود بروز می‌دهد. در محیط عمومی ‌مردی موجه و دلسوز است و در محیط خانه مردی بی‌رحم و حسود که مانع از خروج همسرش برای مسابقات تیم ملی فوتسال بانوان از کشور شده است.

امیر جدیدی در فیلم سینمایی تنگه ابوقریب در نقش حسن ظاهر شده است. پسر تهرانی و جنوب شهری که به همراه سایر هم‌رزمانش مانع از پیشروی نیرویهای عراقی در یک منطقه حساس می‌شود.

جدیدی در هر دو نقش بی‌نظیر و تاثیر‌گذار است. هم بار منفی داستان در فیلم سینمایی عرق سرد را به دوش می‌کشد و هم به شجاعت و ایثارگری رزمندگان در فیلم سینمایی تنگه ابوقریب جلوه‌ای دوچندان می‌بخشد.

امیر جدیدی در حالی برای بازی در فیلم سینمایی عرق سرد و فیلم سینمایی تنگه ابوقریب برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد که در این بخش امین حیایی برای بازی در فیلم سینمایی شعله‌ور، بابک حمیدیان برای بازی در فیلم سینمایی سرو زیر آب، رضا عطاران برای بازی در فیلم سینمایی مصادره، سعید آقاخانی برای بازی در فیلم سینمایی کامیون و نوید محمدزاده برای بازی در فیلم سینمایی مغزهای کوچک زنگ‌زده نامزد دریافت جایزه بودند.

 

۱۳۹۷ |  هوتن شکیبا  |  شبی که ماه کامل شد

شبی که ماه کامل شد

حمید(هوتن شکیبا) فروشنده‌ای است که دلباخته دختری تهرانی به نام فائزه(الناز شاکردوست) می‌شود. اما این حقیقت که برادرش عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله است را از او پنهان می‌کند.

حمید گیر افتاده. از سویی اسیر مهر و زیبایی فائزه شده و بچه‌هایی که دوستشان دارد و از سوی دیگر درگیر خشونت و تعصبات برادرش. هوتن شکیبا هم عشق را به درستی به تصویر می‌کشد و هم تلاش ناکامش برای کشتن عشقش را.

هوتن شکیبا در حالی برای بازی در فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد که در این بخش حامد بهداد برای بازی در فیلم سینمایی قصر شیرین، امین حیایی برای بازی در فیلم سینمایی درخونگاه، پیمان معادی برای بازی در فیلم سینمایی متری شیش و نیم و نوید محمدزاده برای بازی در فیلم سینمایی سرخ‌پوست نامزد دریافت جایزه بودند.

 

۱۳۹۸ |  پیمان معادی  |  درخت گردو

درخت گردو

قادر مولان پور(پیمان معادی) در روز بمباران شیمیایی سردشت هر کاری می‌کند تا خانواده‌اش را نجات دهد.

قادر تجسم رنج است. مردی که ذره ذره آب می‌شود و پرپر شدن عزیزانش را می‌بیند. معادی همزمان با فرو رفتن در قالب مردی کُرد، بیننده را به دل جهنمی‌ می‌برد که راهی برای بازگشت از آن نیست.

پیمان معادی در حالی برای بازی در فیلم سینمایی درخت گردو برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد  شد که در این بخش میرسعید مولویان برای بازی در فیلم سینمایی تومان، فرامرز قریبیان برای بازی در فیلم سینمایی خروج، امیر جدیدی برای بازی در فیلم سینمایی روز صفر و علی شادمان برای بازی در فیلم سینمایی مردن در آب مطهر نامزد دریافت جایزه بودند.

 

۱۳۹۹ |  رضا عطاران  |  روشن

روشن

روشن(رضا عطاران) مردی است که به آخر خط رسیده. ورشکسته، بیکار، تنها و ناامید…

روشن نقش سختی است. مرز میان کمدی و تراژدی در فیلم سینمایی روشن معلوم نیست و عطاران هر کجا که بخواهد می‌تواند بیننده را با رفتارش شوک کرده یا بخنداند. عطاران اما آنقدر باهوش است که رندانه جای موقعیت‌ها را عوض می‌کند.

رضا عطاران در حالی برای بازی در فیلم سینمایی روشن برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد که در این بخش پرویز پرستویی برای بازی در فیلم سینمایی بی‌همه چیز، نوید پورفرج برای بازی در فیلم سینمایی زالاوا، محسن تنابنده برای بازی در فیلم سینمایی روزی روزگاری آبادان، میلاد صویلاوی برای بازی در فیلم سینمایی یدو و امیر نوروزی برای بازی در فیلم سینمایی مامان نامزد دریافت جایزه بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.