بهترین فیلم‌ های کیانو ریوز | بودا در هالیوود

نویسنده : علی زنداکبری

وقتی تهیه‌کنندگان فیلم «سرعت» اذعان داشتند که کیانو ریوز مناسب نقش اصلی این فیلم نیست، یان دی بونتِ کارگردان برای حضور او جلوی تهیه‌کنندگان ایستاد و در نهایت کیانو ریوز نقش اصلی این فیلم را به عهده گرفت. «سرعت» یکی از موفق‌ترین کارهای دهه‌ی نود میلادی بود، حال دیگر همه او را می شناختند. ریوز در طی سال‌ها فعالیت، طیف گسترده ای از نقش‌ها را در بیش از هفتاد فیلم از «ماتریکس» تا «جانی ویک»، از «وکیل مدافع شیطان» تا «بودای کوچک» ایفا نموده است.

او به‌خاطر پیشینه‌ی شرقی خانواده‌اش همواره این فرهنگ را در جای‌جای زندگی‌اش حس کرده، سبک و نوع زندگی این بازیگر متولد سال ۱۹۶۴ در بیروتِ لبنان همواره با نشانه‌هایی از فرهنگ شرقی عجین بوده است. کیانو زندگی پیچیده ای را گذرانده، پدرش از سه‌سالگی او مادرش را رها کرده و او با مادرش زندگی کرده است؛ مادری که سه ازدواج ناموفق دیگر نیز داشته است.

فرزندش از همسر اول مرده به دنیا آمد و بعد از آن همسرش را نیز در یک تصادف رانندگی از دست داد. کیانو ریوز طی سال‌ها فعالیت خود در هالیوود قواعد خاص خودش را در زندگی داشته و هیچ‌گاه تن به سبک زندگی هالیوود نشان نداده، او راه خود را رفته است و همچون بودا معبد خودساخته‌ی شخصی‌اش را نه در تبت بلکه در هالیوود بنا نهاده است.

 

 روابط خطرناک (۱۹۸۸) | عاشق قاتلروابط-خطرناک

کارگردان : استیفن فریرز

یک عاشقانه‌ی تاریخی پیش از انقلاب بزرگ فرانسه در دوره ای که اختلافات طبقاتی به‌حدی می رسد که در نهایت منجر به انقلاب این کشور می شود. کیانو ریوز نقش شخصیتی از طبقه‌ی عادی را ایفا می‌کند که هم‌زمان به فریب دو زن با بازیهایی به‌یادماندنی از گلن گلوز و اوما تورمن می پردازد و در این میان شخصیتی را که جان مالکوویچ از طبقه‌ی اشرافی ایفاگر آن است را نیز به قتل می رساند.

تیم بازیگری این فیلم بسیار قوی است، جدا از جان مالکوویچ، گلن گلوز، اما تورمن، میشل فایفر و جو شریدان نیز همراه با این تیم خوش درخشیدند. کیانو ریوز که علاقه‌ی خود به بازی در فیلم‌های تاریخی را نشان داده بود، بازی گیرایی از خود ارائه می‌کند و منتقدان نیز علاوه‌بر آنکه فیلم و بازی‌هایش را تایید نمودند، بازی محوری کیانو ریوز را نیز محوری ارزیابی نمودند.

 

 آیداهوی خصوصی من (۱۹۹۱) | دوستی پایدارآیداهوی-خصوصی-من

کارگردان : گاس ون سنت

داستان فیلم در خصوص دو جوان خیابانی به نام‌های مایک و اسکات است که هریک به‌دنبال سرنوشت خود هستند. این دو هرچند گذشته‌شان با یکدیگر شباهتی ندارد اما حال دوستان خوبی برای یکدیگر هستند. مایک فرزند شخص متمولی است که هر وقت بخواهد می تواند به زندگی مرفه‌اش بازگردد اما زندگی خیابانی سرنوشت اسکات است.

این فیلم مستقل بر پایه‌ی نمایشنامه‌ی هنری چهارم استوار است. نقش اسکات در فیلم بر عهده ریوز است و نقش مایک را ریور فینیکس برادر جواکین فونیکس ایفا می‌کند که دو سال بعد در دوران جوانی بر اثر سوء مصرف دارویی جان خود را از دست داد. فیلم با بیان مشکلات و روابط این دو جوان در اجتماع، در واقع جامعه‌ی فروپاشیده ابتدای دهه‌ی نود آمریکا را نقد می‌کند. کیانو ریوز با انتخاب این کاراکتر ریسک بزرگی را پذیرفت اما از این آزمون موفق بیرون آمد. جدا از ریور فینیکس، جیمز روسو نیز از دیگر بازیگران مطرح این اثر است.

 

 نقطه شکست (۱۹۹۱) | پلیس نفوذینقطه-مشترک

کارگردان : کاترین بیگلو

«نقطه شکست» اولین نشانه‌های حضور یک قهرمان اکشن آینده‌دار به نام کیانو ریوز است. او نقش پلیسی را ایفا می کند که به‌خاطر سرقت‌های اخیر در شهر به یک تیم موج سوار مشکوک شده و به همین منظور سعی می کند با نفوذ مخفیانه به داخل این تیم از کارشان سر در بیاورد. درک بالای ریوز از کاراکتری که ایفا می‌کند نه‌تنها باعث می‌شود او در نقشش باورپذیر باشد بلکه فیلم نیز با بازی جدی او و البته پاتریک سوایزی و رفت‌و‌برگشت‌های خوب این دو در مواجه با یکدیگر شکل مطلوب خود را به دست می‌آورد. کاترین بیگلو کارگردان زن این اثر نیز همواره تاکید کرده که حضور بازیگری غیر از ریوز در فیلم هیچ‌گاه نمی‌توانست چنین جذابیتی را برای اثرش به همراه آورد.

 

 دراکولای برام استوکر (۱۹۹۲) | گرفتار خون‌آشامدراکولای-برام-استوکر

کارگردان : فرانسیس فورد کاپولا

هرچند در طول تاریخ فیلم‌های خون‌آشامی زیادی ساخته شده اما فیلمی که فرانسیس فورد کاپولا آن را بسازد قطعا اصالت خود را درپی خواهد داشت. «دراکولای برام‌استوکر» اقتباسی است از رمان اصیل ژانر وحشت که کلاسیک‌ترین خون‌آشام تاریخ را به دنیای هنر عرضه می دارد. انتقادات زیادی از بازی ریوز در این فیلم شد اما کاپولا بهره‌گیری مورد نظرش را از او در فیلم داشت و از این حیث بسیار راضی بود. به نظر نگارنده‌ی کیانو ریوز در نقش جاناتان هکر یک کارگزار املاک جوان، عاشق و در عین‌حال ترسو از پس نقش خود برآمده است.

او اولین کسی است که در فیلم با دراکولا مواجه می شود رویارویی که باعث دلباختن دراکولا به نامزدش می شود. شخصیت ریوز در بیشتر مدت زمان فیلم مورد ارعاب و آزار سه عروس خون آشام قرار می گیرد … ریوز در این فیلم علاوه بر اینکه افتخار کار با کارگردان شهیر، فرانسیس فورد کاپولا را دارد در کنار بازیگران خوبی همچون گری اولدمن، آنتونی هاپکینز، وینونا رایدر، تام وویتس و مونیکا بلوچی به ایفای نقش پرداخته است.

 

 بودای کوچک (۱۹۹۳) | شاهزاده ای از شرقبودای-کوچک

کارگردان : برناردو برتولوچی

بودای کوچک محصول فرهنگی باکیفیتی بالاست که یک روایت مذهبی گیرا را در هند باستان تعریف می‌کند. همان‌طورکه پیش‌تر از علاقه‌ی کیانو ریوز به فرهنگ شرقی گفته شده بود، او در این فیلم در کنار انجام حرفه‌ی‌ خود به دل‌بستگی‌های آیینی خود نیز واکنش نشان داده است. در این روایت تاریخی جذاب او بدون کت‌و‌شلوار همیشگی‌اش در اکشن‌های مدرن با لباس یک راهب به‌عنوان یک شاهزاده‌ی هندی با نام (سیدهاراتا) ایفای نقش می کند؛ نقشی که گویی فقط برای او ساخته شده است. فیلم را کارگردان بزرگ سینمای ایتالیا برناردو برتولوچی ساخته و کیانو ریوز در کنار بریجیت فاندا و کریس آیزاک نقش‌آفرینی نموده است.

 

 سرعت (۱۹۹۴) | ظهور یک ستارهسرعت

کارگردان : یان دی بونت

همان‌طورکه پیش‌تر بیان شد، فیلم «سرعت» یکی از بهترین اکشن‌های دهه‌ی نود است، جایی‌که کیانو ریوز به چهره‌ای بین‌المللی در قالب یک ستاره بدل شد. او در کنار ساندرا بولاک جوان و دنیس هاپر کارکشته، بازیگران صحنه‌های مهیجی از تلاش پلیس در مواجه با تروریستیست که علاوه‌بر هوش در حملات خود نوآوری هم دارد. کیانو ریوز مامور زبده‌ای است که به سوژه‌ی این تروریست بدل شده و حالا باید از سرنشینان اتوبوسی محافظت کند که در خطر انفجار بمب کار گذاشته شده در اتوبوس حامل آنهاست.

بمبی که در صورت پایین آمدن سرعت اتوبوس از پنجاه کیلومتر در ساعت منفجر خواهد شد. فیلم با فروش بالای خود نه‌تنها در آمریکا بلکه در سایر کشورهاخصوصا در شرق دور با استقبال گسترده‌ای مواجه شد، این آغاز راهی بدون بازگشت شد برای بازیگری که جذبه خاصی در فیلم‌های اکشن دارد.

 

 وکیل مدافع شیطان (۱۹۹۷) | وکالت در جهنموکیل-مدافع-شیطان

کارگردان : تیلور هاکفورد

فیلم تریلی دادگاهی با داستانی تاریک است و کیانو ریوز در نقش کوین لومکس بازی می‌کند. او وکیلی موفق در یکی از شهرهای ایالت فلوریدا که تاکنون در هیچ پرونده‌ای شکست نخورده اما در یکی از پرونده‌هایش که در دفاع از یک معلم متهم به کودک‌آزاری است، متوجه می‌شود که موکلش گناهکار است اما به دفاع از او ادامه می‌دهد و در پرونده برنده می‌شود. در جشن پیروزی جان میلتون به او پیشنهاد کار با مزایای خوب در نیویورک را می دهد. مادر کوین نیز که راهبه است به وی هشدار می دهد که زندگی در شهرهای بزرگ، شلوغ و پر مخاطره برای او خطر آلوده شدن به گناه را دارد.

کوین اما به همراه همسرش مری به نیویورک نقل مکان می‌کند، جایی‌که او انتظار اتفاقات عجیبی که برایش می‌افتد را ندارد. به‌غیر از ریوز، شارلیز ترون و کانی نیلسن نیز در فیلم بازی دارند اما کیانو ریوز در این فیلم این شانس را پیدا کرده است که در برابر یکی از اسطوره های بازیگری، آل پاچینو ایفای نقش کند. البته هر صحنه که پاچینو حضور دارد، جاذبه او پرده‌ی سینما را به تسخیر خود در می آورد اما ریوز نیز در نقش جوان سرگشته‌ای که دچار شوک شده است در محاصره‌ی وسوسه‌های گوناگون قرار گرفته و در آزمون بازیگری در برابر این بازیگر بزرگ موفق بیرون می‌آید.

 

 مجموع فیلم‌های ماتریکس (۲۰۰۳-۱۹۹۹) | منجی نامتعارفماتریکس

کارگردان : برادران واچوفسکی

مجموع فیلم‌های ماتریکس از مجموعه بهترین فیلم‌های علمی- تخیلی است که توسط ذهن رویاپرداز برادران واچوفسکی ساخته و پرداخته شده است. در این مجموعه شاهد داستانی آخرالزمان‌محور هستیم که در آن یک تشکیلات هوش مصنوعی با نام ماتریکس هدایت زمین را بر عهده گرفته و انسان‌ها را در خوابی طولانی فرو برده است، بی‌آنکه خود انسان‌ها متوجه آن باشند. آنها طی این خواب یک زندگی عادی را در جهانی سالم می‌گذرانند. در این میان گروهی از مبارزین که در امان مانده و واقعیت جهان را مشاهده نموده‌اند با اتکاء به فرماندهی به نام نئو تصمیم به از بین بردن ماتریکس دارند و…

این خلاصه‌ای از آغاز داستانی است که با فلسفه و کونگ‌فو عجین شده و با ذهن خلاق کارگردانان فیلم یکی از عجیب‌ترین مجموعه‌ی فیلم‌های علمی-تخیلی تاریخ سینما را به‌وجود آورده است. فیلم‌هایی که بعد از گذشت بیش از بیست‌سال از ساخت اولین قسمت آن همچنان پیشرو جلوه می‌کنند، کیانو ریوز نیز در نقش اصلی فرمانده نئو خوش می‌درخشد. او که کارنامه‌ای قابل‌قبول تا به این‌جای کار داشته است، شخصیت سینمایی راهب‌گون خود را  در این اثر در کنار بازیگرانی همچون کری آن ماس، لارنس فیشبرن، هوگو ویوینگ و مونیکا بلوچی و… با موفقیت پرداخت می‌کند.

 

 کنستانتین(۲۰۰۵) | شکارچی بدی‌هاکنستاتین

کارگردان : فرانسیس لارنس

تجربه‌های کیانو ریوز در ژانر ترسناک – ماورایی کم نیستند، در این فیلم ریوز نقش جان کنستانتین را برعهده دارد که داستان آن از مجموعه (هل بلیزر) اقتباس شده است. شاید فیلم به‌اندازه‌ی کافی ترسناک نباشد اما داستانی پیچیده از موجودات اهریمنی و فرازمینی دارد. او در این فیلم نقش شکارچی شیطان را ایفا می‌کند که پس از خودکشی در دوران کودکی از جهنم بازگشته و قصد دارد با انجام اعمال نیک و جبران گناهان گذشته به جایگاهی در بهشت دست یابد.

او در این فیلم با ریچل وایز، شیا لبوف، دیجیمون هونسو و… هم‌بازی‌ است و به‌راحتی خود را در قالب حال‌و‌هوای نوآری که کارگردان قصد شبیه‌سازی آن را دارد، تطابق می‌دهد. همچنین روح عذاب کشیده‌اش را نمایان ساخته و تماشاگر را از رنج‌هایی که دیده قانع می نماید. باید اذعان کرد که بازی در نقش‌های رنج‌کشیده به ریوز می‌آید چراکه خود او تجربه‌ی حقیقی آن را در زندگی داشته است.

 

 یک پوینده تاریکی (۲۰۰۶) | اعتیاد در راه هدفیک-پوینده-تاریک

کارگردان : ریچارد لینکلیتر

فیلم انیمیشنی اقتباس‌شده براساس کتابی با همین عنوان نوشته‌ی فیلیپ کی دیک همراه ریوز بازیگران به‌نامی همچون رابرت داونی جونیور، وودی هارلسون، الکس جونز و وینونا رایدر نیز در فیلم حضور دارند. این دومین‌باری بود که ریوز در کنار رایدر پس از دراکولای برام استوکر در نقش عاشق و معشوق ظاهر می‌شدند. فیلم ابتدا به صورت دیجیتال ظرف مدت بیست‌و‌سه‌روز فیلمبرداری شد و سپس با تکنیک‌های نوین طی۱۸ ماه در قالب انیمیشن ساخته شد.

کیانو ریوز در فیلم نقش پلیس مامور مخفی را ایفا می‌کند که قصد نفوذ به باند قاچاقچیان را دارد اما در اثر استفاده از روان‌گردانی عجیب و مخدر در تشخیص مرز واقعیت و خیال دچار مشکل شده و در کیلینیک ترک اعتیاد بستری می شود… ریوز که در نشان دادن پیچیدگی‌های درونی از آزادی ذهنی تا دردهای درون قابلیت های خود را به‌خوبی بروز می‌دهد، تماشاگر را با دنیای انیمیشن نیز به این وادی می‌کشد تا تجربه‌ای متفاوت از کارهای قبلی‌اش را نیز به نمایش بگذارد.

 

 مجموعه‌ فیلم‌های جانی ویک (۲۰۱۹-۲۰۱۷-۲۰۱۴)جانی-ویکی

کارگردان: چاد استاهلسکی

کیانو ریوز در قسمت اول این فیلم نقش آدم‌کشی با نام جان ویک را ایفا می‌کند که کارهای بد گذشته‌اش را کنار گذاشته و به انسان خوبی تبدیل گردیده اما تبه‌کاران به خانه‌‌اش حمله کرده و سگ او را می‌کشند. اما این سگ تنها یادگار همسر درگذشته‌اش بوده، جان ویک نیز که علاقه‌ی خاصی به این یادگاری داشت برای انتقام سگش دست به اسلحه می‌برد و در ادامه مجبور به درگیری با تبهکارانی می‌شود که داستان هرکدام زنجیروار به یکدیگر ربط پیدا می‌کنند. او که حالا درگیر رویارویی با آنها شده در قسمت‌های بعدی نیز تقابل خود را ادامه می‌دهد.

کیانو ریوز در مجموعه فیلم‌های جانی ویک ثابت کرد که علی‌رغم گذشت زمان آمادگی بدنی ویژه خود را برخلاف هم سن‌و‌سالانش حفظ کرده است. او اکثر صحنه های اکشن فیلم را بدون بدلکار اجرا کرده و به شخصیت جانی ویک جذابیتی کاریزماتیک ارائه کرده است. از ابتدا قصد قطعی برای ساخت قسمت‌های بعدی این مجموعه نبود اما بازی گیرای ریوز چنان تاثیری بر جذب تماشاگران گذاشت که تا به اینجا سه قسمت از این مجموعه ساخته شده و قسمت چهارم آن نیز در تدارک ساخت است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.