در دام دایناسورها | نقد فیلم «۶۵»

نویسنده: امیرحسین اشرفی

«۶۵» نام یک فیلم علمی – تخیلی آمریکایی است که در ژانر اکشن دلهره‌آور به نویسندگی و کارگردانی اسکات بک و برایان وودز در سال ۲۰۲۳ ساخته شده است و آدام درایور، آریانا گرینبلات و کلوئی کلمن تیم بازیگران این فیلم محصول مشترک کمپانی‌های کلمبیا پیکچرز، ریمی پرودانکشنز و بک وودز را تشکیل می‌دهند. این فیلم در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۱  اکران جهانی شده و از آن زمان تاکنون فروشی معادل ۶۰ میلیون دلار را تجربه کرده که با توجه به بودجه‌ی ۴۵ میلیون دلاری‌اش موفقیتی نسبی به شمار می‌رود. داستان کلی فیلم درباره‌ی یک خلبان فضاپیماست که طی اتفاقاتی پیش‌بینی نشده در دوره‌ی کرتاسه‌ی زمین سقوط می‌کند و حالا برای زنده ماندن در این مکان ناشناخته باید با دایناسورهای خطرناک ماقبل تاریخ روبرو شود. در ادامه با معرفی این فیلم جذاب همراه ما باشید.

به نظر شما گیرکردن در یک سیاره بی آب‌ وعلف پر از دایناسور ترسناک است یا هیجان‌انگیز؟ فیلم ۶۵ در یکی از آینده‌نگرانه‌ترین ژانرهای ابداع شده توسط بشر در حوزه‌ی سینما ساخته شده است. ژانر محبوب علمی – تخیلی که سال‌هاست با فیلم‌های خوش‌ساخت و درجه یک موفق شده تا طرفداران سینه چاکی را جذب خود کند.

همان‌طور که احتمالا می‌دانید علمی و تخیلی یعنی ترکیبی از واقعیت و نظریه‌هایی که در دنیای ماورایی مطرح می‌شوند و این دقیقاً همان چیزی است که داستان فیلم ۶۵ روی آن بنا شده است. سال‌هاست که شرکت‌های بزرگ فیلم‌سازی روی فیلم‌های پرهزینه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند که نوید زندگی در یک سیاره‌ا‌ی دیگر را به انسان‌ها می‌دهند و «۶۵» نیز از همین فرمول پیروی می‌کند، با این تفاوت که این‌بار نقش اول قصه سعی دارد از سیاره‌ی جدید به محل زندگی اصلی خودش بازگردد.65

این فرمول شاید شما را به یاد آثار مشابه‌ای بندازد. آثاری که عمدتا توانسته‌اند فروش بالایی داشته باشند؛ پس چرا فیلم ۶۵ دنباله‌رو این مسیر و فروش بالای احتمالی نباشد؟ به‌هرحال با اینکه این بار قضیه کمی متفاوت است، اما همان اکشن جذاب و ماجراجویی پیچیده مشابه آنچه در فیلم‌های روتین هالیوودی رخ می‌دهد را در این ساخته‌ی کنجکاوی برانگیز و مهم هم می‌بینیم که به نظر ما واقعاً توانسته فیلم را به هدف خود یعنی مخاطب‌پسند بودن برساند.

به‌طور کلی فیلم ۶۵ روایت‌گر داستان یک خلبان کارکشته است که مشکلات خاص خودش را دارد. قصه‌ی مردی به نام مایلز که آمده تا افسانه‌ی دوران خود را بسازد. یک مرد فدا‌کار، وظیفه‌شناس، دلسوز، مهربان و قهرمان زندگی یک خانواده‌ی معمولی. مردی که از جان‌ مایه می‌گذارد، می‌جنگد و خطرناک‌ترین مأموریت‌ها را پشت سر می‌گذارد تا بتواند با درآمدی که کسب می‌کند سلامت دختر بیمارش را تضمین کند.

او در یکی از آخرین ماموریت‌هایش به سفری ۲ساله فرستاده می‌شود تا محموله‌ای از انسان‌های یخ‌زده‌ی به اغما رفته را به مقصد مشخصی برساند. مأموریت مایلز به ‌شدت حیاتی و حساس است و کوچک‌ترین خطایی توسط او می‌تواند به قیمت جان چندین انسان تمام شود که در آن سوی کیهان کسی منتظرشان باشد.

اما ناگهان همه‌چیز تغییر می‌کند و فیلم در یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای مسیر تازه‌ای در پیش می‌گیرد. فضاپیمای مایلز براثر یک تصادم فضایی، از مسیر خود خارج شده و پس از سقوطی مرگ‌بار سر از ناکجاآباد درمیاورد. نقص شدید فنی فضاپیما، ازدست‌رفتن موقعیت، ازبین‌رفتن ارتباط با مرکز، مرگ چندین تن از انسان‌های به اغما رفته، تاریکی، ترس و سرگردانی، همگی دست‌به‌دست هم می‌دهند تا مایلز را به اوج درماندگی و ناامیدی برسانند. اتفاقی ناشناخته او را به ۶۵ میلیون سال قبل از عصر خودش برده و انگار راهی برای رهایی ازین وضعیت ندارد. اما یک جای کار می‌لنگد، مایلز در ناکجاآباد عناصری از حیات میابد، طبیعت پویا، دست‌نخورده و بکر و درعین‌حال خشمگین.65

او قادر به استنشاق اکسیژن در این مکان ناشناخته است، مکانی که در واقع همان زمین قبل از به وجود آمدن زندگی انسان‌ها در آن است. به همین دلیل انتظار نمی‌رود که مایلز با آغوش گرم انسان‌هایی که هم نوع او هستند روبرو شود، چرا که چرخ‌دنده‌های طبیعت هنوز تا حد و اندازه‌ی خلقت انسان نچرخیده و مایلز تنها با دایناسورهای وحشی و دختری تنها، که به زبان او سخن نمی‌گوید روبرو می‌شود…

علی‌رغم داستان جذاب و تمام نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، «۶۵» از جلوه‌های ویژه‌ی ضعیف و کلیشه‌هایی که بارها در این ژانر دیده‌ایم رنج می‌برد و نمی‌تواند از یک فیلم معمولی فراتر برود. این فیلم از آن دسته آثاری است که پس از یک‌بار دیدن از خاطرتان خواهد رفت و در هیچ‌کدام از پیشنهادهایی که به دیگران برای تماشا می‌دهید حضور نخواهد داشت.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.