نگرانی | یادداشتی درباره هفت نقش­ آفرینی رعنا آزادی‌ و‌ر

نعیم صدفی

نگرانی خاصی در چشم‌­هایش نهفته است، انگار که قرار است اتفاقی بیافتد. این اتفاقِ هنوز نیفتاده، این نگرانیِ در چشم­‌های او به یکی از مهم‌­ترین ویژگی­‌های بازی‌­اش نیز تبدیل شده است. به‌گونه‌ای که حالا لباس کهن‌­الگوی یک زن نگران و مشوش به تن او در هر نقشی که باشد، خوش می‌­نشیند. او استاد بازی در نقش­‌هایی است که دوگانه‌­ای ملتهب و معماگونه را در خود جا داده‌­اند. رعنا آزادی­‌ور متولد فروردین ۱۳۶۲ که فعالیت بازیگری­اش را با فیلم ­سینمایی «مارمولک» ساخته‌ی کمال تبریزی آغاز کرد و با بازی در سریال «زخم کاری» ساخته‌­ی محمدحسین مهدویان به اوج هنرنمایی خود رسید.
حال به بهانه‌ی اکران فیلم سینمایی «مردبازنده» در ادامه به بررسی هفت بازی متفاوت او می‌پردازیم.

 

شروع پر قدرت | «مارمولک»
اولین هنرنمایی رعنا آزادی­‌ور در نقش همسر سابق یک لاتِ گردنه‌بگیر در فیلم سینمایی «مارمولک» بود. او در این فیلم ضمن نمایش مظلومیت، از جذابیت­‌های پنهان رفتاری نیز بهره گرفت تا در نهایت از شخصیت ساده و تک‌لایه، کاراکتری ماندگار بر جا گذارد.
آزادی ­‌ور در نقش فائزه، یک دختر روستایی خوش قلب و تحت ستم است. او با ایجاد یک دوگانه­‌ی قدیمی یعنی ساده‌دلی و جذابیت، با تمام محدویت‌­ها، و البته در یک زمینه­­‌ی طنز با بازی جدی‌اش،خوش درخشیده است.به‌گونه‌­ای که بازی او در کنار هنرنمایی طنازانه‌­ی پرویز پرستویی، که آن روزها در اوج دروان هنری‌­اش به سر می‌­برد، مکمل خوبی برای سکانس‌‍‌های طنز و دراماتیک فیلم بوده است. رعنا آزادی‌ ور هرچند نقشی محوری در داستان مارمولک نداشته اما بنا بر موارد یاد شده توانست نقش فائزه را در این فیلم به‌عنوان یک شخصیت مهم جا بیاندازد.

 

درباره الی

پیدا کردن خود | «درباره­  الی»
سکانس­‌های فیلم «درباره­ الی» در لوکیشن­‌های بسته‌­ای اتفاق می­افتند. بازیگران نیز اغلب در همین لوکیشن­‌ها  و در کنار هم به ایفای نقش پرداخته‌اند. درحقیقت «درباره­ الی» یک کار گروهی اما تمرکزگراست که القای حس التهاب به بیننده را به بازی بازیگرانش در نقش‌­های نزدیک به هم سپرده است؛ از همین رو «درباره الی» فیلم پرستاره‌­ای است. این فیلم اوج هنرنمایی رعنا آزادی‌ور نیز به حساب می‌­آید؛ نوعی برکشیده شدن  از بازی در فیلم­‌هایی که اگر نگوییم ضعیف، اما برای او متوسط بودند.

اوج هنر آزاد‌ی‌­ور در این فیلم مربوط به سکانس­‌های پس از گم شدن الی است. بی‌قراری در حرکات، عصبانیتِ رفتاری که در پس چشم‌­های نگرانش نمود پیدا کرده است. همراه با تلاش‌­هایش برای القای حس آرامش به دیگران در حالی که خودش نیز نگران است، یک دوگانه­‌ی موفق  یعنی؛ نگرانی  در عین تلاش برای آرام کردن دیگران از او بر جا گذشته است. او در این فیلم در نقش نازی است و چون دیگران بیمناک از سرنوشت الی است، انگار خود وجودی­‌اش را در دنیای بازیگری در این التهاب پیدا کرده است.

 

تازه عروس | «خانه دختر»

«خانه دختر» فیلم متفاوتی است که حاشیه­‌های فراوانش باعث شد، رنگ اکران را چندان پر رنگ به خود نبیند. با این­‌حال این فیلم از دو ویژگی برجسته­ چون سوژه‌­ی جنجال برانگیز و  بازی متفاوت رعنا آزادی­‌ ور برخوردار است. آزادی‌­ور در این ملودارم نسبتا کوتاه و بی‌­پردازش در  نقش یک نوعروس سرحال و سرشار از سرزندگی ظاهر می‌شود و در نیمه‌ی دوم قصه، نمایشی از شیفت کردن احساسات را به رخ می‌­کشد. او این‌بار نگران و افسرده نیست بلکه از یک حال خیلی خوب ناگاه به سوی نابودی مطلق می­‌رود.

بی­‌شک نمایش این تحول کار آسانی نبوده است که آزادی‌ور در سکانس­‌های بازهم کوتاهی که پیش­روی داشته سعی بر نمایش آن و القای مسیر کوتاه و خطرناک جابه‌جایی احساسات به مخاطب را دارد. او در این فیلم نقش سمیرا، دختر دانشجو و تازه عروسی را بر عهده دارد که پس از یک اتقاق و البته یک سو برداشت، زندگی­‌اش از اوج خوشی به سمت نابودی مطلق کشیده می‌­شود.   او با بازی‌­اش در این فیلم پاسخ مناسبی بر تمام معماهای شکل گرفته در ذهن مخاطب  (یعنی همان نمایش جابه‌جایی احساسات) دارد.

 

خشم-و-هیاهوردپای یک زن معصوم | «خشم و هیاهو»

بازی در نقش یک زن حسود و افسرده در فیلم سینمایی «خشم و هیاهو» یکی دیگر از بازی‌های ماندگار رعنا آزادی‌ور است. او هرچند در این فیلم حضور پر رنگی ندارد اما در همان سکانس­‌های کوتاه و البته کلیدی فیلم با نمایش متفاوتی از ترکیب حسادت و نگرانی، نشان داده که گویی برای چنین نقش‌­هایی ساخته شده است.

او در نقش تینا، همسر یک سلبریتی که حس کرده شوهرش چندان اعتنایی به او ندارد از دو ماموریت مهم پیش رویش سربلند بیرون آمده است. اول نمایش حسادت در عین معصومیت و دوم تمرکز بر رفتارهایی که از او به‌عنوان یک کاراکتر در سایه ردپای پررنگی در قصه بر جا بگذارد. دو ماموریتی که در کل می­‌توان گفت از عهده‌ی آن به خوبی بر آمده است.

 

«هفته ای یک بار آدم باش»هنوز جدی اما متفاوت | «هفته ای یک بار آدم باش»

بازگشت رعنا آزادی‌ور برای ایفای نقش در یک ژانر کمدی نوعی به رخ کشیدن توانایی­‌اش به دنیای بازیگری بوده است. او در این فیلم در نقش همسر یک کارمند در یک خانواده‌ی سخت‌گیر، مبادی آداب و اسیر در زنجیر آداب اداری، کار سختی برای بیرون کشیدن کمدی داشته است.  او سعی کرده با حفظ خونسردی و ادای متفاوت دیالوگ‌­های جدی در خلق موقعیت­‌های کمیک در کنار پژمان جمشیدی از پس این چالش برآید.

با این‌­حال نگرانی ویژگی اصلی کار اوست که رفتارهای او نمودی آشکار دارد، اما این‌­بار این نگرانی در تقابل با رفتارهای لاقیدانه‌­ی برادرشوهر و پدرشوهرش دستمایه‌­ی موقعیت­‌های کمیک شده است. به‌طورکلی باید توجه داشت که نباید از رعنا آزادی ور در این فیلم توقع یک نقش طنازانه به تمام معنا را داشت بلکه او قرار است با اتکا به ویژگی­‌های یک آدم متشخص، مکمل خوبی در خلق صحنه­‌های کمیک باشد. اگر این‌گونه به او نگاه کنیم حضور او در «هفته‌­ای یکبار آدم باش» موفق بوده است. او در این فیلم در نقش همسر علی احمدیان با بازی پژمان جمشیدی باید بر بازگرداندن دوباره‌­ی آرامش از دست اطرافیان بی‌مبالات، به خانواده­ کمک کند.

 

زخم-کاری یک اهریمن | «زخم کاری»
«زخم کاری» گل سر سبد کارنامه‌­ی بازیگری رعنا آزادی ور است. او در این فیلم  نقش یک زن مقتدر را برعهده دارد که قرار است با وسوسه‌های نهان و آشکارش بر شوهر ساده­‌دلش مسلط شود. او قرار است که هم در تکمیل تراژدی و هم در نمایش ذات شیطانی یک موجود سیاس و منفعت­‌گرا مکمل باشد. او در این سریال یک موجود اهریمنی است که با ظاهر فریبنده‌­اش امور را به پیش می­‌برد. یعنی دو­گانه­‌‌‌ای که رعنا آزادی ور با اتکا به ظاهر و احساسات زیرپوستی به‌خوبی از عهده­‌ی نمایش آن بر آمده است.

در یک جمع‌بندی کلی می­‌توان این­‌گونه گفت که رعنا آزادی ­ور در این سریال در نقش سمیرا، همسر مالک، با بهره‌گیری از خونسردی، نگرانی و البته اقتدار، جان دوچندانی به کاراکتری بخشیده  که روح شیطانی در آن دمیده شده است. «زخم­ کاری» تجربه‌­ی کاملی برای نمایش هنر رعنا آزادی ور بوده است.

 

مرد-بازندهاطاعت | «مردبازنده»
«­مرد بازنده» از نظر بازی برای رعنا آزادی ­ور درست در نقطه­‌ی مقابل سریال زخم کاری قرار می­‌گیرد. او هر آنقدر که در «زخم کاری» از دوگانه­‌ی ظاهر فریبنده و البته ذات شیطانی بهره می­‌برد، برای فیلم سینمایی «مرد بازنده» باید برای نمایش حضور مبهمش در متن قصه از ویژگی­‌های یک زن آرام و صبور با ظاهری ساده استفاده کند. حضور او در این فیلم کوتاه است اما با این‌­حال تا یک‌سوم پایانی فیلم یکی از مظنونان کلیدی پرونده­‌ی قتل قصه است. او برای فیلم مرد بازنده از اندوخته‌­ی «زخم کاری» استفاده کرده است تا این‌بار نه در کنار جواد عزتی بلکه برای ثابت کردن بی­‌گناهی‌­اش در مقابل او قرار بگیرد.

او در نفش سمیه همسر عقدی شهاب، یکی از مظنونان به قتل است که چون سریال «زخم کاری» ممکن است از ظاهری فریبنده و باطنی شیطانی برخوردار باشد. اما آیا قرار است ‌او در «مرد بازنده» سمیرای «زخم کاری» را تکرار کند؟ برای پاسخ به این پرسش باید پای هنرنمایی‌اش در «مرد بازنده» نشست، پای بازی­‌اش در کهن‌­الگوی یک زنِ مطیع که این­‌بار نگرانی‌­اش با چاشنی اطاعت (یعنی درست نقطه‌­ی مقابل زخم ­کاری) ترکیب شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.