بیش از ۹ هزار مخاطب به تماشای فیلم‌های جشنواره جهانی فجر نشستند

مدیر فن‌آوری اطلاعات سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ضمن اعلام پرمخاطب‌ترین فیلم‌های ایرانی و خارجی این دوره از جشنواره، از بازدید ۹۱۰۰ مخاطب، از فیلم‌های جشنواره طی ۶ روز برگزاری خبر داد.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، عباس احمدی‌نیا درباره شیوه رزرو بلیت در این رویداد توضیح داد: با توجه به شرایط و محدودیت‌های کرونایی امسال مجبور شدیم، تعداد افرادی که امکان ورود به سالن‌های جشنواره را دارند به یک دوم کاهش دهیم. سه سینمای پردیس سینمایی چارسو، آزادی و کانون پذیرای مخاطبان شدند.

او درباره دسته‌بندی مخاطبان گفت: صاحبان آثار، اهالی رسانه به‌صورت لیست وی آی پی جشنواره در نظر گرفته شدند که یک روز قبل از نمایش هر فیلم از ساعت ۹ تا ۱۲ امکان رزرو رایگان بلیت آن فیلم را داشتند و ۵۰ درصد ظرفیت سالن به این مهمانان جشنواره اختصاص داشت.

احمدی‌نیا، اعضای باشگاه مخاطبان را که شامل بیش از ۱۰ هزار عضو است، به‌عنوان گروه دوم مخاطبان جشنواره معرفی کرد و ادامه داد: این گروه دومین لیست مخاطبان بودند که ۳۰ درصد از ظرفیت سالن‌ها به این مخاطبان اختصاص داشت و از ساعت ۱۲ تا ۱۵ روز قبل از نمایش هر فیلم، امکان رزرو صندلی، از ظرفیت درنظرگرفته‌شده داشتند.

او با اشاره به مخاطبان آزاد که گروه سوم تماشاگران جشنواره جهانی فیلم فجر بودند، تصریح کرد: از ساعت ۱۵ به بعد، به تمامی خریداران آزاد، امکان خریداری بلیت داده می‌شد و برای این افراد ۲۰ درصد از ظرفیت سالن درنظر گرفته شده بود. تمامی افرادی که بلیت رزرو کرده بودند، دارای شماره صندلی بوده و فاصله‌گذاری اجتماعی در سالن‌ها، درنظر گرفته شده بود.

او درخصوص دلیل استفاده از سامانه فروش «سینماتیکت» توضیح داد: طی جلساتی که با مسئولان اجرایی جشنواره داشتیم، به دستورالعملی اجرایی برای فروش بلیت رسیدیم که شامل زمان‌بندی رزرو بلیت، آنالیز برای چاپ تعداد فیلم‌های رزروشده، امکان کنسلی اتوماتیک نیم‌ساعت پیش از اکران؛ درصورت چاپ نشدن بلیت و استفاده از نرم‌افزار گیشه می‌شد و با توجه به مذاکرات انجام‌شده با سامانه‌های مختلف فروش، با سینماتیکت که این امکانات را برای ما محیا می کرد؛ وارد قرارداد شدیم.

او در ادامه، فیلم‌های پرمخاطب ایرانی و خارجی سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر را این‌گونه معرفی کرد: تا پایان روز ششم از برگزاری جشنواره، ۵ فیلم پرمخاطب ایرانی به ترتیب «صحنه‌زنی»، «میجر»، «دشت خاموش»، «بوتاکس» و «گیسوم» هستند و «هلن»، «کودکی ایوان»، «سواران عدالت»، «عوامل انسانی» و «هیولا»، به‌‌ترتیب در جایگاه‌های اول تا پنجم پرمخاطب‌ترین فیلم‌های خارجی جشنواره قرار گرفتند.

مدیر فن‌آوری اطلاعات همچنین درباره تعداد مخاطبان این دوره از جشنواره گفت: بالغ بر ۹۱۰۰ مخاطب، طی ۶ روز در سه مجموعه سینمای چارسو، آزادی و کانون به تماشای فیلم‌های جشنواره نشستند و ضریب اشغال صندلی ۷۲ درصد بود. به این معنا که از ظرفیت صد‌درصدی درنظر‌گرفته‌شده در سالن‌ها ۷۲ درصد از صندلی‌ها با حضور مخاطبان پر شده است. آمار میانگین ورود به کاخ جشنواره نیز روزانه حدود ۱۰۰۰ نفر و بیشترین پیک بازدید از ساعت ۱۵ تا ۲۰  بوده است.

سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران، در حال برگزاری است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.